9. miesiąc życia dziecka
Gdy dziecko ma 9 miesięcy, jego aktywność znacząco wzrasta. Raczkowanie staje się coraz sprawniejsze i szybsze, a maluch eksploruje świat z niesłabnącą ciekawością. Jednocześnie jego rozwój emocjonalny nabiera tempa – zaczyna wyrażać swoje potrzeby i uczucia z większą intensywnością, okazując miłość, czułość i przywiązanie w sposób, który wzrusza rodziców. Jeśli chcesz wiedzieć, jak przebiega rozwój dziecka w 9. miesiącu życia, przeczytaj nasz artykuł.
Dzieci w 9. miesiącu zazwyczaj doskonalą umiejętności ruchowe opanowane wcześniej, takie jak siadanie czy raczkowanie. Niemowlę ma coraz silniejsze nóżki, może więc podejmować próby stawania. Jeszcze więcej działań wykonuje teraz celowo, z wyraźną świadomością tego, co chce osiągnąć. Towarzyszą temu początki rozumowania dedukcyjnego, czyli opartego na wyciąganiu wniosków. To bardzo cenny etap w rozwoju psychicznym dziecka.
Rozwój fizyczny
9-miesięczne niemowlę zwykle już bardzo sprawnie się przemieszcza. Zaczyna też próbować podciągnąć się w górę, do stania, trzymając się przy tym np. mebli. To dobry moment, by obniżyć poziom materaca w łóżeczku, maluszek może bowiem nagle zaskoczyć wszystkich nowymi umiejętnościami. Na tym etapie dziecko rozwija też technikę chwytu – potrafi wziąć przedmioty do ręki, używając tylko dwóch palców, co pozwala mu na bardzo precyzyjne ruchy. Warto więc „zejść na podłogę” i z tej perspektywy przyjrzeć się otoczeniu, by usunąć z zasięgu małych rączek przedmioty, po które jest już w stanie łatwo sięgnąć.
Pod koniec 9. miesiąca dziecko zazwyczaj:
podnosi się do siedzenia zarówno z leżenia na plecach (wcześniej jednak musi obrócić się na bok), jak i z pozycji do raczkowania; gdy lekko traci równowagę, potrafi się podeprzeć rączkami,
doskonali raczkowanie – robi to coraz szybciej (choć bywają też niemowlęta, które zupełnie pomijają ten etap),
trzymając się np. za poręcz łóżeczka czy brzeg kanapy, próbuje stanąć na szeroko rozstawionych nogach,
gdy uda mu się stanąć, nie potrafi z tej pozycji samo usiąść – trzeba mu w tym pomóc!
dzięki rozwojowi koordynacji wzrokowo-ruchowej chwyta rzeczy kciukiem i palcem wskazującym, co pozwala mu podnieść np. okruszki lub zdjąć sobie czapkę,
używa palca wskazującego zgodnie z jego głównym przeznaczeniem – gestem obrazuje, czego chce, lub np. pokazuje detale przedmiotów.
Rozwój psychiczny
Dziecko w 9. miesiącu ma bardzo wyczulony zmysł słuchu. Niektóre maluszki stają się w tym okresie niezwykle wrażliwe na muzykę, mogą też mieć już swoje ulubione piosenki, do których próbują rytmicznie się poruszać. Niemowlęta na tym etapie są też szczególnie zainteresowane zabawkami wydającymi dźwięki – warto wykorzystywać proste instrumenty takie jak grzechotka, by pozwolić im doświadczać różnic w głośności czy rytmie. Tym, czego maluszek potrzebuje teraz najbardziej, są jednak wciąż uważni i troskliwi rodzice. Wyraźnie zachęca ich do wspólnych zabaw, jest spragniony uwagi i uznania związanego z nowymi umiejętnościami, które stale nabywa.
Pod koniec 9. miesiąca dziecko zazwyczaj:
jest bardzo wyczulone na świat dźwięku – uwielbia grające zabawki, grzechotki i piszczałki, bardzo chętnie słucha różnych melodii i piosenek,
zaczyna myśleć dedukcyjnie, np. ciągnie za kraniec kocyka, żeby przysunąć sobie znajdującą się na nim zabawkę,
rozumie pierwsze słowa i polecenia – te najczęściej przy nim powtarzane – ale jeszcze nie zaczyna samo ich używać,
zaczyna mieć świadomość swego ciała – w ramach zabawy może np. zakrywać sobie rączkami oczy lub buzię,
intensywnie okazuje bliskim swoje uczucia – całuje, przytula, łapie za rękę,
zaczyna przewidywać czyjeś oczekiwania, np. „popisuje się” umiejętnościami, bo wie, że to zwraca uwagę innych, i bardzo oczekuje wtedy reakcji otoczenia.
Żywienie
Niemowlę w 9. miesiącu życia dalej powinno być karmione piersią lub odpowiednim dla niego mlekiem następnym. Możliwe jest także łączenie tych dwóch sposobów żywienia, czyli dokarmianie mlekiem modyfikowanym dziecka karmionego piersią (tzw. karmienie mieszane).
Na obiadek maluszek powinien już otrzymywać dania i zupki z kawałeczkami wymagającymi gryzienia i żucia. Nie tylko wpływa to na doskonalenie tych umiejętności, lecz także stymuluje mięśnie twarzy i przekłada się na rozwój mowy. To bardzo ważne na tym etapie, ponieważ dziecko coraz chętniej i wyraźniej wypowiada sylaby.
Uwzględniajcie w diecie niemowlaka różne zboża. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, jest to dobry moment, by wprowadzić pełnoziarniste produkty zbożowe, np. kaszki czy pieczywo. Dziecko w 9. miesiącu życia może też skosztować pierwszych chrupek zbożowych dla niemowląt – mają kształt odpowiedni dla małej rączki, a składniki, z których powstały, spełniają rygorystyczne normy jakości żywności dla najmłodszych.
Badania
Niektórzy lekarze zalecają, aby w 9. miesiącu życia dziecka wykonać tzw. bilans rozwoju. Pediatra przeprowadza wówczas ogólne badanie maluszka – sprawdza m.in. jego masę ciała, wzrost, wzrok i słuch, ogląda ciemiączko i jamę ustną, a także ocenia stan rozwoju ruchowego. Jeśli szykujecie się do takiej wizyty, dobrze jest przed nią spisać ewentualne wątpliwości dotyczące np. żywienia – jest to dobra okazja, by skonsultować je ze specjalistą!
Wspieranie rozwoju dziecka - 9. miesiąc
Jeśli maluszek podejmuje próby stawania z podparciem, warto mu na nie pozwolić, zapewniając przy tym jedynie dobrą asekurację. Gdy uda mu się stanąć, prawdopodobnie będzie mocno trzymać się podparcia, ale jednocześnie może sprawiać wrażenie, że bardzo się chwieje i nie kontroluje do końca swojego ciała. To naturalne – dziecko opanowuje zupełnie nową dla siebie postawę, więc próbuje znaleźć środek ciężkości niezbędny do jej utrzymania. Maluszek wciąż może potrzebować wsparcia, by usiąść z pozycji stojącej – niemowlęta na tym etapie rozwoju ruchowego zwykle jeszcze tego nie potrafią. Nie należy jeszcze zachęcać niemowlęcia do stawiania pierwszych kroczków, ponieważ zwykle nie jest jeszcze na to gotowe.
Jeżeli dziecko jest zafascynowane muzyką, warto zapewniać mu jak najczęstszy kontakt z różnymi bodźcami słuchowymi. Nie muszą być to koniecznie piosenki – cały świat jest przecież wypełniony dźwiękami. Dzieci z przyjemnością słuchają rodziców naśladujących odgłosy zwierząt, możecie też wspólnie posłuchać tykania zegara, a podczas spaceru zwrócić uwagę na szum drzew i śpiew ptaków. Ważne, by tłumaczyć maluszkowi, co słyszy w danym momencie – nazywać konkretne przedmioty, zjawiska, czynności. W ten sposób będzie uczyć się wiązać określone słowa ze zdarzeniami czy obiektami z otoczenia.
