S jak smak
Gdy zaczynasz rozszerzać dietę maluszka, zadbaj o to, aby dziecko poznało jak najwięcej smaków. Na początek stopniowo wprowadzaj do jadłospisu warzywa, a potem owoce. To, co w pierwszych miesiącach znajdzie się w miseczce i na talerzyku małego smakosza, może mieć znaczenie w jego późniejszych wyborach żywieniowych!
Zmysł smaku rozwija się przez całe życie. Co ciekawe, już w brzuchu mamy dziecko reaguje na pierwsze smaki. Po urodzeniu będą się one zmieniać wraz z nauką jedzenia i wprowadzaniem do diety nowych składników.
Rozszerzanie diety niemowlaka i nowy smak
Twój maluszek już na etapie rozszerzania diety, czyli po 4. miesiącu życia, może poznać zupełnie inne smaki niż znane mu do tej pory mleko mamy. Gdy rozpoczniesz wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka, zadbaj o to, aby podawać je pojedynczo i stopniowo. Najpierw zacznij od 1 do 2 łyżeczek danego produktu i zwracaj uwagę, jak maluszek reaguje na dany składnik w swojej diecie. Każdy smak to dla dziecka nowe doświadczenie, dlatego nie martw się, jeśli pierwsze porcje posiłku wylądują na śliniaczku.
Sprawdź, jak uczyć dziecko nowych smaków!
1. Akceptacja smaków
Ucząc maluszka smaków, zacznij od warzyw. Bardzo często to z ich akceptacją bywa większy problem. Warzywa, oprócz doznań smakowych, dostarczą także różnych składników odżywczych. Jeśli dziecko polubi smak marchewki, brokułu czy cukinii już na początku rozszerzania diety, jest większa szansa, że będzie częściej sięgać po nie w przyszłości.
Czy wiesz, że...
Przy rozszerzaniu diety dziecka zacznij od dań jednoskładnikowych, a nowy posiłek podawaj co 2-3 dni. Pamiętaj, że nowości, które początkowo nie są przez dziecko lubiane, czasami zyskują akceptację dopiero po kilkunastu podaniach. Jeśli mimo wielu prób Twoja pociecha nie akceptuje danego posiłku, uszanuj to – w końcu nie każdy jest fanem wszystkich smaków.
2. Urozmaicenie na talerzu
Dbaj o urozmaicenie na talerzu maluszka. Serwowanie różnorodnych posiłków może zwiększyć szansę na zaakceptowanie całej gamy nowych smaków. Jeśli dzisiaj dziecko zjadło przecier z marchewki, następnym razem podaj mu słoiczek z brokułem, a potem z dynią. Kiedy szkrab przyzwyczai się do jedzenia jednoskładnikowych dań na obiadek, zmieszaj np. marchewkę z ziemniaczkami i ziołami, a potem dopiero zacznij podawać pierwsze porcje rybki i mięska.
Owoce wprowadź do diety dziecka około 2 tygodnie po warzywach. Mogą to być przeciery, musy i purée, a także przecierowe soki owocowe. Gotowe propozycje w słoiczkach Gerber (z dodatkiem warzyw, owoców, mięska, rybki lub produktów zbożowych i produktów mlecznych) pomogą Ci urozmaicić menu Twojego smakosza. To naprawdę łatwe!
Czy wiesz, że...
Niektóre odmiany marchwi są słodsze niż inne. Do produkcji dań Gerber wybieramy tylko te odmiany, które po ugotowaniu zachowują swoją soczystość i słodycz. Zanim jednak trafią do słoiczków, przechodzą szereg wnikliwych testów jakości.
3. Stymulacja kubków smakowych
Dziecko ma więcej kubków smakowych niż osoba dorosła. Jeśli dla Ciebie danie ze słoiczka lub kaszka są mdłe, wcale nie oznacza, że takie danie nie posmakuje maluszkowi. Jedząc posiłki bez dodatku soli i cukru, dziecko ma niepowtarzalną szansę na stymulację kubków smakowych oraz poznanie rzeczywistego i naturalnego smaku produktów.
Czy wiesz, że...
Kubki smakowe dziecka umiejscowione są nie tylko w buzi, ale też na ustach. Dzięki temu niemowlę ma zupełnie inne doznania smakowe niż jego rodzic i nie potrzebuje intensywnego przyprawiania podawanych mu potraw.
Smaki od A do Z
Asortyment produktów Gerber jest bardzo szeroki. Wszystkie propozycje smakowe zostały przygotowane przez specjalistów zajmujących się żywieniem małych dzieci, dzięki temu połączenie składników nie jest przypadkowe.
Wspólnie z maluszkiem odkryj smaki zamknięte w słoiczkach Gerber!
Kliknij w wybraną ikonkę i sprawdź, z jakimi smakami i produktami możesz zapoznać swojego maluszka.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.