Ćwiczenia po CC – mama z maluszkiem w parku

ćwiczenia po cc – jak krok po kroku wrócić do aktywności?

0-4 miesiące
Artykuł
Sty 27, 2025
4 min.

Cesarskie cięcie to poważna operacja, po której organizm potrzebuje czasu na regenerację. Nawet pionizacja – czyli pierwsze wstanie z łóżka po porodzie – to wysiłek, na który Twoje ciało musi być gotowe. Zastanawiasz się, kiedy można zacząć ćwiczyć po CC? W naszym artykule znajdziesz wskazówki, jak łagodnie wrócić do aktywności.

O czym przeczytasz w artykule:

Pierwszy trening po CC

Jeśli cesarskie cięcie przebiegło bez komplikacji, to już podczas pobytu w szpitalu będziesz mogła zacząć wykonywać pierwsze treningi. Nie chodzi tu jednak o skłony czy brzuszki – cesarka to operacja, podczas której powłoki Twojej jamy brzusznej zostały przecięte i zszyte. Dlatego jak po każdym poważnym zabiegu, warto dać sobie czas na regenerację i unikać wysiłku fizycznego.

Pierwsze ćwiczenia po CC to bardzo proste aktywności poprawiające krążenie. Leżąc w łóżku, możesz wykonywać krążenia stopami, uginać nogi, przesuwać piętami po materacu. Te czynności mają za zadanie zapobiec powstawaniu obrzęków w kończynach. I chociaż wydają się bardzo łatwe, na początku połogu ich wykonanie może być wyzwaniem. Możesz dołączyć do nich także ćwiczenia oddechowe (polegające na wdychaniu powietrza nosem i wydychaniu ustami, gdy leżysz na plecach, masz zgięte kolana, a dłonie położone na żebrach) i ćwiczenia mięśni Kegla.

Pionizacja – kluczowa aktywność fizyczna po cesarce

Pionizacja po cesarce – czyli pierwsze wstanie z łóżka – ma miejsce zwykle 6-8 godzin po porodzie. W tej czynności będzie towarzyszyć Ci położna lub pielęgniarka, która dokładnie poinstruuje Cię, jak wstać po CC, by nie zrobić sobie krzywdy ani nie obciążyć rany. Wstawanie przez pierwsze kilka dni po cesarskim cięciu prawdopodobnie będzie bolesne – to normalne. Warto mimo bólu przełamać się i próbować chodzić, bo jest to korzystne także z medycznego punktu widzenia: skuteczna pionizacja zmniejsza ryzyko powikłań po cesarskim cięciu związanych z nieprawidłowym krzepnięciem krwi.

Czy wiesz, że...

Pionizacja po CC powinna odbywa się w ściśle określony sposób: kobieta z leżenia na plecach przekręca się na bok, następnie opiera się na łokciu do pozycji półleżącej, a potem układa ręce pod klatką piersiową i prostuje je, podnosząc tułów i opuszczając nogi na podłogę. Wstawanie właśnie w tej pozycji jest ważne, by odciążyć mięśnie dna miednicy i brzucha. Istotna jest także kontrola oddechu – jeśli w trakcie wstawania pojawią się zawroty głowy, warto się zatrzymać i oddychać głęboko aż niedogodność nie ustanie.

Ćwiczenia w połogu po CC – ułatwienia w codziennym życiu

Połóg to czas na odpoczynek i regenerację dla Twojego ciała, które wykonało ciężką pracę podczas ciąży i porodu. Po powrocie ze szpitala warto więc skupić się na sobie i swoim maleństwie. Zapewne wciąż będziesz osłabiona, a rana po szyciu będzie dawała o sobie znać. Dlatego bądź dla siebie wyrozumiała. Aby zmniejszyć ból, który może towarzyszyć Ci podczas codziennych czynności, spróbuj wprowadzić w życie kilka prostych zasad:

• staraj się nie dźwigać niczego poza maluszkiem, a gdy go nosisz, zwracaj uwagę, by nie wypychać bioder do przodu,
• gdy schylasz się nad łóżeczkiem czy wózkiem, postaraj się mieć proste plecy i zgięte kolana,
• jeśli czujesz, że musisz kichnąć albo odkaszlnąć, wyprostuj plecy, a jedną ręką podtrzymaj bliznę,
• podczas korzystania z toalety warto podstawić pod stopy stołeczek – w ten sposób przybierzesz pozycję fizjologiczną i odciążysz mięśnie dna miednicy.

Wiele mam chęć szybkiego powrotu do ćwiczeń po cesarce argumentuje tym, że aktywność fizyczna poprawia samopoczucie. To prawda, ale warto pamiętać, że intensywne ćwiczenia mogą Ci zaszkodzić, a nie pomóc. Połóg to jednak dobry czas na pierwsze spacery z maleństwem – początkowo krótsze, blisko domu, by móc wrócić, gdy poczujesz taką potrzebę. Stopniowo możesz wydłużać trasy i czas przebywania poza domem, dostosowując go do swoich sił i samopoczucia.

Spacer po CC – mama z wózkiem

Ćwiczenia na brzuch po cesarce – kiedy i od czego zacząć?

Po okresie połogu nadchodzi czas, kiedy można zacząć ćwiczyć. Oczywiście tylko, jeśli masz taką ochotę. Jeśli dobrze czujesz się w swoim ciele i nie masz chęci na dodatkową aktywność fizyczną, nie musisz się na nią decydować. Dla części mam opieka nad małym dzieckiem to wystarczająco forsujące zajęcie.

Jeśli jednak planujesz powrót do treningów po cesarskim cięciu, pamiętaj, że po operacji warto na siebie uważać. Plan treningowy można opracować z fizjoterapeutą, który przygotuje zestaw ćwiczeń po CC dopasowany do Twojej kondycji, możliwości i stanu zdrowia. Zapewne zaproponuje Ci on na początek ćwiczenia ogólnorozwojowe, a te wzmacniające brzuch i mięśnie ud zaleci wprowadzać nie wcześniej niż trzy miesiące po porodzie.

Pilates, pływanie czy joga świetnie sprawdzą się jako pierwsze treningi po CC angażujące mięśnie brzucha. W wielu studiach sportowych prowadzone są specjalne zajęcia dla mam z maluszkami, które mogą stać się dla Was okazją do spędzenia wspólnego czasu w inny niż zazwyczaj sposób. Jeśli nie lubisz ćwiczyć sama albo nie jesteś pewna, jak prawidłowo wykonywać poszczególne ruchy, może się to okazać idealną propozycją dla Ciebie. Warto pamiętać, że Twój organizm wciąż nie wrócił do pełnej sprawności, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie baczne obserwowanie jego reakcji na ćwiczenia. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, takie jak ból lub zaczerwienienie rany, zrezygnuj z aktywności i skonsultuj się z lekarzem.

Powrót do formy po cesarce może trwać dłużej, niż się spodziewałaś, nie ma jednak powodu do niepokoju. Twój organizm wykonał niesamowitą pracę i teraz musi odpocząć. Postaraj się być dla niego – i siebie – wyrozumiała i cierpliwa.

Konsultacja merytoryczna:

mgr Julia Ignaczak

Położna rodzinna

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.