źródła żelaza w diecie dziecka
Żelazo jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdrowe dzieci w momencie przyjścia na świat mają spore zapasy żelaza. Korzystają z nich przez pierwsze 6 miesięcy życia. Po tym czasie ilość żelaza wyczerpuje się i konieczne jest uzupełnianie jego poziomu.
Od początku drugiego półrocza życia niezbędne jest dostarczanie dziecku żelaza z pożywieniem. W tym okresie wskazane jest uwzględnianie w jadłospisie produktów będących źródłem żelaza. Najlepiej, jeśli zapotrzebowanie maluszka na ten pierwiastek w pełni zaspokoi dieta tak, by nie była konieczna dodatkowa suplementacja. Jeśli niemowlę spożywa za mało produktów bogatych w żelazo, rośnie u niego ryzyko niedoborów tego składnika i w konsekwencji m.in. wystąpienia niedokrwistości. Żelazo jest również składnikiem ważnym dla prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych maluszka, a także dla jego odporności.
Żelazo w diecie dziecka
Dobrym źródłem żelaza w diecie dziecka jest:
- chude czerwone mięso (np. schab wieprzowy, polędwica wołowa),
- jajka (żółtko jaja kurzego)
- kaszki zbożowe dla niemowląt i małych dzieci i inne produkty zbożowe, np. kasza jęczmienna
- nasiona roślin strączkowych (np. czerwona soczewica, biała fasola),
- ciemnozielone warzywa liściaste i nacie (np. szpinak),
W przypadku zielonych warzyw i nasion roślin strączkowych, ich obecność ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku dzieci z rodzin wegetariańskich i tych, którym akceptacja smaku mięsa przychodzi trudniej.
Żelazo – jak komponować dziecięce menu?
Ważna jest nie tylko ilość, ale też forma, w jakiej żelazo występuje w produkcie – przyswajalna lub nieprzyswajalna. Wchłanialność żelaza zawartego w produktach spożywczych jest bardzo zróżnicowana. Planując dziecięce posiłki, należy uwzględniać te produkty, które zawierają żelazo lepiej absorbowane, zawarte w żywności pochodzenia zwierzęcego (tj. czerwonym mięsie, jajach).
Żelazo znajdujące się w produktach roślinnych (warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych) odznacza się niestety gorszą przyswajalnością, jednak je też warto uwzględniać w dziecięcym jadłospisie.
Ważne
Żelazo wchłania się lepiej w obecności witaminy C, dlatego kaszki Nestlé zostały wzbogacone także o tę witaminę.
Dobrze skomponowana dieta jest zwykle w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie maluszka na żelazo i nie trzeba opracowywać specjalnej diety bogatej w żelazo dla dzieci. Suplementacja żelazem, zgodnie z rekomendacjami polskich ekspertów, może być jednak korzystna w przypadku niemowląt:
- urodzonych przedwcześnie
- z małą urodzeniową masą ciała
U zdrowych dzieci standardowa suplementacja żelazem nie jest wskazana.
Zapotrzebowanie na żelazo u dzieci
Zalecenia odnośnie spożycia żelaza dla niemowląt i dla dzieci po 1. roku życia różnią się od siebie. Dla najmłodszych dzieci ustalone zostały na poziomie wystarczającego spożycia (AI*), a dla nieco starszych maluszków jako zalecane spożycie (RDA**):
*AI (ang. Adequate Intake) – wystarczające spożycie
**RDA (ang. Recommended Dietary Allowances) – zalecane spożycie
Dla pokrycia zapotrzebowania na żelazo wystarczy urozmaicona dieta zawierająca produkty będące źródłem tego składnika – jak kaszki Nestlé. Już jedna porcja kaszki Nestlé przygotowanej zgodnie z zaleceniami zawartymi na opakowaniu dostarcza ponad 50% dziennego zapotrzebowania maluszka na ten ważny składnik.
Znasz już źródła żelaza, które powinny pojawić się w diecie dziecka. Teraz czas na przygotowanie pełnowartościowych posiłków m.in. z tym składnikiem. Oto nasze pomysły!
Strefa Eksperta
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły