Wybór żłobka dla dziecka – co warto brać pod uwagę? Checklista

Wybór żłobka dla dziecka – co warto brać pod uwagę? checklista

9 - 12 miesięcy
Artykuł
Sty 15, 2024
4 min.

Zastanawiasz się, jak wybrać żłobek dla maluszka? Z myślą o rodzicach niemowląt i małych dzieci zebraliśmy listę najważniejszych rzeczy, które mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji dotyczącej najlepszej placówki.

W naszej checkliście skupiliśmy się m.in. na kosztach tego typu opieki, lokalizacji i ważnych pytaniach, które warto, aby postawił sobie każdy rodzic zamierzający posłać dziecko do żłobka. 

Lokalizacja placówki

  • Jeśli już niedługo zamierzasz posłać swoje maleństwo do żłobka, dobrze, jeśli placówka, którą wybierzesz, będzie zlokalizowana w pobliżu Waszego domu lub niedaleko pracy jednego z rodziców. To duże udogodnienie, jeśli można zostawić dziecko w żłobku, który znajduje się po drodze do pracy albo szybko dotrzeć do niego w godzinach szczytu komunikacyjnego, nie tracąc cennego czasu w korkach.
  • Zanim jeszcze wybierzesz żłobek, spróbuj zastanowić się, ile czasu zajmie Ci dotarcie na miejsce i jak się tam dostaniesz. Być może okaże się, że najlepszym rozwiązaniem będzie placówka zlokalizowana w pobliżu stacji metra albo kolejki, a nie żłobek w centrum zakorkowanego miasta.

Informacje od innych rodziców

  • Przed podjęciem decyzji warto porozmawiać z innymi rodzicami korzystającymi z lokalnych udogodnień w Waszej okolicy. Taki miniwywiad często pomaga w poznaniu doświadczeń i rozwiązań innych osób, które mogą sprawdzić się także w przypadku Twojej rodziny. 
  • Zawsze warto przeczytać opinie innych rodziców (np. na grupach facebookowych), aby sprawdzić, co sądzą o standardach, personelu czy wyposażeniu danego żłobka. 

 Wizyta w żłobku

  • Pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji może być np. zrobienie listy kilku żłobków w okolicy, a następnie odwiedzenie tych placówek podczas dnia otwartego i rozmowa z dyrektorem czy nawet rodzicami, którzy codziennie przyprowadzają tam swoje dziecko. 
  • Jeśli to możliwe, spróbuj zabrać na taką wizytę także maluszka. Być może pozwoli Ci to ocenić, w którym z odwiedzonych miejsc dziecko czuje się najbardziej swobodnie.  
  • Podczas zajęć adaptacyjnych w żłobku warto zwracać uwagę na takie rzeczy, jak to, w jaki sposób Ty i Twoje dziecko jesteście witani w żłobku. To cenna wskazówka, która może świadczyć o atmosferze w danym miejscu czy uprzejmości personelu, a to bardzo ważne kwestie. 
  • Podczas pobytu w żłobku możesz zaobserwować jak Twoje dziecko reaguje na personel i inne dzieci oraz w jaki sposób zachowuje się w nowej dla niego sytuacji i nieznanym mu dotąd otoczeniu. Taka obserwacja może pomóc Ci w ocenić, czy w żłobku, który planujesz wybrać, Twój maluszek jest tak samo spokojny i szczęśliwy jak inne dzieci, a może czuje się w tym miejscu nieswojo.
  • Ważną kwestią jest to, czy personel odpowiednio troszczy się i opiekuje dziećmi. 

 O co warto zapytać?

  • Warto również dopytać o dodatkowe zajęcia, z których będzie mogło skorzystać Twoje dziecko w ciągu dnia. 
  • Kolejną kwestią jest ilość opiekunek, które przypadają na daną liczbę maluszków w żłobku. Spróbuj ustalić, jak wygląda opieka nad dziećmi w wakacje i w okresie okołoświątecznym oraz jak placówka funkcjonuje, gdy kadra jest chora lub na urlopie. 
  • Jeśli w żłobku jest np. elektroniczna ewidencja dzieci, warto dopytać o wszystkie szczegóły, które są z nią związane.
  • W żłobku Twój maluszek może mieć tzw. leżakowanie, dlatego spróbuj ustalić, jakie warunki panują w salkach do tego przeznaczonych, w jakich godzinach odbywają się standardowe drzemki i ile trwają, a także na czym śpią maluszki.
  •  Jeżeli maluszek bywa niejadkiem albo ma uczulenie na określone pokarmy, warto dopytać, jak w takich przypadkach wyglądają posiłki w żłobku, czy jest w nim kuchnia albo z jakiego cateringu korzysta dana placówka.
  • Twoje dziecko jeszcze chodzi w pieluszce? Jeśli tak, warto ustalić z personelem żłobka, w jaki sposób wyglądają kwestie związane z sadzaniem dziecka na nocnik czy nauką samodzielnego korzystania z toalety. 
  • Podczas wizyty w żłobku możesz także porozmawiać z opiekunkami i dopytać o akcesoria i inne potrzebne rzeczy dla maluszka, aby przygotować listę i zrobić niezbędne zakupy.
  • Bardzo ważną kwestią są także kwestie rozliczeniowe. Jeśli zdecydujesz się na placówkę prywatną, warto wiedzieć, ile będzie wynosiło miesięczne czesne i czy w przypadku nieobecności dziecka w placówce może być ono nieco niższe. 
  • Warto dopytać o zasady bezpieczeństwa, które obowiązują w żłobku – czy placówka ma monitoring albo jakie zabezpieczenia obowiązują osoby odbierające dziecko. 
  • Przed posłaniem dziecka do żłobka warto dowiedzieć się, jakie są godziny otwarcia placówki i czy obowiązują one przez cały rok, czy tylko w czasie trwania semestru. 

 Co jeszcze warto sprawdzić?

  • Spróbuj ustalić, czy przysługują Ci ewentualne dofinansowania, z których możesz skorzystać w żłobku. W niektórych miejscowościach są realizowane programy sponsorowania żłobków (prywatnych i publicznych) bądź dopłaty do żłobków prywatnych. Takie informacje znajdują się też na stronie urzędu miasta lub gminy.
  • Przed wyborem placówki dla dziecka warto zapoznać się z jej regulaminem i panującymi zasadami, aby ocenić, czy dany żłobek spełnia Twoje wymagania.
  • Zdarza się, że w niektórych żłobkach rezerwacja miejsc dla dziecka odbywa się nawet z rocznym wyprzedzeniem, dlatego warto na stronie lub w placówce dowiedzieć się, jak wygląda i kiedy rozpoczyna się rekrutacja. 
  • Planujesz posłać dziecko do żłobka, ponieważ już niedługo wracasz do pracy? Z myślą o Tobie opracowaliśmy wskazówki, o których warto pamiętać. Znajdziesz je w naszym artykule.

 

Podpowiemy Ci także, jak możesz przygotować maluszka  na pierwszy dzień w żłobku.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Poznaj 10 sposobów, aby Twoje dziecko nauczyło się dbać o zęby. Checklista
Artykuł
Ojciec z synem szczotkują zęby

Poznaj 10 sposobów, aby Twoje dziecko nauczyło się dbać o zęby. Checklista

Jak można zachęcić maluszka do tego, aby codziennie mył zęby? Kiedy warto rozpocząć szczotkować małe ząbki i jak to robić poprawnie?

2 min. czytania

View details Wielokulturowość od kołyski – jak nauczyć dziecko szacunku do innych nacji?
Artykuł
Wielokulturowość

Wielokulturowość od kołyski – jak nauczyć dziecko szacunku do innych nacji?

W dzisiejszym świecie wielokulturowość towarzyszy nam na każdym kroku: na ulicy, w sklepie, na placu zabaw, u znajomych...

5 min. czytania

View details Jak być dobrą mamą?
Artykuł
Uśmiechnięta kobieta trzyma na rękach niemowlę

Jak być dobrą mamą?

Do macierzyństwa można próbować się przygotować, ale gdy w końcu zostajesz mamą, i tak Twój świat wywraca się do góry nogami.

4 min. czytania

View details Jak wybierać żywność dla dziecka?
Artykuł
Ojciec karmi dziecko łyżką

Jak wybierać żywność dla dziecka?

Żywność dla niemowląt i małych dzieci musi spełniać bardzo rygorystyczne normy jakości. Dowiedz się, czym kierować się wybierając żywność dla dziecka!

2 min. czytania

View details Fotelik samochodowy dla dziecka
Artykuł
Dziecko w foteliku dla 4-latka

Fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik dla dziecka do samochodu to niezbędne wyposażenie w każdej rodzinie, w której nawet sporadycznie odbywa się podróże tym środkiem transportu.

7 min. czytania

View details Mama wraca do pracy. Cheklista
Artykuł
Mama wraca do pracy – checklista

Mama wraca do pracy. Cheklista

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim może być trudny. To zupełnie nowa sytuacja, w której musi odnaleźć się cała rodzina.

3 min. czytania

View details Twoja "posiłkowa" lista bezpieczeństwa
Artykuł
Twoja "posiłkowa" lista bezpieczeństwa

Twoja "posiłkowa" lista bezpieczeństwa

Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy "posiłkową" listę bezpieczeństwa. Przeczytaj naszą inforgrafikę ze wskazówkami dla bezpiecznego i zdrowego żywienia całej rodziny.

1 min. czytania

View details Jak rozpoznać cukier w napojach?
Artykuł
Kobieta w sklepie

Jak rozpoznać cukier w napojach?

Cukier zawarty w produktach może mieć różne nazwy. Warto je poznać, by podczas zakupów móc dokonywać świadomych wyborów.

3 min. czytania

View details Sposoby na osiągnięcie równowagi żywieniowe
Artykuł
Więcej czy mniej Sposoby na osiągnięcie równowagi żywieniowej

Sposoby na osiągnięcie równowagi żywieniowe

Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najciekawsze informacje o rozszerzaniu diety maluszka. Przeczytaj naszą inforgrafikę i poznaj sposoby na osiągnięcie równowagi żywieniowej

1 min. czytania

View details Jak unikać błędów podczas posiłków?
Artykuł
Jak unikac b ledow podczas posilkow

Jak unikać błędów podczas posiłków?

Dowiedz się, jak wprowadzić niewielkie zmiany, dzięki którym posiłki malucha będą zdrowsze. Radzimy, co i w jakich ilościach powinno znaleźć się na jego talerzu!

4 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Jak pogodzić karmienie piersią z pracą zawodową
Artykuł
niemowlak a praca

Jak pogodzić karmienie piersią z pracą zawodową

Wracasz do pracy, ale nadal chcesz zapewniać dziecku to, co dla niego najlepsze – pokarm mamy?

3 min. czytania

View details Jak przygotować dziecko do żłobka?
Artykuł
Dzieci bawią się klockami w żłobku w obecności wychowawczyni

Jak przygotować dziecko do żłobka?

Twoje dziecko wkrótce idzie do żłobka, a Ty wracasz do pracy? Sprawdź, jak przygotować maluszka do zmian, które go wkrótce czekają.

8 min. czytania

View details Zabawy dla niemowlaka – 5 pomysłów na spędzenie wspólnego czasu z maluszkiem
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Zabawy dla niemowlaka – 5 pomysłów na spędzenie wspólnego czasu z maluszkiem

Okres między czwartym a szóstym miesiącem życia to wyjątkowy czas. Właśnie wtedy Twój maluszek zaczyna zauważać wiele rzeczy wokół siebie.

4 min. czytania

View details Problemy ze snem u malucha - jak sobie z nimi radzić?
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Problemy ze snem u malucha - jak sobie z nimi radzić?

Kłopoty ze snem u małego dziecka mogą pojawiać się nawet wtedy, gdy przestrzegacie wieczornych rytuałów. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, które pomogą Wam cieszyć się nocnym odpoczynkiem.

4 min. czytania

View details Wychowanie dziecka - czyli budowa relacji
Artykuł
Wychowanie dziecka - czyli budowa relacji

Wychowanie dziecka - czyli budowa relacji

Niestety nie istnieje jedna sprawdzona „instrukcja” wychowania dziecka. W rodzicielstwie możesz się mierzyć z bardzo różnymi problemami, które będą od Ciebie wymagać szczególnych rozwiązań.

5 min. czytania

View details Jak wychować malucha, który zdrowo się odżywia? Poznaj 14 sposobów!
Artykuł
Rodzina jedzenia arbuza

Jak wychować malucha, który zdrowo się odżywia? Poznaj 14 sposobów!

Dzisiejsze nawyki żywieniowe Twojego malucha mogą mieć wypływ na jego dietę w przyszłości. To, w jaki sposób karmisz dziecko, jest równie ważne jak to, co umieszczasz na talerzu.

10 min. czytania

View details Domowe sposoby na lepszy sen – aktywność w ciągu dnia
Artykuł
Sposoby na lepszy sen – mama trzyma na kolanach śpiące niemowlę

Domowe sposoby na lepszy sen – aktywność w ciągu dnia

Naukowcy są zgodni, że prawidłowy odpoczynek wpływa na zdrowy rozwój dziecka. Popatrz, co możesz zrobić w ciągu dnia, żeby zapewnić lepszy sen niemowlaka.

3 min. czytania

View details Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?
Artykuł
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Gratulujemy! Po raz kolejny zostaniecie rodzicami! Wasz maluszek już wkrótce pojawi się na świecie.

5 min. czytania