Niemowlę dotykające twarzy ojca podczas wspólnej zabawy

Zabawa z niemowlakiem – co robić a czego unikać?

0-4 miesiące
Artykuł
Sty 15, 2024
5 min.

Na zabawę nigdy nie jest za wcześnie (ani za późno). Oto kilka sposobów na to, aby organizować radosne, bezpieczne i stymulujące zabawy dla niemowlaka, które pomogą maluszkowi aktywnie i zdrowo wkroczyć w przyszłość. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę podczas organizowania wspólnego czasu razem!

    1. Aktywności i stymulacja ruchowa niemowlaka w ciągu dnia

Bez względu na to, czy maluszek już z ochotą sięga dłońmi do Twojej twarzy lub wierci się, kiedy śpiewasz piosenkę, czy na takie reakcje jest jeszcze za wcześnie, stymulacja i ruch są dla niego niezwykle istotne. Warto pamiętać, że im więcej aktywności i aktywizujących czynności w ciągu dnia, tym większa szansa na dobrze przespaną noc oraz spokojny sen dziecka.

    2. Maluszek pod czujną opieką rodzica

Kiedy maluszek bawi się sam np. na macie albo w łóżeczku, lepiej nie spuszczać go z oka nawet na chwilę. Zawsze warto obserwować dziecko, aby mieć pewność, że jest bezpieczne. W razie potrzeby możesz szybko zareagować i zapobiec niechcianym wypadkom.

 

Nóżki niemowlaka

 

    3. Zorganizowanie bezpiecznej przestrzeni dla bawiącego się niemowlaka

Codzienna aktywność nie oznacza, że musicie wybrać się na specjalne zajęcia dla rodziców z dziećmi, odwiedzić salkę albo plac zabaw. Twoje dziecko potrzebuje tylko odrobiny przestrzeni, żeby bez przeszkód poruszać rączkami i nóżkami, leżąc na plecach albo na brzuszku, dlatego możecie ćwiczyć i bawić się także w domu. Wspólnie spędzony czas na kocyku czy macie to sposób na to, aby niemowlę wzmacniało swoje mięśnie i rozwijało umiejętności motoryczne, które już niedługo będą pomocne podczas nauki czołgania, siadania i chodzenia.

    4. Rozsądne korzystanie z akcesoriów do zabawy

Jeśli korzystasz np. z huśtawki niemowlęcej lub leżaczka, postaraj się ograniczać czas, jaki Twoje dziecko spędza w tego typu akcesoriach do zabawy. Aby niemowlę mogło zdrowo rosnąć, potrzebuje miejsca, by swobodnie się ruszać: wiercić i kopać nóżkami, machać rączkami i całym sobą poznawać świat, który je otacza. Jeśli to możliwe, lepiej zorganizować maluszkowi czas w inny sposób.

 

Niemowlę leżące na brzuszku

 

    5. Codzienna zabawa na brzuszku

Spędzanie czasu na brzuszku pomaga maluszkowi wzmacniać mięśnie i rozwijać zdolności motoryczne, które już wkrótce będzie mógł wykorzystać do nauki samodzielnego jedzenia czy raczkowania. Codzienna zabawa właśnie w takiej pozycji zapobiega także spłaszczaniu tylnej części czaszki dziecka. To także rodzaj masażu, który pomaga usunąć nadmiar gazów gromadzących się w przewodzie pokarmowym maluszka.

    6. Układanie maluszka do snu na pleckach

Ze względów bezpieczeństwa i ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt (SIDS) maluszki powinny spać na plecach. Warto też pamiętać, aby z wózka i łóżeczka niemowlaka usunąć wszystkie luźne oraz miękkie tkaniny. Poduszki, kocyki, kołderki czy pluszaki nie są wskazane. Dziecko może je na siebie zarzucić i utrudnić sobie oddychanie, dlatego lepiej pozbyć się wszystkich niebezpiecznych elementów. Idealny podczas snu będzie więc śpiworek. 

 

Tata trzymający uśmiechnięte niemowlę na rękach

 

    7. Dziecko w zasięgu wzroku rodzica

Maluszek powinien zawsze znajdować się w zasięgu Twojego wzroku. Oprócz tego warto też zwrócić uwagę na to, aby dziecko nie ześliznęło się lub nie spadło z dużej wysokości, np. z przewijaka. Kiedy Twoje niemowlę leży na podwyższeniu i musisz sięgnąć ręką po pieluszkę lub inny przedmiot, warto położyć szkraba np. na podłodze, aby nie spadł, nie sturlał się i nie zrobił sobie żadnej krzywdy. 

    8. Zabawa tylko bezpiecznymi przedmiotami

Jeśli Twoje niemowlę właśnie nauczyło się czołgać lub raczkować, warto zwrócić uwagę na to, jakie zabawki i przedmioty znajdują się w otoczeniu dziecka. Lepiej z najbliższego otoczenia maluszka usunąć wszystkie małe oraz ostre elementy, które nawet przez przypadek mogłyby trafić do buzi dziecka. 

 

Mama trzymająca niemowlę na rękach

 

    9. Organizowanie czasu na zabawę kilka razy w ciągu dnia

Najlepsze zabawy dla niemowlaka to krótkie i częste sesje na wspólną aktywność i spędzenie czasu z rodzicem. Może okazać się, że dziecko tylko na moment zaangażuje się w zabawę, a po chwili zacznie marudzić. To zupełnie normalne, dlatego nie warto się od razu poddawać. Po chwili odpoczynku spróbuj zaproponować maluszkowi kolejną aktywność. 

    10. Wspólne zabawy tylko wtedy, gdy dziecko jest najedzone i wyspane

Niemowlęta zazwyczaj są skore do zabawy zaraz po karmieniu, drzemce, odpoczynku czy zmianie pieluszki, dlatego warto spróbować właśnie wtedy zająć je czymś kreatywnym. Postaraj się nie planować konkretnego rozkładu dnia. O wiele lepiej jest dostosować się do nastrojów maluszka i proponować różne aktywności, gdy będzie na to gotowy.

 

Uśmiechnięte niemowlę podczas zabawy z rodzicem

 

    11. Zachęcanie dziecka do ruchu poprzez zabawę

Dobra zabawa może sprawić, że Twój maluszek będzie ochoczo chichotać, piszczeć i radośnie machać rączkami oraz nóżkami. Proponuj dziecku aktywności, które zachęcą je do ruchu, a przede wszystkim codziennego ćwiczenia dziecięcej motoryki. Może to być np. zabawa w „A kuku!”, zachęcanie szkraba do sięgania rączkami po zabawki albo delikatne łaskotki.

    12. Dobra zabawa razem z dzieckiem

Pierwsze próby Waszych wspólnych zabaw mogą wydawać się odrobinę dziwne. Ale możliwość robienia min i śpiewania śmiesznych piosenek to jedna z najlepszych rzeczy w byciu rodzicem. Warto cieszyć się wspólnymi chwilami, a przy okazji wspierać zdrowy rozwój dziecka.

 

Zadowoleni rodzice z niemowlakiem w parku

 

    13. Wspólne spacery i zabawy na świeżym powietrzu

Jeśli pogoda sprzyja, warto wyjść na dwór, aby maluszek mógł pobawić się na świeżym powietrzu. Dziecko można ułożyć na kocyku w zacienionym i osłoniętym od wiatru miejscu. Otaczające je dźwięki natury, a także zupełnie nowe bodźce (inne od tych, które są w domu) mogą zainteresować niemowlę i rozbudzić w nim ciekawość do świata. 

    14. Ochrona maluszka przed słońcem

Jeśli planujecie wyjść na dwór w słoneczny dzień, warto zadbać o to, aby maluszek przebywał w cieniu. Dziecięca skóra jest znacznie bardziej wrażliwa niż u dorosłych. Przyda się więc kapelusik, który ochroni główkę przed przegrzaniem i krem ochronny na twarz. Jeśli potrzebujesz porady dotyczącej tego, jak bezpiecznie przebywać z dzieckiem na słońcu, możesz zapytać swojego lekarza o poradę lub skonsultować się w tej kwestii z naszym ekspertem.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.