Uśmiechnięta mała dziewczynka

Jaki zaplanować kolejne 1000 dni?

25 - 36 miesięcy
Artykuł
Lip 23, 2024
5 min.

Przyjrzyj się temu, jakie zdrowe nawyki żywieniowe udało Ci się do tej pory wprowadzić u Twojego malucha i sprawdź, jakie ekscytujące etapy czekają Was już za chwilę.

Pierwsze 1000 dni to okres od poczęcia dziecka do jego drugich urodzin. Za kolejne 1000 dni Twój maluch będzie już prawie pięciolatkiem gotowym na dalsze wyzwania! Tak dużo już razem osiągnęliście. Dzięki Tobie i Twojej wspaniałej opiece maleństwo wyrasta na zdrowego i uśmiechniętego przedszkolaka!

Pokarm dla mózgu

Pierwsze 1000 dni życia to czas pełen wielkich wydarzeń. Twój maluch przeszedł olbrzymią przemianę - w środku i na zewnątrz. Przy narodzinach rozmiar mózgu dziecka stanowi zaledwie jedną czwartą wymiarów dojrzałego narządu, ale do trzecich urodzin osiąga już wielkość 80% mózgu osoby dorosłej! Maluch nadal potrzebuje pokarmów bogatych w zdrowe tłuszcze, które wspierają rozwój mózgu, dlatego w dziecięcym jadłospisie powinny znaleźć się tłuste ryby, np. łosoś, awokado, jaja, orzechy czy wysokiej jakości oleje roślinne.

Coś na ząb

Zęby trzonowe i kły pojawiają się w drugim roku życia, a do trzecich urodzin dziecko ma już wszystkie zęby mleczne. Do tego momentu pokarmy warto nadal rozdrabniać na małe kawałki, aby uniknąć ryzyka zadławienia. Bardzo ważna jest także odpowiednia troska o małe ząbki – by były piękne i zdrowe.

Dwa razy dwa

W ciągu dwóch lat życia maluch rozwija się tak gwałtownie, że możesz zastanawiać się, kiedy ten etap wreszcie się skończy! Być może słyszałaś, że wzrost dorosłego człowieka można przewidzieć, mnożąc przez dwa wzrost dziecka w wieku dwóch lat. Choć to stara i znana teoria, nie istnieją żadne dowody, że faktycznie działa. Zamiast tego rozwój dziecka można śledzić przy pomocy tabeli wzrostu.

Wzrost Rozmiar ma znaczenie

Niektórzy rodzice wierzą, że pulchne dziecko to zdrowe dziecko. Jednak nie zawsze jest to prawda. Niektóre badania sugerują nawet, że większa masa ciała u niemowląt i małych dzieci może przekładać się na wyższą nadmiar masy ciała w przyszłości. W przypadku dziecka, które w wieku 18 miesięcy waży za dużo, ryzyko nadwagi w wieku sześciu lat może być nawet trzykrotnie wyższe niż u jego rówieśników.

W ciągu ostatnich 40 lat w większości krajów i regionów na świecie odnotowuje się coraz więcej przypadków nadwagi u dzieci i nastolatków. W 2016 r. 50 milionów dziewczynek i 74 milionów chłopców w wieku 5-19 było otyłych. To znaczny wzrost względem danych z 1975 roku, kiedy otyłość dotyczyła 5 milionów dziewczynek i 6 milionów chłopców. Możemy więc mówić o globalnej epidemii otyłości wśród dzieci. Problemem jest jednak nie tylko otyłość, ale i jej przeciwieństwo - w wielu krajach świata problemem zdrowotnym wśród najmłodszych jest niedowaga. W 2016 r. na całym świecie znaczną lub umiarkowaną niedowagę odnotowano u 75 milionów dziewczynek i 117 milionów chłopców we wspomnianym przedziale wiekowym.

Mapa rozwoju

Tempo wzrostu to ważny wskaźnik ogólnego stanu zdrowia dziecka, dlatego też kontroluje się go przy każdej wizycie u pediatry. Siatki centylowe pozwalają śledzić masę i długość ciała oraz średnicę główki dziecka, a także monitorować zmianę tych parametrów w czasie. Dlatego tak ważne jest, by umieć odpowiednio z nich korzystać.

