Ciemieniucha – co robić, kiedy pojawi się u twojego maluszka?
Ciemieniucha u noworodków i niemowląt jest dosyć powszechną przypadłością. Jeśli pojawiła się także u Twojego maluszka, nie ma powodów do obaw. Podpowiemy Ci, jak możesz sobie z nią poradzić za pomocą sprawdzonych sposobów. W artykule wyjaśniamy, w jaki sposób pielęgnować skórę na główce dziecka, aby ciemieniucha nie powracała. Odpowiadamy także na najczęściej pojawiające się pytania rodziców – m.in.: ile trwa ciemieniucha u dzieci, jakie są jej przyczyny i czy tego typu zmiany swędzą lub bolą.
Czego dowiesz się z artykułu?
- Co to jest ciemieniucha?
- Jak wygląda ciemieniucha?
- Czy ciemieniucha u dzieci jest czymś normalnym?
- Jakie preparaty na ciemieniuchę pomogą Ci się jej pozbyć?
Na główce dziecka pojawiły się łuskowate, tłuste zmiany? To może być ciemieniucha, czyli tzw. czepiec kołyskowy. Sprawdź, jakie są przyczyny tych charakterystycznych objawów głównie na owłosionej skórze głowy (ale nie tylko) i czy sprawiają one maluszkowi jakiś dyskomfort. W artykule znajdziesz również kilka wskazówek, dzięki którym szybko uporasz się z ciemieniuchą.
Ciemieniucha – co to?
Za ciemieniuchę odpowiedzialne są gruczoły łojowe Twojego szkraba, które wydzielają zwiększoną ilość sebum. Powoduje to pojawienie się łagodnej odmiany łojotokowego zapalenia skóry. Warto wiedzieć, że gruczoły łojowe maluszka zaczynają pracować już w życiu płodowym – w około 17. tygodniu ciąży. Pobudzone są one hormonami mamy, które przenikają do dziecka przez łożysko. Po narodzinach gruczoły pozostają aktywne. W nowym środowisku życia skóra przez pierwsze tygodnie nie potrafi się jeszcze prawidłowo złuszczać i regenerować, co jest przyczyną powstania ciemieniuchy.
Ciemieniucha – jak wygląda?
Gdy złuszczony naskórek połączy się z nadmierną ilością łoju, a potem zaschnie, tworzy charakterystyczne łuski czy też strupki w kolorze żółtym, które przyklejone są do skóry. Pod nimi może pojawić się rumień. Na szczęście ciemieniucha nie powoduje u maluszka żadnych dolegliwości. Choć nie swędzi i nie boli, nie wygląda estetycznie. Wykwity zwykle widać na szczycie główki dziecka i brwiach, jednak mogą też występować na twarzy, za uszami, na szyi, w fałdach skórnych, w okolicy pępka oraz w miejscach, gdzie pieluszka przylega do skóry.
Zdarza się, że rodzice mylą ciemieniuchę np. z atopowym zapaleniem skóry (objawiającym się świądem, łuszczeniem skóry i suchymi plamami na ciele) lub z łupieżem (dającym jasne zmiany na skórze). Jeśli i Ty masz wątpliwości, czym tak naprawdę są żółte strupki na główce, brwiach czy na ciele Twojej pociechy, zawsze warto zasięgnąć opinii pediatry lub dermatologa w tej kwestii, aby dowiedzieć się, co to jest i jakie postępowanie wdrożyć.
Czy ciemieniucha u noworodka i niemowlaka jest normalna?
Zmiany na skórze dziecka, które mogą pojawić się już w pierwszych tygodniach życia (najczęściej między 2. a 10. tygodniem), są dosyć częstym zjawiskiem. Na szczęście ciemieniucha zazwyczaj po kilku tygodniach zmniejsza się, a potem zupełnie ustępuje. Niestety może nawracać, dlatego warto odpowiednio dbać o prawidłową pielęgnację skóry dziecka. Wymaga to systematyczności i czasu ze strony rodzica, jednak efekty są naprawdę zadowalające.
Czy wiesz, że…
Bardzo często za zmiany na skórze noworodków i niemowląt ze skłonnością do łuszczycy i różnego rodzaju atopii odpowiadają drożdżaki, które bytują na skórze maluszka.
Co na ciemieniuchę?
Na ciemieniuchę jest aż kilka sprawdzonych i polecanych metod. Przede wszystkim można z nią poradzić sobie domowymi sposobami. Jednym ze sposobów jest smarowanie skóry z ciemieniuchą olejkiem. Najlepiej robić to około 30 minut przed kąpielą, aby strupki namiękły i potem łatwiej odklejały się od skóry. Nie można ich jednak zdrapywać. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie bardzo delikatnego peelingu z namoczonych w wodzie płatków owsianych lub otrębów pszennych, które nałożone na główkę na krótko przed kąpielą zmiękczą nagromadzony naskórek i delikatnie go zetrą.
Po takim kompresie koniecznie trzeba umyć główkę maluszka i wyczesać łój za pomocą szczotki do włosów dla niemowląt (z miękkim włosiem) lub specjalnego grzebienia na ciemieniuchę (z gładkimi i lekko zaokrąglonymi zębami). Warto też pamiętać, aby nie przegrzewać dziecka. Pot może bowiem powodować nie tylko potówki, ale także zwiększa produkcję łoju, który wraz ze złuszczonym naskórkiem tworzy ciemieniuchę. Warto też wspomnieć o sposobie, jaki stosowały nasze mamy i babcie. Na ciemieniuchę używały… odciągniętego mleka kobiecego, którym smarowały strupki na główce. Jeśli karmisz maleństwo piersią, spróbuj tej metody!
Zapamiętaj!
Jeśli chcesz uniknąć ciemieniuchy u dziecka, zwróć uwagę na materiały, z których wykonane są jego czapeczki. Unikaj nieprzewiewnych, sztucznych tkanin, przez które skóra na głowie szkraba poci się i nie oddycha, co może wzmagać objawy łojotokowego zapalenia. Najlepszym rozwiązaniem są ubranka z bawełny lub lnu.
Gdy domowe sposoby nie przynoszą żadnego skutku, czasami trzeba zastosować preparaty z apteki. Do najbardziej popularnych kosmetyków na tę przypadłość należą olejki – np. ze słodkich migdałów i z naturalnej oliwy. Czasami lekarz przepisuje także produkty do pielęgnacji takie jak:
- łagodny szampon na ciemieniuchę,
- maść na ciemieniuchę,
- krem na ciemieniuchę,
- płyn na ciemieniuchę,
- spray na ciemieniuchę,
- żel na ciemieniuchę.
Powyższe produkty zawsze stosuj według zaleceń i w ściśle określonych ilościach, uważając na to, aby niepożądane substancje nie dostały się do oczu, noska i buzi szkraba.
Pytania i odpowiedzi
- Kiedy się pojawia ciemieniuch i ile trwa?
Ciemieniucha może pojawić się u maluszka nawet kilka tygodni po urodzeniu – najczęściej między 2. a 10. tygodniem życia. To, ile będzie trwała, jest trudne do określenia. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku dziecka i odpowiedniej pielęgnacji jego skóry.
- Jakie są przyczyny ciemieniuchy?
Główną przyczyną są jeszcze nie do końca sprawnie działające gruczoły łojowe, które mogą produkować zwiększoną ilość sebum. Gdy łój połączy się ze zrogowaciałym naskórkiem i zaschnie, powstają łuskowate zmiany na skórze, czyli ciemieniucha.
- Ciemieniucha – jak zapobiegać jej występowaniu?
Aby zapobiec pojawieniu się ciemieniuchy, ważna jest regularna pielęgnacja skóry dziecka i nie przegrzewanie jego ciała. Na co dzień warto myć główkę niemowlaka delikatnymi preparatami, natłuszczać ją np. oliwką dla dzieci i po kąpieli czesać włoski oraz masować szczoteczką skalp.
- Czy ciemieniucha swędzi?
Ciemieniucha nie swędzi i nie boli. Dziecko nie odczuwa żadnych dolegliwości z jej powodu. Niestety nie wygląda estetycznie i czasami przypomina skorupkę lub zaschnięte strupki.
- Czy każde dziecko ma ciemieniuchę?
Ciemieniucha jest dosyć powszechnym problemem, jednak wcale nie oznacza to, że pojawi się u każdego noworodka czy niemowlaka.
- Czy ciemieniucha jest zaraźliwa?
Nie, ciemieniuchą nie można się zarazić, bowiem nie jest ona spowodowana bakteriami czy wirusami. Nie jest także efektem zakażenia bądź alergii.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły