Samotne ojcostwo
Bycie samotnym tatą może wydawać Ci się trudnym doświadczeniem, ale ojcostwo to w życiu mężczyzny zawsze piękna i niepowtarzalna przygoda. Aby jednak łatwiej było Ci się zmierzyć z tą zupełnie nową dla Ciebie sytuacją, dowiedz się, jakie są prawa ojca. Dzięki temu świetnie ogarniesz rzeczywistość, gdy w Twoim życiu zabrakło partnerki, i będziesz się cieszyć każdym dniem spędzanym z maluszkiem!
Gdy zostajesz tatą, ogromna radość miesza się z poczuciem dumy, ale i pewnymi obawami o to, jak sobie poradzisz w tej roli. Jeżeli z jakichś powodów w życiu Twoim i dziecka zabraknie jego mamy, uczucie niepokoju może się pogłębić. Pamiętaj jednak o tym, że przede wszystkim na świecie pojawiło się nowe, wspaniałe życie – i do Ciebie należy obowiązek zadbania o dobro maluszka. Jest to więc moment, w którym powinieneś zawalczyć o Waszą szczęśliwą przyszłość!
Samotne wychowywanie dziecka
Samotne ojcostwo nie jest w Polsce częstym zjawiskiem. Szacuje się, że gdy rodzice się rozchodzą, jedynie w około 4% przypadków władza rodzicielska zostaje przekazana wyłącznie ojcu. Zdarza się również, że tata zostaje jedynym opiekunem dziecka w wyniku śmierci partnerki. Jeśli zostałeś samotnym rodzicem, zapewne trapi Cię czasem obawa o to, jak samemu poradzić sobie z wychowaniem dziecka i być dobrym tatą. Powiedzmy to sobie szczerze: nie będzie łatwo, ale z czasem nauczysz się być dla swoich pociech zarówno ojcem, jak i po trochu mamą.
Szczególnie w początkowym okresie musisz udzielić dziecku dużo wsparcia – niezależnie od wieku, w jakim się ono znajduje. Pamiętaj, że choć samemu nie jest Ci lekko, Twój potomek ma jeszcze trudniej, ponieważ prawdopodobnie niewiele rozumie z zaistniałej sytuacji. Jeśli rozstałeś się z mamą dziecka, nigdy nie wciągaj go w konflikt między Wami. Postaraj się trzymać swoje emocje na wodzy. Warto też zadbać o wsparcie psychologiczne w tym ciężkim dla Was czasie. Po pierwszym okresie żałoby zazwyczaj dobrze robi rzucenie się w wir obowiązków. A masz ich teraz niemało – musisz bowiem nie tylko utrzymać rodzinę, lecz także przejąć całość zadań związanych z prowadzeniem domu i opieką nad dzieckiem.
Urlop rodzicielski dla ojca
Urlop rodzicielski według przepisów prawa przysługuje obojgu rodzicom. Czas jego trwania wynosi 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka, a 34 tygodnie – gdy podczas porodu pojawi się na świecie większa liczba dzieci. Przed urlopem rodzicielskim jest jeszcze czas 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, który zasadniczo jest zarezerwowany wyłącznie dla matek. Jednak jeśli mama maluszka zmarła, porzuciła go lub nie może sprawować nad nim opieki – wówczas to tacie zostaje przyznany zarówno urlop macierzyński, jak i zasiłek macierzyński. Dowiedz się dokładnie, jakich jeszcze świadczeń od państwa możesz oczekiwać jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Ograniczenie praw rodzicielskich matce
Ograniczenie praw rodzicielskich matce lub ich całkowite odebranie nie jest często stosowaną praktyką w działaniu polskich sądów. Mówi się o tym, że rola ojców w wychowywaniu dziecka jest przez nie trochę niedoceniana. Wszystko jednak zależy oczywiście od konkretnych sytuacji. Jeśli mama Twojego maluszka w jakikolwiek sposób zagraża jego dobru, wówczas sąd może odebrać jej dziecko i przyznać prawo do wychowania wyłącznie Tobie. Takie orzeczenie zostaje wydane zarówno na wniosek rodzica, jak i w drodze postępowania wszczętego z urzędu, np. przez opiekę społeczną. Sąd może też podzielić opiekę nad dzieckiem między rodziców – ograniczyć prawa jednej ze stron i wyznaczyć terminy oraz zasady jej kontaktów z dzieckiem. Masz również prawo do tego, aby wystąpić o alimenty od matki dziecka.
Dziecko bez ślubu – rodzice w związku nieformalnym
Warto, abyś wiedział, że prawo do opieki nad dzieckiem masz także w sytuacji, gdy z partnerką nie mieliście ślubu. W takiej sytuacji musisz urzędowo uznać swoje ojcostwo. Jeśli są jakieś wątpliwości co do tego, czy istotnie jesteś tatą maluszka, wówczas sąd zleci wykonanie badań na ustalenie ojcostwa. Możesz też sam zlecić zrobienie takich testów. Badanie pokrewieństwa poprzez porównanie DNA stanowi zazwyczaj bardzo skuteczną metodę ustalenia tego, czy maluszek istotnie jest Twoim biologicznym dzieckiem.
Pamiętaj o tym, że im szybciej pogodzisz się z sytuacją, w której się znalazłeś, tym lepiej – zarówno dla Ciebie samego, jak i dla Twojego dziecka. Oczywiście masz prawo przeżywać ból i przygnębienie oraz mieć poczucie straty. Są to naturalne uczucia, o które nie można się obwiniać. Jednak na Twoich barkach spoczywa teraz także ciężar odpowiedniego zajęcia się potomkiem, aby miał możliwie jak najszczęśliwsze dzieciństwo. To teraz Twój prawdziwy skarb – więc skup się na zapewnieniu mu odpowiednich warunków rozwoju.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły