9. miesiąc życia Dziecka

9. miesiąc życia dziecka

9 - 12 miesięcy
Artykuł
Paź 15, 2024
7 min.

Gdy Twoje dziecko jest w wieku 9 miesięcy, wszędzie go pełno! Co więcej, jego ruchy znacznie przyspieszyły – zapewne raczkuje teraz naprawdę sprawnie i szybko. Maluszek też coraz więcej rozumie, dalej wyraża własne zdanie i jest bardzo emocjonalny w okazywaniu Ci miłości, czułości i przywiązania. To bardzo wzruszające momenty dla każdej mamy!

Dzieci w 9. miesiącu zazwyczaj wzmacniają umiejętności ruchowe opanowane w poprzednich miesiącach – takie jak siadanie czy raczkowanie. Twój maluszek ma coraz silniejsze nóżki, toteż może już nawet próbować stawać. Coraz więcej działań podejmuje celowo, z wyraźną świadomością tego, co chce nimi osiągnąć. Towarzyszy temu początek rozumowania dedukcyjnego – opartego na wyciąganiu wniosków. To bardzo cenny etap w rozwoju psychicznym dziecka!

baby little steps 9 month

Rozwój fizyczny

baby little steps 9 month

W 9. miesiącu niemowlę zwykle przemieszcza się we wręcz zaskakującym tempie. Zaczyna też próbować podciągnąć się w górę, do stania, trzymając się przy tym np. mebli, poręczy, ramy łóżeczka. Dlatego jeśli jeszcze nie obniżałaś poziomu materaca w łóżeczku, teraz powinnaś to zrobić! Maluszek może bowiem nagle zaskoczyć Cię nowymi umiejętnościami, a musisz oczywiście zapewnić mu pełne bezpieczeństwo. Dziecko znacznie rozwija też technikę chwytu – potrafi wziąć przedmioty do ręki, używając tylko dwóch paluszków, co pozwala mu na bardzo precyzyjne ruchy. Zadbaj więc także o porządek w otoczeniu, aby uchronić swoją pociechę od wzięcia w rączki niepowołanych przedmiotów!

Pod koniec 9. miesiąca dziecko zazwyczaj:

step1

podnosi się do siedzenia zarówno z leżenia na plecach (wcześniej jednak musi najpierw obrócić się na boczek), jak i z pozycji do raczkowania; gdy lekko traci równowagę, potrafi się podeprzeć rączkami

step2

doskonali raczkowanie – robi to coraz szybciej (choć bywają też niemowlęta, które zupełnie pomijają ten etap)

step3

trzymając się np. za poręcz łóżeczka czy brzeg kanapy, próbuje stanąć na szeroko rozstawionych nogach

step4

gdy uda mu się stanąć, nie potrafi z tej pozycji samo usiąść – trzeba mu w tym pomóc!

step5

dzięki rozwojowi koordynacji wzrokowo-ruchowej chwyta rzeczy kciukiem i palcem wskazującym, co pozwala mu podnieść np. okruszki lub zdjąć sobie czapkę

step6

używa palca wskazującego zgodnie z jego głównym przeznaczeniem – gestem obrazuje, czego chce, lub np. pokazuje detale przedmiotów

Rozwój psychiczny

baby having fun

Dziecko w 9. miesiącu zaczyna być prawdziwym melomanem! Możesz zaobserwować, że ma już swoje ulubione piosenki, do których zaczyna rytmicznie się poruszać. Uwielbia też zabawki, które wydają rozmaite dźwięki – na tym etapie zmysł słuchu bardzo zyskuje na znaczeniu. Nade wszystko jednak dalej uwielbia swoją mamę. Maluszek wyraźnie zachęca Cię do wspólnych zabaw, jest spragniony Twojej uwagi i uznania z powodu nowo opanowanych umiejętności. Na Twoje zainteresowanie odpowie najpiękniej, jak potrafi – okaże Ci miłość, przytulając Cię i dając słodkie buziaki.

Pod koniec 9. miesiąca dziecko zazwyczaj:

step1

jest bardzo wyczulone na świat dźwięku – uwielbia grające zabawki, grzechotki i piszczałki, bardzo chętnie słucha różnych melodii i piosenek

step2

zaczyna myśleć dedukcyjnie, np. ciągnie za kraniec kocyka, żeby przysunąć sobie znajdującą się na nim zabawkę

step3

rozumie pierwsze słowa i polecenia – te najczęściej przy nim powtarzane – ale jeszcze nie zaczyna samo ich używać

step4

zaczyna mieć świadomość swego ciała – w ramach zabawy może np. zakrywać sobie rączkami oczy lub buzię

step5

intensywnie okazuje Ci swoje uczucia – całuje Cię, przytula, łapie za rękę

step6

zaczyna przewidywać czyjeś oczekiwania, np. „popisuje się” swoimi umiejętnościami, bo wie, że to zwraca uwagę innych, i bardzo oczekuje wtedy reakcji otoczenia

Żywienie

Niemowlę w 9. miesiącu życia dalej powinno być karmione piersią lub dobrym dla niego mlekiem następnym. Możliwe jest także łączenie tych dwóch sposobów żywienia, czyli dokarmianie mlekiem modyfikowanym dziecka karmionego piersią (tzw. karmienie mieszane).

Na obiadek powinnaś serwować dania i zupki z kawałeczkami wymagającymi gryzienia i żucia. Nie tylko bowiem wpływa to na doskonalenie tych umiejętności, lecz także stymuluje mięśnie twarzy maluszka i przekłada się na rozwój mowy. To bardzo ważne na tym etapie, ponieważ dziecko coraz chętniej i wyraźniej wypowiada sylaby – należy je w tym wspierać!

Z kolei produkty zbożowe – podawane np. na śniadanie lub kolację – pomogą zagwarantować dziecku odpowiednią ilość węglowodanów złożonych, które dodadzą mu energii do odkrywania świata na cały dzień. Uwzględniaj w diecie dziecka różne zboża, ponieważ tylko urozmaicona dieta zaspokaja jego potrzeby żywieniowe. Niektóre kaszki zbożowe są też w diecie dziecka źródłem żelaza. Dziecko w 9. miesiącu życia może też skosztować pierwszych herbatniczków zbożowych – są pyszne i doskonale trenują technikę gryzienia! Ponadto jeśli podasz je dziecku do rączki, wesprzesz rozwój jego samodzielności.

Nie zapomnij o podawaniu maluszkowi deserków mlecznych z jogurtem czy twarożkiem – pomogą dostarczyć dziecku w ciągu dnia odpowiednią ilość produktów mlecznych, dostosowanych do jego wieku.

Badania

Niektórzy lekarze zalecają, aby w 9. miesiącu życia dziecka wykonać tzw. bilans jego rozwoju. Pediatra przeprowadzi wówczas ogólne badanie maluszka – sprawdzi m.in. jego masę ciała, wzrost, wzrok i słuch, obejrzy też ciemiączko i jamę ustną. Ponadto lekarz oceni stan rozwoju ruchowego dziecka. Jeśli szykujesz się do takiej wizyty, dobrze jest przed nią spisać ewentualne wątpliwości dotyczące np. żywienia maluszka – jest to dobra okazja, by skonsultować je ze specjalistą!

Wspieranie rozwoju dziecka - 9. miesiąc

Jeśli Twój maluszek podejmuje próby stawania z podparciem, to oczywiście mu na to pozwól. Jednak nie zachęcaj go do stawiania pierwszych kroczków, ponieważ dziecko zwykle nie jest jeszcze na to gotowe. Samo znajdzie odpowiedni moment, by stanąć na własnych nogach! Pamiętaj też o tym, aby przy takich pierwszych próbach zapewnić maluszkowi dobrą asekurację. Gdy udaje mu się stanąć, trzyma się mocno podparcia, ale jednocześnie możesz mieć wrażenie, że bardzo się chwieje i nie panuje do końca nad swoim ciałem. To prawda! Dziecko opanowuje bowiem zupełnie nową dla siebie postawę ciała i próbuje znaleźć środek ciężkości, niezbędny do jej utrzymania. Nie zapomnij też o tym, aby pomóc maluszkowi usiąść z pozycji stojącej – niemowlęta na tym etapie rozwoju ruchowego zwykle jeszcze tego nie potrafią.

Skoro dziecko jest zafascynowane muzyką, spraw mu przyjemność i zapewnij jak najczęstszy kontakt z różnymi piosenkami. Pokazuj mu też, że cały świat jest wypełniony dźwiękami. Naśladuj odgłosy zwierząt, daj maluszkowi posłuchać tykania zegara czy śpiewu ptaków. Cały czas tłumacz, co w danym momencie dziecko słyszy – nazywaj konkretne przedmioty, zjawiska, czynności. Ważne jest to, aby dziecko jak najczęściej słyszało te słowa i powoli uczyło się je powiązać ze zdarzeniami czy obiektami z otoczenia. A poza tym… po prostu daj się porwać zabawie z maluszkiem! Jeśli widzisz, że zachęca Cię do wspólnych aktywności, okaż mu zainteresowanie. Dzięki temu będzie wiedział, że jest dla Ciebie ważny, a to da mu poczucie bezpieczeństwa.

Warto wiedzieć!

Gdy maluszek staje się na co dzień tak aktywny jak teraz, często zaczyna mu bardzo przeszkadzać krępująca nieco ruchy pieluszka. Przy przewijaniu z kolei dziecko jest bardzo ruchliwe, więc wykonanie tej misji z sukcesem wymaga czasem nie lada starań. Jeśli tylko temperatura w domu na to pozwala, rozważ puszczenie maluszka na chwilę bez pieluszki i umożliwienie mu wtedy kolejnych ćwiczeń ruchowych. Oczywiście niemowlę nie jest jeszcze gotowe do odpieluchowania, ponieważ nie kontroluje do tego stopnia swoich potrzeb fizjologicznych. Jednak chwila takiej aktywności bez pieluszki może mu się bardzo spodobać i pozwoli udoskonalić jego umiejętności. A gdy potem będziesz już z powrotem zakładać pieluszkę, daj dziecku do rączki ciekawą zabawkę, która skupi jego uwagę. Umożliwi Ci to sprawne przewinięcie maluszka!

question mark

Pytania i odpowiedzi

  1. Co je 9-miesięczne dziecko?

    Niemowlę w wieku 9 miesięcy dalej je mleko mamy lub odpowiednio dobrane mleko następne. Jest już jednak na etapie rozszerzania diety, więc należy mu podawać również zróżnicowane produkty zbożowe oraz warzywno-owocowe (w formie np. deserków czy soków). Dziecko 9-miesięczne powinno też jeść dania o nieco większych kawałeczkach – trenuje bowiem wtedy umiejętność gryzienia i żucia. 
     

  2. Co potrafi 9-miesięczne dziecko?

    Maluch w wieku 9 miesięcy umie zwykle podnieść się do siedzenia z niemal każdej pozycji. Coraz szybciej raczkuje, a gdy ma możliwość podparcia się o coś, próbuje też czasem podciągnąć się na nóżki. Potrafi wskazać interesującą go rzecz, a także precyzyjnie chwycić w palce nawet drobny przedmiot. Co jeszcze powinno umieć 9-miesięczne dziecko? Zwykle rozumie już ono często używane słowa i polecenia, zaczyna myśleć dedukcyjnie, lubi się „popisywać”. Ponadto chętnie i żywo okazuje emocje – całuje, przytula itp. 

     

  3. Ile powinno ważyć 9-miesięczne dziecko?

    Waga niemowląt jest bardzo zróżnicowana i jej prawidłowość należy sprawdzać na tzw. siatkach centylowych – uwzględniających także wzrost dziecka. Zasadniczo jednak uznaje się, że 9-miesięczny maluch waży zwykle od 7,5 do 11,5 kilograma. 

     

  4. Ile powinno jeść 9-miesięczne dziecko karmione piersią?

    Jeśli dziecko jest nadal karmione piersią, powinno dodatkowo otrzymywać około 3–4 posiłków uzupełniających – w ramach rozszerzania diety. Należy pamiętać, aby nie przekarmiać niemowlaka, niemniej jeśli maluszek ma apetyt, dobrze jest mu zaproponować także 1–2 przekąski dziennie. Karmienie piersią można też połączyć z podawaniem mleka następnego w butelce – jego dokładna ilość w ramach jednej porcji jest zawsze podawana w tabeli karmienia na etykiecie. 

     

  5. Ile śpi 9-miesięczne dziecko?

    Sen dziecka to sprawa bardzo indywidualna. Zazwyczaj jednak niemowlę w wieku 9 miesięcy śpi około 14–15 godzin na dobę. Większość tego czasu przesypia w nocy, jednak sporo maluchów dalej jeszcze ma drzemki dzienne – jedną albo dwie. Trwają one po mniej więcej godzinę–półtorej każda. Ponadto należy pamiętać, że dzieci w tym wieku mogą wykazywać symptomy lęków separacyjnych, dlatego mogą wówczas mieć szczególne problemy z zasypianiem. 

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia
Artykuł
Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia

Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia

Już jesteś rodzicem albo właśnie przygotowujesz się do tej ważnej roli? Sprawdź, dlaczego bilans zdrowia dziecka jest bardzo ważny, i z jakiego powodu warto pilnować wyznaczonych wizyt u pediatry.

5 min. czytania

View details Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi?
Artykuł
Czworo dzieci na różnych etapach rozwoju: pełzanie, raczkowanie, siadanie i chodzenie

Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi?

Raczkowanie, siadanie i chodzenie to ważne etapy rozwoju. Przeczytaj, kiedy i jak maluszek zdobywa kolejne umiejętności.

7 min. czytania

View details Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko
Artykuł
Sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe chłopców i dziewczynek pomogą Ci sprawdzić, czy maluszek prawidłowo się rozwija.

5 min. czytania

View details Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?
Artykuł
Mama z dzieckiem

Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?

Mikrobiota jelitowa (nazywana kiedyś mikroflorą) to bakterie, które zamieszkują przewód pokarmowy człowieka.

5 min. czytania

View details Zdrowe żywienie dziecka w pierwszych 2 latach życia
Artykuł
Uśmiechnięte dziecko

Zdrowe żywienie dziecka w pierwszych 2 latach życia

Zastanawiasz się, ile razy dziennie karmić swoje dziecko? Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Przygotowaliśmy jednak schemat, który może Ci trochę pomóc.

1 min. czytania

View details Akcesoria i zabawki sportowe dla dzieci
Artykuł
Akcesoria sportowe chłopiec bawiący się z piłką do skakania dla dzieci

Akcesoria i zabawki sportowe dla dzieci

Twoje dziecko jest ruchliwe i uwielbia się bawić nie tylko w domu, ale też na świeżym powietrzu? Przeczytaj nasz artykuł!

6 min. czytania

View details Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka
Artykuł
Uśmiechnięte dziecko leży na brzuchu

Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie tłuszcze są złe. I nie wszystkich należy unikać! Na szczególną uwagę zasługuje kwas DHA – „dobry” tłuszcz z rodziny kwasów tłuszczowych omega-3.

4 min. czytania

View details 11. miesiąc życia dziecka
Artykuł
11. miesiąc życia Dziecka

11. miesiąc życia dziecka

Jedenasty miesiąc życia dziecka przebiega pod znakiem ogromnej ruchliwości maluszka. Do działania pchają go ciekawość świata i rosnące poczucie własnej samodzielności.

View details Jak zadbać o prawidłową wagę dziecka?
Artykuł
Jak zadbać o prawidłową wagę dziecka

Jak zadbać o prawidłową wagę dziecka?

Nawyki żywieniowe Twojego dziecka kształtujesz już od pierwszego dnia jego życia.

4 min. czytania

View details Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka
Artykuł
Jak wyglądają skoki rozwojowe

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to czas, w którym można zaobserwować siedem skoków rozwojowych. Na czym polegają i kiedy się ich spodziewać? Jak zachowuje się maluszek, który przechodzi skok rozwojowy?

7 min. czytania

View details Zabawy "bez prądu"
Artykuł
Zabawy bez prądu

Zabawy "bez prądu"

Zarówno samodzielna zabawa, jak i interakcja z Tobą, ma korzystny wpływ na rozwój mowy i mózgu maluszka, jakość jego snu i kreatywność.

1 min. czytania

View details Suplementy diety dla dzieci – tak czy nie?
Artykuł
Suplementy diety dla dzieci – tak czy nie?

Suplementy diety dla dzieci – tak czy nie?

Aby Twoje dziecko mogło się prawidłowo rozwijać, potrzebuje m.in. witamin i składników mineralnych, które odpowiadają za kluczowe funkcje w organizmie.

5 min. czytania

View details Pierwszy kroczek dziecka
Artykuł
Pierwszy kroczek

Pierwszy kroczek dziecka

Chwila, gdy dziecko postawi pierwszy kroczek, to długo wyczekiwany moment. Zastanawiasz się, kiedy Twój maluszek wyruszy na dwóch nóżkach na podbój świata w poszukiwaniu przygód?

4 min. czytania

View details Napoje - kiedy I co podawac dziecku?
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

1 min. czytania

View details Gordonki – zajęcia muzyczne dla najmłodszych
Artykuł
Gordonki – zajęcia muzyczne dla najmłodszych

Gordonki – zajęcia muzyczne dla najmłodszych

Wielu rodziców stara się urozmaicić maluszkom (i sobie) codzienność.

4 min. czytania

View details Sen – dlaczego jest tak ważny dla dziecka?
Artykuł
Ojciec z dzieckiem

Sen – dlaczego jest tak ważny dla dziecka?

Pozwala maluszkowi naładować baterie przed kolejnym ekscytującym dniem. Wspiera rozwój mózgu i całego organizmu, a także proces przyswajania nowego słownictwa.

5 min. czytania

View details Jak unikać błędów podczas posiłków?
Artykuł
Jak unikac b ledow podczas posilkow

Jak unikać błędów podczas posiłków?

Dowiedz się, jak wprowadzić niewielkie zmiany, dzięki którym posiłki malucha będą zdrowsze. Radzimy, co i w jakich ilościach powinno znaleźć się na jego talerzu!

4 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Jak wybrać krzesełko do karmienia dla dziecka?
Artykuł
Krzesełko dla niemowlaka – zadowoleni rodzice karmią dziecko

Jak wybrać krzesełko do karmienia dla dziecka?

Fotelik do karmienia to przydatny gadżet, dzięki któremu mama i tata mogą spożywać posiłki przy jednym stole ze swoim maluszkiem.

5 min. czytania