Maluszek siedzi w krzesełku, w ręce trzyma bidon z elektrolitami dla niemowląt

Odwodnienie u dziecka – jak sobie z nim radzić?

5 - 6 miesięcy
Artykuł
Sty 15, 2024
4 min.

Odwodnienie u dziecka to stan, który oznacza, że wody w organizmie maluszka jest za mało. Przyczyn może być wiele – pojawia się na przykład na skutek gorączki, wymiotów czy biegunki, kiedy szkrab wypija mniej wody niż oddaje. Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka? Jak zaradzić mu za pomocą codziennych sposobów? Kiedy potrzebna jest konsultacja lekarska? Przeczytaj nasz artykuł, by znaleźć odpowiedzi na te pytania!

O czym przeczytasz w tekście:

 

Przyczyny odwodnienia u dziecka

Odwodnienie u dzieci występuje dużo częściej niż u dorosłych. Skąd się ono bierze? W skrócie: jest następstwem zwiększonych strat płynów, niedostatecznej ich podaży albo kombinacją obu tych przyczyn. Może więc wynikać z tego, że maluszek dostaje za mało wody w pokarmie (czy to w mleku podczas karmienia naturalnego, czy w jedzeniu i do picia, gdy jest już starszy), ale najczęściej jednak mamy do czynienia z odwodnieniem u dziecka po wymiotach (wtedy oddaje wodę przez przewód pokarmowy) oraz przy gorączce (kiedy po pierwsze maluszek nie chce pić, więc podaż wody jest zmniejszona, a po drugie wypaca duże jej ilości przez skórę). Odwodnienie u dzieci może wystąpić też przy wysokiej temperaturze otoczenia oraz jako konsekwencja powstania w buzi aft albo skaleczeń – maluszek nie chce w takiej sytuacji jeść ani pić, bo sprawia mu to ból. Pojawia się też w innych stosunkowo rzadkich przypadkach, takich jak oparzenie (uszkodzenie warstw głębokich skóry) albo cukrzyca (wówczas utrata wody następuje przez nerki).

Czy wiesz, że…

Woda jest jednym z podstawowych składników budulcowych organizmu. Ciało dorosłego człowieka składa się z wody w 65%, za to niemowlaka – aż w 75%. Dlatego zapotrzebowanie na wodę u maluszków jest – w przeliczeniu na kilogram masy ciała – czterokrotnie większe niż u dorosłych osób.

Objawy odwodnienia u dzieci

Odwodnienie u dzieci (ale nie tylko, u dorosłych także) ma trzy etapy:

  1. odwodnienie lekkie – objawy to duże pragnienie i suchość jamy ustnej,
  2. odwodnienie umiarkowane – pojawia się przyspieszona praca serca, osłabienie i zaburzenia krążenia,
  3. odwodnienie ciężkie – spada ciśnienie tętnicze krwi, mogą pojawić się także inne objawy, takie jak wstrząs czy problemy neurologiczne. Wówczas stan maluszka jest już bardzo ciężki i jest to ten etap odwodnienia u dziecka, kiedy wymaga ono natychmiastowej hospitalizacji.

Oczywiście żaden rodzic nie chce dopuścić do odwodnienia pierwszego stopnia, nie mówiąc o tych drugiego czy trzeciego stopnia. Zdarza się jednak różnie, dlatego tak ważne jest dbanie o właściwą podaż płynów (zwłaszcza wtedy, gdy maluszek jest chory) i reagowanie na najmniejsze oznaki odwodnienia u dziecka, wśród których warto wymienić także:

  • senność,
  • niespokojne zachowanie,
  • wilgotną, chłodną, suchą skórę,
  • biały język,
  • zapadnięte gałki oczne,
  • brak łez lub ich zmniejszoną ilość,
  • zapadnięcie ciemiączka u niemowląt.

Jeśli któreś z nich występują, powinniście jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który oceni stopnień odwodnienia i zaproponuje dalsze kroki. Aby ułatwić mu diagnozę, warto na bieżąco badać masę ciała maluszka. Stwierdzenie ubytku wagi to bowiem jeden z najlepszych i najdokładniejszych testów na odwodnienie dziecka. Inne dane, na które także dobrze zwracać uwagę, to: ilość oddanego moczu, różnice w zachowaniu względem normalnego stanu, ilość przyjętych płynów. Warto także skonsultować ze specjalistą inne niepokojące szczegóły i zmiany u maluszka, które rodzice mogą zauważyć podczas codziennego przebywania z nim.

Po czym poznać że dziecko jest odwodnione? Test powrotu kapilarnego

Prostym sposobem, który pozwoli ocenić, czy to już drugi stopień odwodnienia u dziecka, jest tzw. test powrotu kapilarnego. Aby go wykonać, uciśnij paznokieć podopiecznego tak, aby zbladł, a następnie policz, ile czasu zajmie mu powrót do normalnej barwy. Jeśli będzie to trwać to dłużej niż 2-3 sekundy, to znak, że maluszek jest odwodniony.

 Śpiąca dziewczynka z objawami odwodnienia u dziecka 3-letniego

 

Co na odwodnienie u dziecka?Domowe sposoby na odwodnienie organizmu

Odwodnienie w stopniu lekkim – jak już zapewne wiesz – leczy się w domu, po prostu podając maluszkowi dużo płynów. Powinno być to średnio 100 ml na każdy kilogram masy ciała. Dodatkowo nawadniać trzeba też po każdych wymiotach lub każdej biegunce. Jako zastępnik wody w przypadku na przykład popularnej grypy jelitowej dobrze sprawdzić mogą się elektrolity dla dzieci. Mają one w składzie odpowiednie stężenie składników mineralnych, które chronią organizm przed nadmierną utratą wody i wyrównują zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej u najmłodszych. Mogą zawierać także odpowiednie kultury bakterii, które dobroczynnie wpływają na mikroflorę jelitową. Niewskazane jest pojenie odwodnionych szkrabów sokami owocowymi czy napojami gazowanymi.

 

Skutki odwodnienia u dziecka

Konsekwencjami odwodnienia najczęściej jest osłabienie, które mija po uzupełnieniu ilości płynów i ustąpieniu przyczyn, czyli zazwyczaj gorączki lub wymiotów. Warto jednak pamiętać, że jeżeli są one uporczywe i długotrwałe, nie należy walczyć z nimi na własną rękę, tylko skonsultować z się z lekarzem. Podobnie postąpić trzeba, gdy szkrab odmawia samodzielnego picia nawet z łyżeczki czy przez słomkę. Może okazać się, że konieczna będzie hospitalizacja maluszka i podanie mu płynów w formie kroplówki. Skutki odwodnienia u dziecka mogą być bowiem bardzo poważne, zwłaszcza jeśli przebiega ono gwałtownie, i prowadzić do ciężkich powikłań: zaburzeń świadomości, śpiączki, a nawet śmierci. To na szczęście tylko jednostkowe – i bardzo rzadkie – przypadki. Warto mieć je jednak na uwadze.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Pierwsza Pomoc: Brak oddechu (RKO)
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-RKO-brak-oddechu

Pierwsza Pomoc: Brak oddechu (RKO)

RKO to zespół czynności ratunkowych, stosowanych w sytuacji podejrzenia nagłego zatrzymania krążenia (brak prawidłowego oddechu). 

2 min. czytania

View details 10 zdrowych nawyków na dalszą drogę
Artykuł
10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

Pierwsze 1000 pierwszych dni Twojego maluszka właśnie dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że to, co już wiesz, nie przyda Ci się w przyszłości!

9 min. czytania

View details Świętujemy urodziny - 150 lat firmy Nestlé
Artykuł
150lat-nestle-logo

Świętujemy urodziny - 150 lat firmy Nestlé

150 lat temu Henri Nestlé stworzył pierwszą kaszkę dla niemowląt i od tej pory jego imię znane jest na całym świecie.

3 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-utrata-przytomności

Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności

Utrata przytomności to stan, w którym dziecko nie reaguje na nasz głos lub dotyk, ale samodzielnie oddycha („śpi tak, że nie można go obudzić”). 

2 min. czytania

View details Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko
Artykuł
Sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe chłopców i dziewczynek pomogą Ci sprawdzić, czy maluszek prawidłowo się rozwija.

5 min. czytania

View details Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi?
Artykuł
Czworo dzieci na różnych etapach rozwoju: pełzanie, raczkowanie, siadanie i chodzenie

Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi?

Raczkowanie, siadanie i chodzenie to ważne etapy rozwoju. Przeczytaj, kiedy i jak maluszek zdobywa kolejne umiejętności.

7 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-zranienie-i-krwotok

Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok

Zranienia i krwotoki to poważne obrażenia, w których uszkodzona zostaje skóra, a także inne tkanki pod nią.

2 min. czytania

View details Czy macie dla mnie dużo różnych propozycji na śniadanie, obiad i kolację?
Artykuł
Dziecko jedzące danie ze słoiczka Gerber

Czy macie dla mnie dużo różnych propozycji na śniadanie, obiad i kolację?

Karmienie dziecka to bardzo odpowiedzialne zadanie, a dobór odpowiednich produktów ma znaczenie we wspieraniu intensywnego rozwoju maluszka.

5 min. czytania

View details Problemy ze snem u malucha - jak sobie z nimi radzić?
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Problemy ze snem u malucha - jak sobie z nimi radzić?

Kłopoty ze snem u małego dziecka mogą pojawiać się nawet wtedy, gdy przestrzegacie wieczornych rytuałów. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, które pomogą Wam cieszyć się nocnym odpoczynkiem.

4 min. czytania

View details Fotelik samochodowy dla dziecka
Artykuł
Dziecko w foteliku dla 4-latka

Fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik dla dziecka do samochodu to niezbędne wyposażenie w każdej rodzinie, w której nawet sporadycznie odbywa się podróże tym środkiem transportu.

7 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Bezdech
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-bezdech

Pierwsza Pomoc: Bezdech

Bezdech to zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Może doprowadzić do utraty przytomności i zatrzymania krążenia, dlatego wymaga szybkiej interwencji.

2 min. czytania

View details Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?
Artykuł
Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Jeśli chcesz spędzić z dzieckiem czas na wspaniałej zabawie, zapewnij mu atrakcje odpowiednio dostosowane do jego wieku i zainteresowań.

6 min. czytania

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania

View details Akcesoria i zabawki sportowe dla dzieci
Artykuł
Akcesoria sportowe chłopiec bawiący się z piłką do skakania dla dzieci

Akcesoria i zabawki sportowe dla dzieci

Twoje dziecko jest ruchliwe i uwielbia się bawić nie tylko w domu, ale też na świeżym powietrzu? Przeczytaj nasz artykuł!

6 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Ciało obce w drogach oddechowych
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-zakrztuszenie

Pierwsza Pomoc: Ciało obce w drogach oddechowych

Zakrztuszenie się to zamknięcie dróg oddechowych przez ciało obce. Zareaguj, jeśli zauważysz widoczne zasinienie twarzy malucha i wyczuwasz utrudniony oddech.

2 min. czytania

View details Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM – opinie rodziców
Artykuł
Spokojna, uśmiechnięta mama ze śpiącym na niej niemowlakiem

Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM – opinie rodziców

Twój maluszek cierpi na zaparcia, a Ty nie wiesz, jak mu pomóc?

4 min. czytania

View details Gordonki – zajęcia muzyczne dla najmłodszych
Artykuł
Gordonki – zajęcia muzyczne dla najmłodszych

Gordonki – zajęcia muzyczne dla najmłodszych

Wielu rodziców stara się urozmaicić maluszkom (i sobie) codzienność.

4 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Drgawki
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-drgawki

Pierwsza Pomoc: Drgawki

Drgawki są wynikiem nieprawidłowego działania układu nerwowego, polegające na naprzemiennych silnych skurczach i rozkurczach mięśni. 

2 min. czytania

View details Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji
Artykuł
Jak dziecko uczy się przemieszczać i chwycic

Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji

Obserwuj rozwój motoryczny dziecka, aby śledzić, jakie zmiany zachodzą w jego organizmie. W pierwszych latach życia Twoje dziecko będzie bowiem stopniowo nabywać kolejne umiejętności.

4 min. czytania