Ciemiączko u niemowlaka

Ciemiączko – rodzaje, budowa i zrastanie

0-4 miesiące
Artykuł
Maj 13, 2024
6 min.

Ciemiączko u noworodka pełni bardzo ważną funkcję. Podpowiadamy, czym ono jest, jakie są rodzaje ciemiączek, a także kiedy to charakterystyczne spojenie najczęściej zrasta się u dziecka. Przygotowaliśmy również informacje dotyczące tego, w jaki sposób można zbadać główkę dziecka i co robić, gdy Twój szkrab uderzy się w ciemiączko.

Czego dowiesz się z artykułu?

Dzięki ciemiączku główka noworodka, która w porównaniu do reszty jego ciała jest znacznie większa i cięższa, podczas porodu może przejść przez kanał rodny mamy. Natura pod tym względem zadbała o wszystko! Po pewnym czasie kości chroniące mózg dziecka zrastają się, jednak warto pamiętać, aby w odpowiednim momencie skontrolować u specjalisty, czy ten proces przebiega prawidłowo.

 

Ciemiączko – co to jest?

Główka każdego maluszka po porodzie ma niesymetryczny kształt i może być nieco spłaszczona. Jest to zupełnie normalne. Noworodek ma niezrośnięte kości czaszki. Łączy je błona o nazwie ciemiączko (nieskostniała część kości czaszki), dzięki któremu poród siłami natury jest możliwy. W jego trakcie kości czaszki zachodzą na siebie, a dziecko jest w stanie przecisnąć się przez kanał rodny mamy. Z czasem wszystko wraca do normy – odstępy między kośćmi (tzw. szwy czaszkowe) zmniejszają się, a główka nabiera kształtów. 

Warto wspomnieć też o tym, że mózg dziecka po porodzie wciąż rośnie i to właśnie dzięki ciemiączku i szwom może się on zmieścić w główce maluszka. Ciemiączko u noworodka i niemowlaka jest niezwykle delikatne, ale można je dotykać (np. podczas noszenia dziecka, głaskania, mycia główki czy czesania włosków podczas zapobieganiu ciemieniuchy). Wystarczy zachować ostrożność i robić to z wyczuciem. A jeśli przytrafi się uderzenie w ciemiączko, dla pewności taką sytuację warto skonsultować z lekarzem, który w razie potrzeby zaleci dalsze badania i diagnostykę.

Czy wiesz, że…

Urodzeniowy obwód główki mieści się w przedziale 32-38 cm. Ten parametr sprawdza regularnie podczas wizyt u pediatry i nanosi na siatki centylowe zamieszczone w książeczce zdrowia. Dzięki siatkom centylowym możesz obserwować w jakim tempie rośnie główka Twojego dziecka.

Rodzaje, wygląd i umiejscowienie ciemiączka

U noworodka można wyróżnić kilka ciemiączek. Dobrze też wiedzieć, jaki jest ich wygląd i dokładne umiejscowienie, aby z delikatnością obchodzić się z główką maleństwa, która na samym początku – ze względu na niezrośnięte kości czaszki – może być podatna na urazy. To m.in. dlatego należy ją podtrzymywać i asekurować, kiedy nosi się maleństwo na rękach czy odkłada je do wózka lub łóżeczka. W przypadku ciemiączka możemy więc mówić o:

  • ciemiączku przednim – mającym kształt rombu o wymiarach 2x2 cm lub 3x5 cm i znajdującym się z przodu główki – na samym skrzyżowaniu tzw. szwu wieńcowego, strzałkowego i czołowego;
  • ciemiączku tylnym – nieco mniejszym niż to pierwsze, umiejscowionym za czubkiem główki maluszka (w okolicach potylicy), ma ono kształt trójkąta o szerokości około 1 cm;
  • ciemiączkach bocznych (sutkowym i klinowym) – występujących jedynie u wcześniaków; sutkowe znajduje się między kością skroniową i ciemieniową a łuską kości potylicznej, zaś klinowe między kością klinową, ciemieniową, skroniową i czołową.
Ciemiączko przednie i tylne u noworodka

 

Ciemiączko u wcześniaka

Każdy wcześniak rodzi się z ciemiączkami przednim i tylnym – dokładnie jak dzieci urodzone w terminie. Jak już jednak wspomniano, czasami dodatkowo widoczne są u nich także ciemiączka boczne, które znajdują się po obu stronach głowy. Pojawiają się one u maluszka w czasie życia płodowego i zarastają jeszcze zanim mały lokator opuści brzuch mamy. Niektórym szkrabom jednak tak spieszy się na świat, że rodzą się wcześniej – w takiej sytuacji boczne ciemiączko u wcześniaka może być jak najbardziej widoczne.
 

Do kiedy zrasta się ciemiączko u maluszka?

Struktury ciemiączka zaczynają kostnieć dosyć szybko. W przypadku ciemiączka tylnego ma to miejsce już w ciągu pierwszych czterech miesięcy życia (między 6. a 16. tygodniem). Ciemiączko przednie zrasta się pomiędzy 9. a 18. miesiącem maluszka, zaś ciemiączka boczne zasklepiają się w przypadku dzieci z ciąży donoszonej jeszcze w życiu płodowym. Jak już wspomnieliśmy wyżej – może zdarzyć się, że nie będą one zrośnięte w przypadku wcześniaków.

Czy wiesz, że…

Od wielkości i tempa zrastania ciemiączka zależy to, jaką dawkę witaminy D zaleci Twojemu maluszkowi Wasz pediatra.

Ciemiączko wypukłe, wklęsłe, pulsujące i tętniące

Bardzo ważne u małych dzieci jest sprawdzanie tzw. napięcia ciemiączka. Jego obserwacja pomaga w ocenie stanu zdrowia maluszka. Zdarza się, że rodzice obserwują u swoich pociech różne zmiany w obrębie główki. Jak one wyglądają i o czym mogą świadczyć?

  • Zapadnięte ciemiączko – najczęściej jest to sygnał tego, że szkrab jest odwodniony. Taki stan może towarzyszyć np. wysokiej gorączce, biegunce czy intensywnym wymiotom.
  • Wypukłe ciemiączko – jeśli pojawi się gorączka i złe samopoczucie u maluszka, może być to objawem zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Bez podwyższonej temperatury to sygnał rosnącego ciśnienia śródczaszkowego, co jak najszybciej należy skonsultować z lekarzem.
  • Tętniące ciemiączko – gdy oprócz tego objawu dodatkowo pojawiają się drgawki i osłabienie u dziecka, może to być rozwijająca się infekcja.
  • Pulsujące ciemiączko – to zupełnie normalny objaw u noworodka czy niemowlaka. Pulsujące ciemiączko można zaobserwować np. podczas intensywnego ssania albo płaczu dziecka. Gdy szkrab się uspokoi, wszystko wraca do normy.

 

Lekarka sprawdzająca dziecięce ciemiączko

 

Kontrolne wizyty u pediatry i badanie USG ciemiączka

Zarastające ciemiączko u dziecka poniżej 10. miesiąca życia powinien stale monitorować pediatra, który w trakcie rutynowych konsultacji mierzy obwód głowy niemowlaka i ocenia w badaniu palpacyjnym (poprzez dotyk) szwy czaszkowe i kształt czaszki. Dzięki temu można ocenić szybkość zrastania się ciemiączka.

Czy wiesz, że…

Błoniasta budowa ciemiączka sprawia, że możliwe jest także wykonanie badania USG. Pozwala ono dokładnie sprawdzić, czy spojenie między kośćmi czaszki zrasta się prawidłowo. Przy okazji lekarz podczas USG przezciemiączkowego jest w stanie ocenić, czy główka i mózg rosną prawidłowo.

Bardzo istotną informacją dla rodziców niemowląt jest to, że przedwczesne zrastanie ciemiączka może świadczyć o tym, iż szwy czaszkowe na główce dziecka zaczęły zbyt szybko kostnieć, co może być przyczyną małogłowia. Sytuacja odwrotna – kiedy ciemiączko zarasta bardzo powoli – bywa wynikiem wodogłowia u maluszka. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu struktur czaszkowych podczas zalecanych wizyt kontrolnych u pediatry.

