Mężczyzna w ciąży – poznaj syndrom kuwady
Dowiedziałeś się, że zostaniesz tatą? Koniecznie sprawdź, czym jest syndrom kuwady. Być może ten temat dotyczy również Ciebie, a nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy i nie łączysz w całość pewnych zaskakujących faktów. Dowiedz się, jak mężczyźni mogą przeżywać ciążę swojej partnerki.
Syndrom kuwady dotyczy mężczyzn, którzy oczekują narodzin swojego dziecka. Okazuje się, że panowie, tak samo jak ciężarne, w trakcie ciąży mogą mierzyć się z licznymi dolegliwościami. Pojawiają się u nich ciążowe zachcianki, brzuszek powiększa się z miesiąca na miesiąc. Po narodzinach maluszka istnieje ryzyko wystąpienia u faceta depresji poporodowej. Zaskoczony? Koniecznie przeczytaj więcej na ten temat.
Na czym polega syndrom kuwady?
Dlaczego niektórzy mężczyźni, kiedy wyczekują narodzin swojego dziecka, czują się tak, jakby to oni byli w ciąży? To tzw. ciąża współczulna, określana również zespołem kuwady (od francuskiego słowa couver, co oznacza wysiadywać, troszczyć się, opiekować) lub syndromem wylęgania. Objawy syndromu kuwady sprawiają, że mężczyzna czuje się tak, jakby miał niedługo urodzić. Panowie mogą mieć zmienny nastrój, poranne mdłości, bóle brzucha, a zdarzają się nawet takie przypadki, kiedy partner odczuwa skurcze porodowe, gdy jego partnerka zaczyna rodzić. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, mężczyzna przeżywa ciążę i cud narodzin podobnie jak matka dziecka, z którą jest emocjonalnie silnie związany.
Ważne
Za objawy związane z syndromem kuwady u mężczyzn odpowiada malejący poziom testosteronu we krwi. W tym samym czasie poziom hormonów żeńskich: estrogenu i prolaktyny wzrasta. To sprawia, że panowie mogą zaobserwować u siebie np. problemy ze snem, zwiększony apetyt, a co za tym idzie – większy obwód brzucha oraz obniżoną ochotę na seks.
Syndrom kuwady u pradawnych plemion
Syndrom kuwady to zjawisko, które było znane już przed tysiącami lat! Mężczyźni z niektórych kultur na terenie Azji i obydwu Ameryk, którzy mieli wkrótce zostać ojcami, byli traktowani w swoim plemieniu w sposób szczególny. Nie brali udziału w polowaniach i ograniczali niektóre obowiązki plemienne. Panowie w czasie porodu symulowali nawet bóle porodowe, aby odpędzić złe duchy od swojej rodzącej kobiety. To za każdym razem właśnie płci męskiej gratulowano i składano drobne prezenty, kiedy dziecko już pojawiło się na świecie.
Jak syndrom kuwady pomaga w przygotowaniu się do ojcostwa?
Jeżeli zaobserwowałeś syndrom kuwady również u siebie, nie ma powodu do niepokoju. Wbrew pozorom to dobry znak, który potwierdza silną więź z Twoją partnerką. Oznacza to również, że hormony przygotowują Cię do najważniejszej roli w życiu bycia tatą.
Takie intensywne przeżywanie narodzin dziecka pozwala także na utożsamienie się z tym, co czuje ciężarna partnerka. Zyskujesz w ten sposób dużą dozę empatii dla mamy Twojego dziecka. Syndrom kuwady może również pomóc Ci lepiej przygotować się do narodzin potomka, uczy współczucia, wzajemnego wsparcia i zrozumienia. To tylko potwierdza, że martwisz się o partnerkę i maluszka rozwijającego się w jej brzuchu i że naprawdę razem wyczekujecie na pojawienie się dziecka.
Czy syndrom kuwady należy leczyć?
Najczęściej dolegliwości związane z syndromem kuwady u mężczyzn pojawiają się w I oraz III trymestrze, a mijają zaraz po porodzie. Cudownego leku na nie niestety nie ma. Gdy jednak objawy, które u siebie zaobserwujesz, są tak silne, że przeszkadzają Ci w normalnym funkcjonowaniu, możesz skonsultować się np. z psychologiem. Nie ukrywaj tego, że syndrom kuwady dopadł również Ciebie. Naprawdę nie ma w tym nic wstydliwego.
Jak przygotować się do roli taty?
Emocjonalne i intelektualne przeżywanie ciąży wraz z partnerką to cenne doświadczenie, które warto dobrze wykorzystać, by przygotować się do roli taty oraz do samego porodu. Zaplanuj wspólne wizyty u lekarza oraz badania USG, pomóż w skompletowaniu wyprawki dla dziecka, uczestnicz w zajęciach w szkole rodzenia, zorganizuj baby shower i pomyśl o urlopie tacierzyńskim. Nie trać zapału także po rozwiązaniu. Każdego dnia aktywnie uczestnicz w karmieniu, przewijaniu i zakupach dla dziecka.
Te dziewięć miesięcy będzie zupełnie inne niż dotychczas. Mogą zbliżyć Was do siebie, wzmocnić relacje i w ten sposób pomóc zbudować kochającą się rodzinę.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.