Twarze dzieci podczas jedzenia

Głodne dziecko czy najedzone? rozpoznaj to po twarzy!

7 - 8 miesięcy
Artykuł
Sty 15, 2024
4 min.

Mogłoby się wydawać, że odkąd maluszek zaczął jeść pokarmy stałe, znaleźliście się w zupełnie nowym świecie. Cały czas Ty i Twoje dziecko uczycie się czegoś nowego. Wciąż niezwykle ważne jest odczytanie sygnałów, czy niemowlę jest najedzone, czy ma pusty brzuszek. Podpowiadamy, jak to rozpoznać, aby móc odpowiednio reagować na potrzeby dziecka. 

Jeśli już zaczęłaś podawać swojemu maluszkowi pokarmy uzupełniające, warto poznać kilka sygnałów, które Twoje dziecko może Ci wysyłać w trakcie jedzenia. Wyjaśniamy w jaki sposób dziecko, które jeszcze nie mówi, pokazuje, że jest najedzone albo głodne.

Karmienie responsywne i odczytywanie potrzeb dziecka

Podczas rozszerzania diety dziecka szkrab powinien otrzymywać różnorodne zdrowe pokarmy w postaci stałych posiłków oraz przekąsek. Od rodziców zależy, co i kiedy będzie podane, ale to  sam maluszek powinien decydować, czy i ile chce zjeść. Pozwala to rozwijać u niego zdrowe nawyki żywieniowe, które mogą zaowocować w przyszłości lepszym żywieniem i prawidłową masą ciała. Stosowanie się do tych założeń (tzw. karmienie responsywne), może pomóc Twojemu dziecko zdrowo dorastać.

Na początku wprowadzania do diety stałych pokarmów Twoje mleko jest nadal głównym źródłem pożywienia dla dziecka. Jednak już podczas pierwszych prób rozszerzania menu możesz spróbować nauczyć maluszka, jak okazywać to, czy jest głodny czy najedzony. Twojemu dziecku łatwiej będzie budować zdrowy stosunek do jedzenia, jeśli w odpowiedzi na sygnały głodu będziesz proponować mu pożywne posiłki, a gdy zauważysz oznaki sytości - odkładać łyżkę i kończyć posiłek.

Praktykowanie takiego podejścia do karmienia pomaga położyć solidny fundament pod nawyki żywieniowe na całe życie. Żeby jednak móc odpowiadać na sygnały wysyłane przez maluszka, musisz je poznać, dlatego poniżej prezentujemy oznaki głodu i sytości, które pojawiają się pomiędzy szóstym a ósmym miesiącem życia. Oto one!

 

Niemowlę z otwartą buzią podczas jedzenia

 

Pochylanie się do łyżeczki z otwartą buzią

Gdy Twój maluszek zobaczy, że w Twojej ręce pojawia się pełna łyżka, od razu otwiera usta i pochyla się w jej stronę. W takiej sytuacji dziecko jasno komunikuje: „Mój brzuszek jest gotowy na jedzonko i z chęcią je zaraz zjem!”. 

 

Niemowlę odwracające główkę od łyżki podczas jedzenia

 

Odwracanie głowy od łyżki

Kiedy sytuacja wygląda zupełnie inaczej i dziecko na widok łyżeczki odkręca główkę na bok, popłakuje i grymasi, to znak, że jego brzuszek jest już pełny i szkrab nie ma ochoty na jedzenie.

 

Niemowlę chwytające łyżkę rączką podczas jedzenia

 

Chwytanie łyżeczki rączką

Jeśli Twoje dziecko próbuje złapać lub zagarnąć do siebie łyżkę podczas karmienia, prawdopodobnie chce Ci powiedzieć: „Jestem głodny, proszę nakarm mnie!”. Możliwe, że jest to także sygnał mówiący o tym, że szkrab chciałby spróbować samodzielnie jeść łyżeczką, dlatego warto pomyśleć o zakupieniu odpowiednich akcesoriów. 

 

Niemowlę zaciskające usta podczas jedzenia

 

Zaciskanie ust w trakcie jedzenia

Kiedy podajesz dziecku jedzenie, ono mocno zaciska usta lub zasłania je rączkami? W ten sposób niemowlę chce Ci powiedzieć: „Dziękuję, wystarczy. Już nie chcę jeść”.

 

Uśmiechnięte niemowlę podczas jedzenia

 

Uśmiechanie się i ochocze przysuwanie do łyżeczki

Podczas karmienia dziecko odpowiada Ci szerokim uśmiechem i przysuwa się do łyżki albo szeroko otwiera usta? To znak, że posiłek bardzo mu smakuje i ma ochotę na więcej.

 

Niemowlę odpychające łyżeczkę podczas jedzenia

 

Odpychanie łyżki rączką

Niemowlę odpycha kierowaną w jego stronę łyżkę, zanim znajdzie się blisko jego twarzy? W ten sposób dziecko daje znać, że dla niego posiłek już się zakończył i nie zje ani jednego kęsa więcej. 

 

Grymaszące niemowlę podczas jedzenia

 

Marudzenie i płacz przy jedzeniu

Gdy dziecko podczas jedzenia marudzi bądź płacze na sam widok przygotowywanego jedzenia, może to oznaczać, że jest już bardzo głodny i trzeba go szybko nakarmić. Płacz jest dosyć charakterystyczny i na pewno odróżnisz go od łez, które sygnalizują potrzebę zmiany pieluszki bądź chęć przytulenia się do Ciebie. 

 

Dziecko wypluwające jedzenie

 

Wypluwanie jedzenia

Jeśli dziecko odwraca główkę od łyżki albo wypluwa jedzenie od razu jak tylko pokarm znajdzie się w jego ustach, może to oznaczać tylko jedno: „Skończyłem i już nie będę nic jeść!”.

 

Rozkojarzone dziecko podczas jedzenia

 

Rozglądanie się na boki i rozkojarzenie podczas posiłku

Twój maluszek łatwo się rozprasza podczas jedzenia, rozgląda się na boki i ignoruje to, że chcesz go nakarmić łyżeczką? Prawdopodobnie dziecko już dawno się najadło i nie jest zainteresowane jedzeniem. To znak, że teraz czas na zabawę albo sen!

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.