Często zadawane pytania na temat karmienia piersią
Masz wątpliwości i obawy związane z karmieniem piersią? Specjalnie z myślą o Tobie zebraliśmy pytania związane z tym tematem i poprosiliśmy eksperta w zakresie laktacji i odżywiania o udzielenie odpowiedzi na nie!
Dlaczego dziecko gryzie pierś i co z tym zrobić?
P: Mój 9-miesięczny maluszek ma już parę zębów, a następne się wyrzynają. Ugryzł mnie już kilka razy podczas karmienia piersią. Co powinnam zrobić?
O: Jeśli Twoje dziecko przypadkowo ugryzie Twój sutek, odłącz je od piersi – wsuń czysty palec do jego buzi w okolicy kącika ust. Powiedz stanowczym tonem „nie” lub „nie wolno”, ale nie unoś głosu na maluszka, bo mogłabyś go przestraszyć. Tak samo jak wtedy, kiedy zaczynałaś karmić piersią, upewnij się, czy dziecko jest dobrze przyssane. Poczekaj, aż niemowlę otworzy szeroko buzię, zanim przystawisz je do piersi. Możesz nawet spróbować pokazać mu to własnymi ustami, żeby postarało się skopiować Twoje ruchy. Jeśli gryzienie będzie się powtarzać, zatrzymaj karmienie i odłóż dziecko na chwilę. Zrób przerwę, daj mu gryzak albo łyk wody z kubka – a następnie spróbuj ponownie.
Dziecko nie chce ssać piersi – interesuje się innymi rzeczami
P: Kiedy siadam do karmienia, mój synek interesuje się wszystkim dookoła niego – poza moją piersią. Wcześniej wyraźnie pokazuje mi, że jest głodny, ale później się rozprasza. Czy mógł już się odzwyczaić od karmienia piersią? Pomocy!
O: Rozpraszanie się podczas karmienia jest normalne u niemowląt. Nie oznacza to, że zasoby Twojego mleka się kurczą czy że maluszek odzwyczaja się od piersi. Najpewniej jest po prostu teraz bardziej świadomy obrazów, dźwięków czy bodźców dookoła niego – i to one budzą przede wszystkim jego uwagę. Pomóż więc swojemu dziecku skupić się na karmieniu poprzez zmniejszenie „rozpraszaczy” w Waszym otoczeniu. Pójdź z nim do cichego pokoju, zmniejsz ilość światła lub użyj chusty do karmienia (jeśli maluszek jest do niej przyzwyczajony). Karmisz w miejscu publicznym? Spróbuj oddalić się od tłumu i znaleźć zaciszne, spokojne miejsce. Jeśli Twoje dziecko miało dzień pełen wrażeń i rozpraszało się podczas karmienia, możesz zauważyć, że nadrobi to w nocy – zje odpowiednio więcej.
Brak apetytu u niemowlaka po chorobie
P: Moje dziecko ostatnio ciężko się przeziębiło i wydaje się, że kompletnie straciło zainteresowanie moim mlekiem. Czy powinnam się martwić?
O: Infekcje i choroby mogą utrudnić dziecku spożywanie pokarmu. Przeziębienia, katar, infekcje ucha, pleśniawki czy opryszczki nierzadko powodują problemy z karmieniem, ale zazwyczaj nie trwają długo. Skontaktuj się z lekarzem pediatrą, jeśli Twój maluszek jest chory, i zawsze konsultuj z nim podanie dziecku ewentualnych leków. Przy łagodnym przeziębieniu możesz też początkowo starać się wyleczyć go domowymi sposobami.
Czy brak zainteresowania moim mlekiem to moment, kiedy powinnam przestać karmić piersią?
P: Karmię od miesięcy bez żadnych problemów, ale nagle mój maluszek przestał otwierać usta, kiedy podaję mu pierś. Nie był przeziębiony i nie miał żadnych innych chorób. Już nic z tego nie rozumiem! Czy to znak, że jest gotów na odstawienie od piersi i tak właśnie powinnam zrobić…?
O: Niektóre dzieci mogą nagle odmówić piersi – nawet po miesiącach karmienia nią bez żadnych problemów. Może Ci się wydawać, że jest to sygnał, iż Twoje dziecko jest gotowe do odstawienia. Jednak niekoniecznie rzeczywiście tak jest. Czasem bowiem zdarza się tylko tymczasowy „strajk głodowy”. Może on się pojawiać z wielu powodów. Gdy już znajdziesz konkretną przyczynę, zazwyczaj po rozwiązaniu problemu dziecko powraca do mleka mamy.
- Jednym z częstszych powodów utraty zainteresowania piersią jest ząbkowanie. Może ono powodować, że sam proces karmienia jest dla dziecka w pewien sposób nieprzyjemny. W takiej sytuacji spróbuj podać mu zimny gryzak przed jedzeniem, aby uśmierzyć ból dziąseł.
- Jeśli Wasz plan dnia ostatnio się zmienił i przez jakiś czas byłaś z dala od dziecka, może ono odczuwać lęk separacyjny. W takim wypadku spędź trochę czasu na przytulaniu maluszka przed karmieniem, żeby odbudować więź między Wami. Przytulanie się „skóra do skóry” sprawi, że dziecko poczuje ciepło Twojego ciała, Twój zapach oraz bicie Twojego serca – a to je uspokoi.
- Maluszek może również być niepewny, jeśli przy ostatnim karmieniu np. Cię ugryzł i zareagowałaś nieco zbyt gwałtownie. Jeżeli tak było, poprzytulaj się z nim i pobaw, by dziecko na nowo poczuło się bezpiecznie i radośnie.
- Podczas „strajku głodowego” ważne jest też to, by sprawdzać pieluszkę i upewniać się, czy dziecko jest nadal odpowiednio nawodnione. Jeśli masz jakiekolwiek obawy w tym zakresie – a zwłaszcza jeśli zaobserwujesz, że Twój maluszek siusia mniej niż normalnie – skonsultuj się z Waszym lekarzem.
Kiedy najlepiej przestać karmić piersią?
P: Mój maluszek jest już coraz większy i jestem na etapie dalszego rozszerzania mu diety. Zastanawiam się, czy między 8. a 10. miesiącem życia nadal potrzebuje mojego mleka?
O: Tak! To dobrze, że Twoje dziecko spożywa także inne posiłki, gdyż samo Twoje mleko nie zaspokoiłoby jego zapotrzebowania na składniki odżywcze i energię. Jednak pomimo że maluszek je różnorodne pokarmy, Twoje mleko nadal dostarcza mu ogromnych korzyści. Kiedy dziecko ma 9–11 miesięcy około połowy kalorii spożywanych przez nie w ciągu dnia powinno wciąż pochodzić z mleka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie piersią przy jednoczesnym podawaniu pokarmów uzupełniającymi do 2 lat. Możesz zatem kontynuować karmienie piersią tak długo, jak Ty i Twój bobas sobie tego życzycie!
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.