Pierwsza łyżeczka – warzywa
Dla Twojego maluszka najlepszym pokarmem jest mleko mamy. Przychodzi jednak czas, kiedy do diety niemowlaka można zacząć wprowadzać pokarmy uzupełniające. Rozszerzanie diety niemowlaka warto rozpocząć od dokładnie zmiksowanych warzyw. Delikatne przeciery najlepiej serwować szkrabowi jeszcze przed słodkimi owocami. Podpowiadamy, które warzywa będą najwłaściwsze dla delikatnego brzuszka na początku poznawania nowych smaków i konsystencji.
Zgodnie z zaleceniami schematu żywienia niemowląt w 1. roku życia, podawanie warzyw możesz rozpocząć, gdy maluszek skończy 4 miesiące. Pierwsze jednoskładnikowe przeciery są najlepszym pomysłem na rozpoczęcie przygody z nowymi smakami. W kolejnych etapach rozszerzania diety wzbogacaj menu niemowlaka o kolejne warzywa, dodając je do zupek i obiadków. Z posiłkami Gerber to naprawdę proste!
Jakie warzywa dla niemowlaka?
Jeżeli Twoje dziecko skończyło już 4. miesiące, siedzi z podparciem, kontroluje ruchy głowy i szyi to prawdopodobnie jest gotowe na wprowadzenie do jego diety nowych smaków w postaci produktów uzupełniających. Na początek zacznij od jednoskładnikowych przecierów warzywnych: marchewki, dyni czy brokułu, które zamknęliśmy w gotowych daniach Gerber.
Jak wprowadzać nowe smaki, gdy Twój maluszek rozpoczyna przygodę z warzywami?
- Rozszerzanie diety rozpocznij od jednoskładnikowych, delikatnych przecierów.
- Na początku zacznij od małych ilości, np. 1-2 łyżeczek, a z czasem powoli zwiększaj ilość podawanych porcji.
- Stopniowo wprowadzaj produkty bardziej złożone (dwuskładnikowe, trzyskładnikowe) o odpowiedniej do wieku dziecka konsystencji.
- Przy wyborze produktu kieruj się wskazaniem wiekowym na jego etykiecie.
- Wprowadzaj nowe smaki kilkukrotnie. Może troszkę zająć zanim Twój maluszek polubi nowe smaki.
Kiedy i jak wprowadzić warzywa do diety niemowlaka?
Po 4. miesiącu życia dziecka rozpocznij od podawania mu gładkich, gotowanych przecierów warzywnych lub purée. Nieznane dotąd smaki proponuj maluszkowi co 2-3 dni. Na początek wybierz np. marchewkę, a dopiero po kilka dniach wprowadź do diety kolejne warzywo. W ten sposób pomożesz dziecku szybciej polubić nowe produkty. Następnie serwuj posiłki naprzemiennie, np. pierwszego dnia przygotuj marchewkę, następnego dnia brokuły, a trzy dni później dynię, aby menu dziecka nie było monotonne.
Po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia wciąż należy podawać mu posiłki rozdrobnione, w których mogą zacząć pojawiać się wyczuwalne grudki. Oprócz warzyw, posiłki obiadowe mogą już zawierać gotowane mięso, rybę lub posiekane jajko na twardo. Dania możesz przyprawiać szczyptą posiekanego koperku lub natką pietruszki. Jeśli dziecko zaakceptuje pierwsze warzywa, możesz komponować kolejne posiłki, wykorzystując nowe, nieznane mu dotąd produkty (np. kalafior, cukinię, szpinak, pomidor, paprykę, zielony groszek).
W kolejnym etapie (po 8. miesiącu) posiłki powinny być mniej rozdrobnione. Możesz także ugotować marchewkę lub ziemniaka i podać dziecku ostudzone warzywa bezpośrednio do rączki.
- Gerber zupka kalafiorowa z królikiem
- Gerber Bukiet jarzyn z cielęciną i kluseczkami
- Gerber Zupka pomidorowa z ryżem i indykiem
Kiedy maluszek skończy roczek, śmiało możesz mu zaproponować dania dla JUNIORA na bazie warzyw z dodatkiem kluseczek.
Wiek w miesiącach | Przykłady pokarmów | Konsystencja pokarmów | |
1 | Karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym | mleko matki lub modyfikowane | mleko matki lub modyfikowane |
2-4 | Karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym |
mleko matki lub modyfikowane |
mleko matki lub modyfikowane |
5-6 | Karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym |
|
|
7-8 | Karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym |
|
|
9-12 | Karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym |
|
|
Tabelka na podstawie: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko PTGHiŻD.