 

Znak zapytania

   

  Pytania i odpowiedzi

 

  1. Gdzie jest ciemiączko?
    Ciemiączko umiejscowione jest na główce dziecka. Można wyczuć je palcem. To miękka przestrzeń pokryta skórą pomiędzy kośćmi czaszki na główce noworodka i niemowlaka.
     
  2. Ile ciemiączek ma noworodek?
    Noworodek ma kilka ciemiączek. Jego główne rodzaje to przednie i tylne. Istnieją także ciemiączka boczne, które po porodzie można zaobserwować u wcześniaków.
     
  3. Kiedy zanika ciemiączko?
    Zrastanie ciemiączka przebiega różnie w zależności od jego rodzaju. Najczęściej ciemiączko przednie zasklepia się pomiędzy 9. a 18. miesiącem, ciemiączko tylne między 6. a 16. tygodniem, zaś u dzieci, które urodziły się w terminie, ciemiączka boczne zarastają jeszcze w okresie płodowym.
     
  4. Jak dbać o ciemiączko?
    Ciemiączko nie wymaga od rodziców jakichś specjalnych pielęgnacyjnych rytuałów. Zaleca się jedynie, aby obchodzić się z główką maluszka z ostrożnością. W pierwszych miesiącach życia maleństwa należy ją podtrzymywać i uważać na to, aby nie doszło do uszkodzeń w obrębie czaszki.
     
  5. Czy ciemiączko może się powiększyć?
    Tak, takie sytuacje mogą mieć miejsce, bowiem ciemiączko w pierwszych miesiącach życia dziecka czasami się powiększa, a następnie maleje i zarasta. Jest to zupełnie normalna sytuacja. Nie ma także ściśle określonych norm, jak duże lub małe powinno być ciemiączko. Przyjmuje się, że najczęściej ciemiączko przednie (o kształcie rombu) ma od 2x2 cm do 3x5 cm, zaś tylne (mające kształt trójkąta) – około 1 cm szerokości.
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Ćwiczenia po CC – jak krok po kroku wrócić do aktywności?
Artykuł
Ćwiczenia po CC – mama z maluszkiem w parku

Ćwiczenia po CC – jak krok po kroku wrócić do aktywności?

Cesarskie cięcie to poważna operacja, po której organizm potrzebuje czasu na regenerację.

5 min. czytania

View details Ciemieniucha – co robić, kiedy pojawi się u Twojego maluszka?
Artykuł
Ciemieniucha u niemowlaka

Ciemieniucha – co robić, kiedy pojawi się u Twojego maluszka?

Ciemieniucha u noworodków i niemowląt jest dosyć powszechną przypadłością. Jeśli pojawiła się także u Twojego maluszka, nie ma powodów do obaw.

5 min. czytania

View details Pieluszki tetrowe, bambusowe czy z muślinu? Poznaj je lepiej i wybierz najlepsze!
Artykuł
Pieluchy wielokrotnego użytku

Pieluszki tetrowe, bambusowe czy z muślinu? Poznaj je lepiej i wybierz najlepsze!

Coraz więcej rodziców stara się wykorzystywać w opiece nad maluszkami wielorazowe produkty i ograniczać jednorazówki.

6 min. czytania

View details Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista
Artykuł
Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista

Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista

Macierzyństwo miało być pięknym okresem poznawania się z maleństwem i budowania więzi. Czujesz, że jest inaczej, nie jesteś dostatecznie dobra i wiele rzeczy Ci nie wychodzi?

2 min. czytania

View details Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?
Artykuł
Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?

Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?

Młode mamy bardzo często chcą szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Zastanawiają się jednak, kiedy mogą rozpocząć ćwiczenia, tak aby było to dla nich zdrowe i bezpieczne.

4 min. czytania

View details Jak schudnąć po ciąży? Ćwiczenia i dieta
Artykuł
Mama ćwicząca z niemowlakiem

Jak schudnąć po ciąży? Ćwiczenia i dieta

Zastanawiasz się, jak schudnąć po ciąży i wrócić do formy po porodzie? Dostosowana do Twoich potrzeb dieta i ćwiczenia pomogą Ci skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów.

7 min. czytania

View details Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem
Artykuł
Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem

Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem

Aktywne mamy powinny zachęcać do wspólnych ćwiczeń także swoje dziecko. Możesz dopasować swój plan treningowy w taki sposób, aby były to też ćwiczenia ogólnorozwojowe dla maluszka.

4 min. czytania

View details Żółtaczka u noworodka
Artykuł
Zoltaczka u noworodka

Żółtaczka u noworodka

Fizjologiczna żółtaczka u noworodków dotyczy około 60% dzieci urodzonych w terminie i około 80% wcześniaków. To naturalne zjawisko, które może pojawić się u maluszka tuż po porodzie.

4 min. czytania

View details Jak możesz poradzić sobie z niechcianymi radami? Checklista
Artykuł
Kobieta w dojrzałym wieku tłumaczy coś zdenerwowanej młodej kobiecie.

Jak możesz poradzić sobie z niechcianymi radami? Checklista

Twoje dziecko właśnie pojawiło się na świecie, więc to normalne, że jako świeżo upieczony rodzic czujesz się niepewnie w nowej sytuacji.

3 min. czytania

View details Ocena noworodka wg skali Apgar
Artykuł
dłoń-mamy-i-dziecka

Ocena noworodka wg skali Apgar

Skala Apgar to ocena, na podstawie której lekarze określają stan zdrowia noworodka tuż po porodzie. Sprawdź tabelę oraz poznaj interpretację wyników.

3 min. czytania

View details Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista
Artykuł
Uśmiechnięte mamy singielki z dziećmi podczas spotkania

Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista

Jesteś singielką wychowującą maleństwo? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę rzeczy, które warto zrobić razem z dzieckiem. Przekonaj się, że wcale nie musisz czuć się samotna.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia z wykorzystaniem ławki i drzewa
Artykuł
Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Ćwiczenia z wykorzystaniem ławki i drzewa

Park, do którego wybierasz się na spacer z maluszkiem, możesz zamienić w swoją siłownię na świeżym powietrzu! Jako przyrządy do ćwiczeń posłużą Ci drzewo, ławka czy latarnia.

3 min. czytania

View details Ćwiczenia na uda i bryczesy
Artykuł
Ćwiczenia na uda i bryczesy

Ćwiczenia na uda i bryczesy

Wiele młodych mam zastanawia się, jak szybko schudnąć z nóg, pozbyć się bryczesów i ukształtować zgrabne pośladki.

4 min. czytania

View details Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista
Artykuł
Mama podtrzymuje płaczącego chłopca, który stoi na kanapie.

Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista

Początki zwykle bywają trudne.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia z dzieckiem w wózku
Artykuł
Ćwiczenia z wózkiem

Ćwiczenia z dzieckiem w wózku

Spacer z dzieckiem to doskonała okazja do wykonania treningu. Gdy Twoje maleństwo zaśnie w swoim wózeczku, wykorzystaj ten czas na solidną dawkę ćwiczeń na świeżym powietrzu.

4 min. czytania

View details Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? Checklista
Artykuł
Kobieta trzymająca niemowlę otoczona przez czworo ludzi

Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? Checklista

Jeśli przytłacza Was sama myśl o gościach, którzy zapowiadają się z wizytą, by odwiedzić nowo narodzonego maluszka, nie musicie czuć się z tym źle.

3 min. czytania

View details Wskazówki dla świeżo upieczonej mamy po cesarskim cięciu. Checklista
Artykuł
Świeżo upieczona mama po cesarskim cięciu leży na łóżku z noworodkiem

Wskazówki dla świeżo upieczonej mamy po cesarskim cięciu. Checklista

Niedawno urodziłaś maluszka poprzez cesarskie cięcie? Jeśli tak, możesz przeczytać naszą krótką listę dla świeżo upieczonych mam po cesarce.

5 min. czytania

View details Jak przygotować pokój dziecięcy dla Twojego maleństwa?
Artykuł
Niebieski pokój dla niemowlaka i meble do pokoju noworodka

Jak przygotować pokój dziecięcy dla Twojego maleństwa?

Pokój dla niemowlaka czy noworodka powinien być możliwie jak najbardziej bezpieczny. Ponadto warto zadbać o to, aby był on funkcjonalny i miał odpowiednie wyposażenie.

8 min. czytania