Na jakim mleku robić kaszki?
Czy Twój maluszek skończył już 4 miesiące i planujesz wprowadzić do jego diety pierwsze zbożowe kaszki? Zastanawiasz się jednak, na jakim mleku je zrobić, aby powstał pełnowartościowy posiłek? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, jak przygotować kaszkę dopasowaną do potrzeb żywieniowych Twojego szkraba.
Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia maluszków. Warto kontynuować je tak długo, jak to możliwe. Jednak już po 4. miesiącu życia dziecka można zacząć wprowadzać do jego diety nowe produkty. Jeżeli zdecydowałeś się rodzicu na rozszerzanie diety swojego dziecka, sprawdź, na jakim mleku przygotować bezmleczną kaszkę bezglutenową lub z dodatkiem pszenicy, owsa, jęczmienia, żyta i orkiszu, która może być ciekawym urozmaiceniem menu maluszka i sposobem na poznanie różnych rodzajów zbóż.
Ważne
Kaszki zbożowe Nestlé mogą stanowić element jadłospisu także w 2. i 3. roku życia.
Jak zrobić kaszkę dla dziecka?
Dziecku, które właśnie zaczyna poznawać inne smaki i konsystencje niż mleko mamy, możesz zaproponować np. kaszki Nestlé, które przechodzą nawet 1000 testów jakości i spełniają normy do 2000 razy bardziej wymagające niż w przypadku żywności dla dorosłych. Do wyboru są kaszki mleczne i bezmleczne, które możesz zacząć serwować już po 4. miesiącu dziecka. Kaszki mleczne mają już w składzie mleko, dlatego wystarczy połączyć je z odpowiednią ilością zagotowanej i ostudzonej do 40°C wody. Z kolei kaszkę bezmleczną trzeba przygotować na mleku. Zatem – które mleko będzie najlepsze, aby to zrobić?
Kaszka na mleku mamy?
Jeśli karmisz maluszka piersią, być może zastanawiasz się, czy możesz przygotować kaszkę bezmleczną dla dziecka na swoim mleku. Niestety nie jest to najlepszy pomysł. Mleko kobiece zawiera enzymy (m.in. lipazę, katalazę, amylazę i proteazę), które mogą spowodować, że kaszka rozpuści się i zamiast przyjąć odpowiednią konsystencję (czyli taką, którą można podać dziecku za pomocą łyżeczki), będzie zbyt płynna. Odciągniętego mleka z piersi nie można również podgrzewać, ponieważ traci ono swoje cenne właściwości. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem będzie po prostu kontynuowanie karmienia naturalnego z włączeniem do menu dziecka kaszek jako produktów uzupełniających.
Kaszka bezmleczna na mleku krowim, kozim lub owczym?
Mleko krowie na początku rozszerzania diety to również nie jest najlepsze rozwiązanie, bowiem nie zawiera odpowiednio wysokiego poziomu żelaza, witaminy D i C oraz dobrych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Zgodnie ze schematem żywienia niemowląt nie powinno pojawiać się w diecie maluszka przed ukończeniem roczku. Podobnie jest z mlekiem kozim i owczym, które nie nadają się do tego, aby przygotowywać na nim kaszkę bezmleczną dla kilkumiesięcznego szkraba (mają nieodpowiedni skład dla niemowlaka).
Kaszka dla dziecka na mleku modyfikowanym?
Tak! To najlepsze rozwiązanie, aby przygotować kaszkę bezmleczną, aby jej konsystencja, walory smakowe i skład były dostosowane do wieku dziecka. Wystarczy tylko z pomocą pediatry dobrać odpowiednie mleko modyfikowane, które ma skład jak najbardziej zbliżony do mleka mamy. Mleko modyfikowane powinno m.in. mieć odpowiednią ilość białka, zawierać składniki mineralne i witaminy, mieć w składzie bakterie Lactobacillus reuterii lub Bifidobacterium lactis oraz oligosacharydy o strukturze identycznej jak w mleku mamy.
Pamiętaj też, aby dopasować mleko modyfikowane do wieku dziecka, a przyrządzając kaszkę, trzymać się instrukcji z opakowania. Najpierw przygotuj mleko modyfikowane, a potem dodaj do niego odpowiednią ilość łyżek kaszki w wybranym smaku (zawsze używaj czystej i suchej łyżki). Potem wymieszaj dokładnie składniki do uzyskania jednolitej konsystencji – i gotowe!
Kaszki bezmleczne od Nestlé – co wybrać?
Rozszerzanie diety możesz rozpocząć np. od bezglutenowych kaszek Nestlé na bazie ryżu, które zawierają m.in. kluczowe dla odporności dziecka immunoskładniki (cynk, żelazo, witaminę A* i C) oraz aktywne kultury bakterii Bifidobacterium lactis, które naturalnie zasiedlają przewód pokarmowy dzieci karmionych piersią. Co ciekawe, już jedna porcja kaszki w ciągu dnia dostarcza do małego brzuszka ponad 50% dziennego zapotrzebowania na żelazo. Do wyboru macie m.in. Kaszkę ryżową o smaku waniliowym, Kaszkę ryżową banan czy Kaszkę ryżową malina.
Według schematu żywienia niemowląt przed końcem 1. roku życia maluszka w jego diecie powinny pojawić się także zboża glutenowe, jednak nie należy podawać ich wcześniej niż przed rozpoczęciem 5. miesiąca.
Zaletą kaszek bezmlecznych Nestlé może być to, że nie wymagają gotowania, dlatego można przyrządzić je naprawdę szybko i bez większych problemów. Wystarczy trzymać się instrukcji, którą znajdziesz na opakowaniu. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak przygotować zbożowy posiłek dla maluszka. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak tylko życzyć Wam smacznego!
* Zawartość zgodnie z przepisami prawa.
** Zawierają naturalnie występujące cukry.
Jak przygotować kaszkę ryżową i mleczno-ryżową dla maluszka w kilku prostych krokach?
Strefa Eksperta
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.