Jakie warzywa dla niemowlaka po 5. miesiącu?
Gdy Twój maluch będzie miał skończone 5. miesięcy, możesz zdecydować się na dodanie do jego schematu żywienia:
- marchewkę,
- brokuły,
- groszek,
- ziemniaki,
- dynię,
- kalafiora,
- pietruszkę,
- szpinak.
Jakie warzywa dla niemowlaka po 6. miesiącu?
W 6. miesiącu życia możesz zacząć podawać swojemu dziecku wszystkie warzywa zalecane w 5. miesiącu, a także:
- bataty,
- kabaczek,
- cukinię,
- natkę pietruszki,
- koperek.
Półroczne dziecko możesz karmić także posiłkami bardziej złożonymi. Dania mogą składać się z kilku różnych produktów i można je „doprawiać” zieleniną (drobno posiekanym koperkiem i pietruszką). W późniejszych etapach należy kontynuować rozszerzanie diety niemowlaka. Poza warzywami wprowadzaj także stopniowo mięso, produkty zbożowe oraz owoce.
Czy wiesz, że...
Nowe smaki, początkowo nielubiane, mogą zyskać akceptację dziecka nawet dopiero po około 10 podaniach. Zachowaj cierpliwość i nie zrażaj się, jeżeli pierwsze porcje warzyw wylądują na śliniaczku.
Rozszerzanie diety a warzywa dla niemowlaka
Stała obecność warzyw w diecie małego dziecka jest bardzo ważna. Chociaż podstawą żywienia u maluszka pozostać powinno mleko matki, to wraz z rozwojem dziecka jego potrzeby rosną. Dlatego konieczne jest wprowadzanie stałych pokarmów dopasowanych do wieku bobasa. Przyzwyczajanie dziecka do jedzenia warzyw może mieć wpływ na nawyki żywieniowe dziecka w okresie przedszkolnym i na późniejszych etapach rozwoju. Dlatego jest to decyzja, której nie warto odkładać na później.
Ważne!
Warzywa powinny być pierwszym elementem wzbogacania diety niemowlaka. Dopiero później należy zacząć wprowadzać owoce, mięso oraz produkty zbożowe czy jajka.
Na co wpływają warzywa w diecie niemowlaka?
Warzywa to wartościowe źródło witamin i minerałów. Odgrywają ważną rolę w diecie osób dorosłych, a także dzieci i niemowląt. Pozwalają na zaspokojenie potrzeb rozwijającego się organizmu. Ich obecność w diecie dziecka pozwala uniknąć zaburzeń oraz problemów związanych ze wzrostem pociechy i jej postępami rozwojowymi.
Marchewka wspiera wzrok malucha, buraczki pomagają uniknąć anemii. Szpinak to wsparcie dla serca, dynia pomaga w zaparciach i podnosi odporność, a z kolei brokuł jest bardzo dobry na stawy i wspiera rozwój narządu wzroku.
Wszystkie zawarte w warzywach składniki mineralne i witaminy potrzebne są również na dalszych etapach rozwoju dzieci. Im szybciej zaczną być podawane, tym większa szansa na to, że Twoja pociecha w przyszłości będzie je akceptować.
Jak przygotować warzywa dla niemowlaka?
Poza dobrze dobranymi produktami, istotne jest także, aby odpowiednio przygotować warzywa dla niemowlaka. Na samym początku należy podawać je w postaci gładkich przecierów – bez grudek, aby dziecko mogło bez przeszkód przełknąć warzywną papkę.
Po ukończeniu 8. miesiąca życia możesz podawać maluchowi jedzenie nieco mniej rozdrobione, jednak nadal miękkie i proste do przełknięcia. Możesz zdecydować się na gotowe produkty marki Gerber – jedzenie dla niemowląt w słoiczkach jest dostosowane do konkretnego wieku niemowlaka.
Najważniejsze, aby w pierwszych etapach podawać dziecku proste papki, bez dodatków (poza odrobiną masła lub oliwy). Dopiero po 6. miesiącu życia możesz zacząć dodawać inne produkty do diety malucha, np. jajka, mięso i mieszać smaki.
Odpowiednie konsystencje w warzywnych daniach Gerber
Zmiana konsystencji pokarmów jest ważnym etapem nauki żucia i gryzienia. Dzieci, które zbyt późno stykają się z mniej rozdrobnionym jedzeniem, mogą mieć trudności z zaakceptowaniem większych kawałków, a opanowanie sztuki żucia i gryzienia może stanowić dla nich trudność! Pamiętaj, że konsystencja gotowych posiłków Gerber jest dostosowana do wieku dziecka. Możesz je z powodzeniem stosować u swojego maluszka na każdym etapie nauki jedzenia!