Tempo wzrostu chłopców i dziewczynek jest nieco różne, dlatego w ich przypadku korzysta się z różnych siatek centylowych.

Linie centylowe widoczne na wykresie obrazują wyniki danego parametru osiągane przez dzieci w danym wieku. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia średnia masa ciała 21-miesięcznej dziewczynki to 10,8 kg. Jeśli odniesiesz tę wartość do siatki centylowej, oznacza to, że masa ciała dziecka jest w 50 centylu, tzn. 50% dziewczynek w tym wieku waży więcej, a 50% waży mniej. Warto, sprawdzać dane dotyczące długości i masy ciała dziecka podczas każdej wizyty pediatrycznej. Jeśli masz obawy, czy maluch zdrowo się rozwija, skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli jeszcze nie korzystasz z siatek centylowych, poniżej znajdziesz przykładowy schemat. Możesz notować w nim masę ciała i wzrost dziecka od urodzenia do drugich urodzin. Jeśli odpowiednio zaznaczysz dane, zobaczysz, w którym centylu znajduje się twoje dziecko.

GraphGraphGraphGraph

 

Siatki centylowe w praktyce

Wyobraź sobie dwulatkę o imieniu Ania, której wzrost i masę ciała uważnie śledzono przy pomocy siatek centylowych. Od momentu narodzin - gdy była 3,2-kilogramowym noworodkiem mierzącym 49 cm - wymiary dziewczynki nanoszono na wykres na odpowiedniej siatce centylowej. W dniu pierwszych urodzin Ania miała 74 cm długości i ważyła 9 kg. W 18. miesiącu życia dziewczynka ważyła 10,2 kg i mierzyła 81 cm, a dziś masa jej ciała to 11,4 kg przy wzroście 86 cm. Jeśli popatrzymy na umieszczony wyżej wykres, okazuje się, że Ania plasowała się w okolicy 50 centyla pod względem masy ciała i wzrostu. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, a jeśli Twój lekarz nie dostrzega nieprawidłowości w rozwoju dziecka, wartości wyższe lub niższe niż 50. centyl są całkowicie normalne.

Na dobrej drodze

Jeśli przez pierwsze 1000 dni życia maluszka udawało Ci się wprowadzać w życie zalecenia żywieniowe dostępne na naszej stronie, Twój maluch otrzymał od Ciebie wspaniałą wyprawkę, która pomoże mu w przyszłości wyrosnąć na zdrowego człowieka. To najlepszy start na przyszłość! To jednak przecież nie koniec – nie przestawajcie stosować zdrowych nawyków, które zbudowaliście - przez najbliższe 1000 dni i później. Przed Wami niezwykłe chwile!

Źródła

Reidy KC and Squatrito C. Programming long-term health: Nutrition and diet in toddlers. Zawarty w: Early nutrition and long-term health, mechanisms, consequences and opportunities. Ed., Saavedra and Dattilo, Elsevier, 2017: 537-60.

 

Smego A, Woo JG, Klein J, et al. High body mass index in infancy may predict severe obesity in early childhood. J Pediatr 2017; 183:87-93.

 

Worldwide trends in body-mass index, underweight, overweight, and obesity from 1975 to 2016: a pooled analysis of 2416 population-based measurement studies in 128·9 million children, adolescents, and adults. Lancet 2017; 390:2627-42.
http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(17)32129-3.

 

Światowa Organizacja Zdrowia Child Growth Standards. Genewa, Światowa Organizacja Zdrowia, 2006.

 

https://www.healthychildren.org/English/health-issues/injuries- emergencies/Pages/Choking- Prevention.aspx (dostęp w dniu 8 sierpnia 2018 r.)

 

https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/Glands- Growth- Disorders/Pages/Growth-Charts-By-the-Numbers.aspx (dostęp w dniu 5 grudnia 2018 r.)

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.