Alergia i nietolerancja pokarmowa u dziecka – co warto wiedzieć? checklista
Jeśli rodzeństwo lub rodzice maluszka mają alergię pokarmową, prawdopodobieństwo, że wystąpi ona także u dziecka, jest większe. Na szczęście z objawami alergii lub nietolerancji pokarmowej można sobie poradzić – nawet podczas rozszerzania diety u niemowlaka.
Aby uniknąć alergicznych reakcji u maluszka, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które szczegółowo omówiliśmy poniżej!
Rozszerzanie diety dziecka z alergią lub nietolerancją – o czym warto pamiętać?
- Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko jest w grupie osób ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia alergii bądź ma już stwierdzoną alergię lub nietolerancję pokarmową, warto porozmawiać z lekarzem i skonsultować, jak w takiej sytuacji powinna wyglądać dieta maluszka.
- Nowe produkty najlepiej wprowadzać do jadłospisu dziecka pojedynczo i początkowo w niewielkich ilościach, aby można było łatwiej zauważyć ewentualną reakcję alergiczną.
- Gdy zauważysz, że maluszek dobrze toleruje dany produkt, który do tej pory był wprowadzany stopniowo i w małych ilościach, z czasem spróbuj włączyć go na stałe do diety dziecka.
- Wprowadzanie pokarmów potencjalnie alergizujących (np. orzechów czy jaj) powinno wyglądać dokładnie tak samo, jak w przypadku innych pokarmów stałych, warto jedynie początkowo nieco uważniej obserwować reakcję maluszka. Pomocne wskazówki dla każdego rodzica dotyczące rozszerzania diety możesz znaleźć w tabeli ze schematem żywienia niemowląt.
- Nie należy opóźniać wprowadzenia np. orzeszków ziemnych czy jaj kurzych do diety maluszka, ponieważ dowody wskazują, że nie tylko nie zmniejsza to ryzyka wystąpienia alergii, ale może wręcz je zwiększyć.
Objawy alergii pokarmowej – jak je rozpoznać?
- Oznaki alergii u niemowląt mogą wystąpić bezpośrednio po spożyciu posiłku lub kilka godzin później, dlatego warto na początku zapisywać, co maluszek jadł, aby później wiedzieć, co mogło go uczulić.
- Do typowych objawów alergii można zaliczyć: obrzęk warg lub języka, świszczący oddech lub trudności w oddychaniu, swędzenie skóry, gardła, języka lub oczu, wysypkę lub pokrzywkę, kaszel, biegunkę, wymioty oraz katar lub zatkany nos.
- Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma alergię pokarmową lub wziewną na jakiś czynnik, nie zwlekaj z konsultacją u specjalisty.
- Jeśli Twoje dziecko ma stwierdzoną alergię pokarmową, warto dokładnie czytać etykiety żywności i wykluczyć wszelkie pokarmy, które mogą zawierać choćby śladowe ilości alergenu.
- Jeśli maluszek wykazuje oznaki ciężkiej reakcji alergicznej lub anafilaksji, natychmiast wezwij pogotowie.
- Na wszelki wypadek warto, żeby każdy rodzic wiedział, w jaki sposób udzielić dziecku pierwszej pomocy w przypadku ostrej reakcji alergicznej, czyli tzw. wstrząsu anafilaktycznego.
Nietolerancja pokarmowa – co to oznacza?
- Nietolerancja pokarmowa nie jest reakcją układu odpornościowego. Zwykle oznacza, że dziecko ma trudności w trawieniu jakiegoś składniku pokarmu (np. laktozy).
- Objawy nietolerancji u niemowląt mogą pojawiać się później niż ma to miejsce w przypadku alergii, co utrudnia jej zdiagnozowanie.
- Do najczęstszych objawów nietolerancji można zaliczyć np. skurcze żołądka, biegunkę i wzdęcia.
Gdzie znaleźć można więcej przydatnych informacji?
- Chcesz uzyskać więcej informacji na temat &dolegliwości, które występują najczęściej u niemowląt i małych dzieci? Zachęcamy Cię do przeczytania naszych artykułów na ten temat, które znajdziesz tutaj.
- Pomocna może okazać się konsultacja z naszymi ekspertami, którzy są po to, aby Cię wspierać.
Szukasz najważniejszych zagadnień związanych z alergią i nietolerancją pokarmową u niemowląt i małych dzieci? Z myślą o Tobie i Twoim maluszku opracowaliśmy słowniczek najważniejszych pojęć związanych z tymi problemami.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.