Warzywa dla niemowlaka - na surowo czy pieczone?
Początkowo warzywa w diecie dziecka powinny gotowane. Można to zrobić metodą tradycyjną lub na parze – ta druga opcja jest bardziej zalecana i uważana za zdrowszą. Dopiero po przyzwyczajeniu dziecka do obecności w diecie warzyw można zacząć je piec lub dusić w folii.
Surowe warzywa do menu maluszka wprowadź jako ostatnie. Specjaliści zalecają, aby pojawiły się one w jego diecie nie wcześniej niż po ukończeniu 10. miesiąca życia. Dziecko musi samodzielnie siedzieć oraz radzić sobie z samodzielnym jedzeniem. Na początku można podawać mu np. pokrojoną w słupki surową marchewkę lub ogórka.
Pomysły na dania z warzywami dla niemowlaka
Poniżej znajdziesz klika przykładowych, prostych dań dla swojego maluszka. Ułatwią one wprowadzanie do jego diety warzyw.
- Przecier z marchewki: ugotuj jedną średnią marchewkę na parze, wystudź. Zimne warzywo zmiksuj na gładki przecier z dodatkiem ½ łyżeczki masła lub oleju. Jeśli przecier będzie za gęsty – dolej odrobinę wody.
- Puree z dyni: dynię obierz, pokrój w kostkę i ugotuj (około 100 g). Wystudź warzywo, a następnie umieść w blenderze. Dodaj ½ łyżeczki oliwy z oliwek i zmiksuj na gładką masę. W razie potrzeby możesz dolać wody dla uzyskania odpowiedniej konsystencji.
- Przecier z awokado i żółtka jajka: obierz awokado, wyciągnij pestkę i połowę wrzuć do blendera razem z żółtkiem jednego jajka. Zmiksuj na gładką masę.
- Obiadek z dyni i piersi indyka: ugotuj dynię (100 g) oraz mięso z piersi indyka (40 g) na parze. Ostudź i zblenduj składniki na gładką masę z kilkoma kroplami oleju. Jeśli danie będzie zbyt gęste, możesz dodać wody.
Pamiętaj!
Gotując dla dziecka nie używaj soli i cukru. Niemowlakom po 6. miesiącu możesz zacząć doprawiać potrawy z wykorzystaniem posiekanej natki pietruszki lub koperku. W diecie niemowląt powyżej 10. miesiąca życia możesz zacząć stosować świeże i suszone zioła, aby ich dieta była mniej monotonna.
Ile warzyw podawać dziecku?
Rozszerzanie diety niemowlaka zacznij od podawania mu kilku małych łyżeczek puree lub przecierów z warzyw. Stopniowo zwiększaj ilość, aż po 1-2 tygodniach będzie to cała porcja posiłku (ok. 100 – 130 g). Wprowadzając nowe składniki i smaki do diety dziecka, obserwuj maluszka i upewnij się, czy nowości nie spowodowały reakcji alergicznej lub nietolerancji pokarmowej.
Ważne!
Pamiętaj, że do rodzica należy decyzja, co dziecko zje, kiedy i jak jedzenie będzie podane, jednak to dziecko decyduje, czy posiłek zje i w jakiej ilości.
Pytania i odpowiedzi
1. Od jakich warzyw najlepiej zacząć?
Wprowadzając warzywa do diety niemowlaka warto zacząć od marchewki, brokułów lub dyni. Dobrze sprawdzą się także ziemniaki, szpinak i groszek. Każdy z produktów musi być ugotowany i zmiksowany na papkę.
2. Jakich warzyw nie podawać dziecku?
Po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia, można podawać mu stopniowo wszystkie warzywa. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego jednocześnie. Wprowadzaj warzywa pojedynczo, aby maluszek miał czas się przyzwyczaić.
3. Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?
Podczas rozszerzania diety ważna jest cierpliwość. Zaczynaj od karmienia dziecka niewielką ilością papek warzywnych, np. 2-3 łyżeczki dziennie. Stopniowo zwiększaj ilość, aby przyzwyczajać malucha do nowych smaków. Pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz rozszerzać dietę (nie wcześniej niż po ukończeniu 4. miesiąca życia), tym większa szansa na to, że Twoja pociecha polubi warzywa i będzie je chętnie jadła w przyszłości.
Źródła:
Szajewska H., Socha P., Horvath A. i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne/Pediatria 2021
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.