Warto wiedzieć!
Już w okresie niemowlęcym ma miejsce intensywny rozwój społeczno-emocjonalny dziecka. Maluszek dąży do kontaktu i budowania relacji z innymi osobami, początkowo głównie rodzicami. Tworzy w ten sposób podstawy do późniejszych relacji z rówieśnikami, które nabiorą większego znaczenia w okresie przedszkolnym. Warto wspierać umiejętności dziecka w tym obszarze, nazywając i opisując emocje, które przeżywa, i wyrażając dla nich zrozumienie, ale też dając mu możliwość podejmowania prostych decyzji, np. którą zabawką będzie się bawiło czy które warzywo zje do śniadania.
Pytania i odpowiedzi
Co je 9-miesięczne dziecko?
Niemowlę w wieku 9 miesięcy dalej pije mleko mamy lub odpowiednio dobrane mleko następne. Jest już jednak na etapie rozszerzania diety, więc zgodnie z zaleceniami otrzymuje również m.in. różnorodne warzywa i owoce, urozmaicone źródła białka i produkty zbożowe, które mogą być źródłem żelaza, ważnego dla rozwoju poznawczego. Dziecko 9-miesięczne powinno też już jeść dania z nieco większymi kawałeczkami – trenuje bowiem wtedy umiejętność gryzienia i żucia.
Co potrafi 9-miesięczne dziecko?
Maluch w wieku 9 miesięcy umie zwykle podnieść się do siedzenia z niemal każdej pozycji. Coraz szybciej raczkuje, a gdy ma możliwość podparcia się o coś, próbuje też czasem się podciągać i stać na własnych nogach. Potrafi wskazać interesującą go rzecz, a także precyzyjnie chwycić w palce nawet drobny przedmiot. Co jeszcze powinno umieć 9-miesięczne dziecko? Każdy maluszek jest inny. Niemowlęta w tym wieku zwykle rozumieją już często używane słowa i polecenia, zaczynają myśleć dedukcyjnie i lubią się „popisywać”. Ponadto chętnie i żywo okazują emocje – całują, przytulają itp.
Ile powinno ważyć 9-miesięczne dziecko?
Waga niemowląt jest bardzo zróżnicowana, a jej prawidłowość należy sprawdzać na tzw. siatkach centylowych – uwzględniających także wzrost dziecka. Zasadniczo jednak uznaje się, że 9-miesięczny maluch waży zwykle od 7,5 do 11,5 kg.
Ile powinno jeść 9-miesięczne dziecko karmione piersią?
Niemowlę karmione naturalnie standardowo powinno otrzymywać w tym wieku 6-8 posiłków w ciągu dnia. W przypadku dzieci spożywających jednorazowo małe porcje, liczba karmień może być jednak większa. W ramach tej liczby każdego dnia zaleca się uwzględnienie 3-4 posiłków uzupełniających jako część rozszerzania diety. Jeśli dodatkowo maluszek jest dokarmiany butelką, warto skonsultować się z lekarzem, by ustalić optymalną liczbę karmień w ciągu doby.
Ile śpi 9-miesięczne dziecko?
Sen dziecka to sprawa bardzo indywidualna. Zazwyczaj jednak niemowlę w wieku 9 miesięcy śpi około 14–15 godzin na dobę. Większość tego czasu przesypia w nocy, jednak sporo maluchów dalej ma jeszcze nawet dwie drzemki dzienne. Trwają one po mniej więcej godzinę-półtorej każda. Bywa, że dzieci w tym wieku wykazują symptomy lęków separacyjnych, przez co mogą mieć szczególne problemy z zasypianiem.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły