Kiedy noworodek jest najedzony? twoje dziecko wie najlepiej!
Czy już wiesz, że najlepszym sposobem na to, aby sam maluszek kontrolował ilość spożywanego pokarmu, jest karmienie piersią? Kiedy dziecko jest najedzone, da Ci o tym znać – nawet jeśli je z butelki!
Czy zdarzało się Wam zachęcać dziecko do tego, by dokończyło pić mleko z butelki? Nie jesteście sami! Wielu rodziców i opiekunów stara się motywować maluchy do zjedzenia całej porcji – myślą bowiem, że dzieci właśnie tego potrzebują. Okazuje się jednak, że nie jest to najlepszy pomysł. Nie ma potrzeby, by zachęcać czy wręcz zmuszać dziecko do wypicia większej ilości, niż ma na to ochotę.
Najedzony noworodek lub niemowlak – bobas wie najlepiej!
Może się zdarzyć, że zamiast piersi wolisz podać dziecku butelkę z odciągniętym pokarmem. Warto wtedy pamiętać, że Twój maluszek doskonale wie, kiedy ma już dość. Gdy dziecko je z butelki, pozwól mu samodzielnie zdecydować o tym, kiedy jest już najedzone – zupełnie tak samo jak w przypadku karmienia piersią.
„Wyniki jednego z badań pokazują, że dzieci, które w okresie niemowlęcym piły z butelki odciągnięty pokarm, przybierały na wadze więcej niż te, które były karmione piersią. Być może jednym z powodów tej sytuacji jest to, że mamy karmiące swoje pociechy butelką za wszelką cenę chcą, by dziecko wypiło całą cenną zawartość – nawet wówczas, gdy zdążyło już zaspokoić głód” – wyjaśnia Lisa Fries, doktor nauk behawioralnych ze szwajcarskiego Centrum Badań Nestlé. „Zachęcanie niemowlaka do wypicia do końca pokarmu z butelki lub starszego dziecka do zjedzenia wszystkiego z talerza może uczyć maluchy przyjmowania większej ilości jedzenia, niż faktycznie potrzebują”.
Jeśli karmisz swoje dziecko butelką, możesz mieć trudności z odczytywaniem sygnałów dotyczących tego, kiedy niemowlę jest najedzone. Uważnie przyglądaj się więc, kiedy maluszek traci zainteresowanie butelką, odwraca główkę lub uspokaja się i wycisza, robi się senny.
Po czym poznać, że noworodek jest najedzony i powiedzieć sobie „dość”?
Badania naukowe sugerują, że rodzice najlepiej sami rozpoznają, kiedy ich pociecha jest głodna lub najedzona. Jeśli przeoczysz wysyłane przez dziecko sygnały, być może będziesz kontynuować karmienie, pomimo że jego brzuszek jest już pełny. Uważaj jednak, bo czasem przekłada się to na zbyt szybkie przybieranie na wadze. My zaś wiemy, że umiarkowane tempo przyrostu masy ciała jest dla dzieci dużo zdrowsze!
Źródła
DiSantis KI, Hodges EA, Johnson SL et al. The role of responsive feeding in overweight during infancy and toddlerhood: a systematic review. Int J Obes 2011; 35(4):480-92.
DiSantis KI, Collins BN, Fisher JO et al. Do infants fed directly from the breast have improved appetite regulation and slower growth during early childhood compared with infants fed from a bottle? Int J Behav Nutr Phys Act 2011; 8:89. doi: 10.1186/1479-5868-8-89.
Gross RS, Mendelsohn AL, Fierman AH et al. Maternal infant feeding behaviors and disparities in early child obesity. Child Obes 2014; 10(2):145-52.
Hodges EA, Johnson SL, Hughes SO et al. Development of the responsiveness to feeding cues scale. Appetite 2013; 65:210-19.
Li R, Fein SB, Grummer-Strawn LM. Do infants fed from bottles lack self-regulation of milk intake compared with directly breastfed infants.
Pediatrics 2010; 125(6):e1386–93.
Li R, Scanlon KS, May A et al. Bottle-feeding practices during early infancy and eating behaviors at 6 years of age. Pediatrics 2014; 134 Suppl 1:S70–7.
McNally J, Hugh-Jones S, Caton S et al. Communicating hunger and satiation in the first 2 years of life: a systematic review. Matern Child Nutr 2015; 12(2):205-28.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.