świąteczny talerz mamy i maluszka
Pierwsze święta z maluszkiem? Cudowna atmosfera, rodzinne spotkania… i stoły uginające się od jedzenia. Czy mama karmiąca piersią może zasmakować nieco magii świątecznego stołu, nie obawiając się, że dostarczy maluszkowi niepotrzebnych wrażeń? Czego może skosztować małe dziecko, którego dieta nie ogranicza się już tylko do mleka mamy? Jak powinien wyglądać świąteczny stół mamy i jej dziecka?
Święta nieodzownie łączą się z festiwalem smaków, zapachów i kolorów na stole. Jak przygotować menu, aby cieszyć się wspólnym czasem i uniknąć niepotrzebnych stresów? Co wolno zjeść ze świątecznych przysmaków mamie karmiącej piersią, a co maluszkowi, który nie jest już karmiony mlekiem mamy? Podpowiadamy również, co podać rocznemu dziecku, które chciałoby skosztować nowych potraw i z zaciekawieniem spogląda na talerz rodziców.
Świąteczna uczta mamy karmiącej piersią
Fakt, że karmisz piersią, nie oznacza, że musisz wyrzec się wszystkich świątecznych smakołyków. Mama może jeść wszystko podczas wigilijnej kolacji czy świąt wielkanocnych. Wyjątek może stanowić stosowana przez Ciebie specyficzna dieta np. gdy Ty lub dziecko macie stwierdzoną alergię pokarmową. Wtedy z diety należy usunąć składnik lub grupę produktów, które mogą zaszkodzić. Zawsze jednak warto zachować umiar i rozsądek w tym, co trafia na talerz, aby uniknąć przejedzenia czy kłopotów z trawieniem. Wystarczy mądrze zaplanować posiłki i jeśli jest taka potrzeba – zastąpić niektóre składniki innymi, aby przyrządzić potrawy w delikatniejszej wersji. Pamiętaj, że to, jak dziecko zareaguje na poszczególne zjedzone przez Ciebie potrawy, jest sprawą bardzo indywidualną.
Ważne
Jeśli dziecko ma stwierdzoną alergię lub nietolerancję pokarmową, a karmiąca piersią mama jest na diecie eliminacyjnej, powinna ją kontynuować nawet w trakcie świąt.
Droga mamo, oto kilka podpowiedzi dla Ciebie, jak przygotować lekkostrawne świąteczne dania na pierwsze święta z niemowlakiem::
- do przygotowania sałatek warzywnych i sosów nie używaj śmietany i majonezu – możesz je zastąpić jogurtem naturalnym i świeże warzywa skropić oliwą lub sokiem z cytryny,
- zrezygnuj z „zabielania” śmietaną białego barszczu, do zabielania wystarczy mleko,
- kiełbasę czy skwarki do barszczu zastąp kawałkami chudej wędliny,
- mięso możesz ugotować lub upiec w piekarniku, zamiast smażyć na głębokim tłuszczu,
- mazurek z masą kajmakową zastąp tartą z owocami na cieście pełnoziarnistym,
- jajka z majonezem możesz zastąpić jajkami nadziewanymi twarożkiem.
Świąteczna uczta maluszka
Warto zastanowić się, jak będzie świętować przy stole niemowlak, który nie jest karmiony wyłącznie piersią. W końcu tak małym dzieciom nie powinno się podawać potraw smażonych (np. karpia) czy mocno przyprawionych (np. solonego śledzia z cebulką). W pierwszych miesiącach życia dziecka mleko mamy jest niezastąpione. Jednak w jadłospisie maluszka po 4. miesiącu mogą już stopniowo zacząć pojawiać się pierwsze warzywa, owoce, mięso, jaja czy kaszki.
Aby święta nie minęły wyłącznie na gotowaniu zupek i obiadków dla dziecka, można zaopatrzyć się w gotowe do podania posiłki Gerber dostosowane do wieku maluszka. Te produkty mogą się też sprawdzić podczas świąt poza domem. Stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych dania mogą pomóc skomponować odpowiednio zbilansowany jadłospis dla dziecka. Zawartość słoiczka należy przygotować wg. opisu podanego na opakowaniu.
Świąteczne menu maluszka od Gerber
Dla dzieci po 4. miesiącu życia
Dla najmłodszych dedykowane są jednoskładnikowe propozycje, które sprawdzą się na początku rozszerzania diety (np. Dynia, Brokuły lub Marchewka).
Dla dzieci po 5. i 6. miesiącu życia
Smakowite „Jarzynki z łososiem” lub „Rybka z ziemniaczkami, cukinią i brokułami” to pomysł na obiad z rybką dla niemowląt po 5. i 6. miesiącu. Najmłodsi mogą też spróbować innych wykwintnych dań, do których należy m.in.: „Tradycyjny schabik ze śliwką w warzywach”.
Dla dzieci po 8. miesiącu życia
Dziecku w tym wieku można już podać „Spaghetti z kurczakiem” i „Jarzynki z delikatnym schabem”. Nie zapominajcie o deserku! Gdy rodzice kosztują świątecznych wypieków, starszemu maluszkowi można zaserwować np. „Szarlotkę” – jabłuszka z biszkoptem i nutką waniliową.
Dla dzieci po 12. miesiącu życia
Roczne dziecko może spróbować posmakować takiego dania jak „Risotto z indykiem i warzywami” czy „Gulasz z warzywami, wołowiną i ziemniaczkami”!
Roczne dziecko być może będzie wykazywało większe zainteresowanie jedzeniem na talerzu rodziców. Należy jednak pamiętać, że potrzeby żywieniowe dzieci między 1. a 3. rokiem życia różnią się od potrzeb dorosłych. Warto ostrożnie podawać dziecku nowe potrawy i zawsze pamiętać o prawidłowym zbilansowaniu diety zarówno maluszka jak i swojej.
W święta postaraj się nie myśleć o troskach codziennego dnia. Jedzenie również nie powinno Ci przesłonić radości wspólnych, rodzinnych chwil. Jeśli sięgniesz po powyższe porady, mogą one pomóc Ci przygotować się do zorganizowania zdrowego świątecznego wypoczynku.
Chcesz więcej przeczytać o świętach spędzonych z dzieckiem oraz dowiedzieć się, które dania polecamy najmłodszym? Koniecznie pobierzcie nasze e-booki: na Boże Narodzenie oraz Wielkanoc.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.