Zasady prawidłowego karmienia butelką
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia przez pierwsze 6 miesięcy jego życia. Czasami jednak mama musi dokarmiać maluszka lub po prostu wraca do pracy i decyduje się np. na karmienie mieszane. Poznaj prawidłowe zasady karmienia butelką.
Sytuacji, kiedy mamy sięgają po butelkę z mlekiem (odciągniętym z piersi lub modyfikowanym) może być naprawdę wiele. Czasem pojawiają się trudności w karmieniu piersią. Mogą to być trudno chwytne brodawki, choroba maluszka lub mamy, stosowanie przez nią leków przeciwwskazanych w karmieniu piersią, wady anatomiczne jamy ustnej u dziecka utrudniające prawidłowe przystawienie do piersi i ssanie, czy po prostu konieczność powrotu rodzica do pracy.
Wówczas istnieje konieczność zastosowania żywienia za pomocą butelki. Jeśli będziesz musiała wyjść z domu, gdy akurat przypadnie pora karmienia dziecka, lub zdecydujesz się na wprowadzenie karmienia mieszanego, zwróć szczególną uwagę na kilka praktycznych wskazówek podczas karmienia butelką. Oto one!
Wybór smoczka
Ssanie piersi pomaga kształtować aparat mowy maluszka i korzystnie wpływa na jego rozwój psychomotoryczny. Podczas karmienia butelką głównie chodzi więc o to, by jak najmniej zaburzać naturalny odruch ssania. Dobrze więc, jeśli smoczek do butelki będzie swoim kształtem imitował brodawkę.
Powinien on być miękki i elastyczny (wykonany np. z lateksu lub kauczuku), szczególnie w przypadku niemowląt z osłabionym napięciem mięśniowym. Z kolei smoczek silikonowy może mieć korzystny wpływ na rozwój mięśni języka i jamy ustnej – niezbędnych w późniejszej nauce mowy. Jest twardszy niż lateksowy, co powoduje, że dziecko musi włożyć w ssanie nieco więcej wysiłku. Dodatkowo taki smoczek nie gniecie się i nie odkształca.
Wielkość otworu decydującego o wypływie pokarmu powinna być dostosowana do poziomu koordynacji między ssaniem, oddychaniem i połykaniem. To oznacza, że po odwróceniu butelki mleko powinno wypływać kroplami.
Zapamiętaj!
- Smoczek dobieraj do wieku dziecka. Ważna jest wielkość smoczka w stosunku do jamy ustnej dziecka. Sięgaj po smoczki proste lub specjalistyczne, jeśli np. dziecko ma rozszczep podniebienia.
- Wypicie butelki mleka modyfikowanego powinno trwać około 10-15 minut – jeśli Twój maluszek opróżnia butelkę szybciej lub wolniej, może oznaczać to, że dziurki w smoczku są zbyt duże lub zbyt małe.
Wybór butelki
Butelka, w której będziesz podawać dziecku mleko, może być szklana, plastikowa lub silikonowa. Ważny jest jej kształt, który pozawala na łatwe trzymanie butelki w ręku i ułatwia jej dokładne wyczyszczenie po podaniu pokarmu. Pamiętaj, że butelkę trzeba dokładnie umyć od razu po jej użyciu, zanim jeszcze resztki mleka zaschną na ściankach. Higiena i dbałość o czystość akcesoriów dla dziecka to podstawa!
Właściwa i bezpieczna pozycja do karmienia
Najlepszą pozycją do karmienia jest pozycja liniowa głowy, szyi i tułowia, tzw. neutralna. Nadmierny wyprost lub przygięcie w obrębie głowy i szyi powoduje zaburzenia oddychania, ssania i połykania i może prowadzić do zachłyśnięcia się i aspiracji treści pokarmowej do dróg oddechowych i bezdechu maluszka.
Wybór mleka modyfikowanego
Jeśli Twoje dziecko skończyło już 6 miesięcy, możesz pomyśleć o przejściu po karmieniu piersią na mleko następne lub zacząć nim dokarmiać maluszka. Wybór odpowiedniego mleka najlepiej dopasowanego do potrzeb dziecka może nie być łatwy, dlatego skonsultuj się z pediatrą.
Jak często karmić niemowlę?
Staraj się trzymać określonej ilości posiłków na dobę. W 7-8 miesiącu życia niemowlę karmione butelką powinno spożywać 5** posiłków dziennie, każdy o objętości około 170-180 ml, a od 9 do 12. miesiąca 4-5** posiłków po 190-220 ml. Wielkość porcji i ich ilość jest oczywiście wartością średnią, zależną od indywidualnego łaknienia i zapotrzebowania dziecka. Jeśli Twój maluszek woli jeść częściej i nie jest w stanie wypić naraz np. 180 czy 220 ml, dostosuj częstotliwość karmień do jego potrzeb. Chodzi o optymalny rozwój Twojego dziecka i odpowiednie przyrosty masy ciała w ciągu miesiąca. Jeśli Twoje dziecko je znacząco mniej, skonsultuj się ze swoim pediatrą.
Na co zwracać uwagę przy karmieniu butelką?
- Nie przekarmiaj dziecka. Nie każdy płacz oznacza, że maluszek jest głodny – to bardzo ważne, abyś potrafiła rozróżnić symptomy jego głodu i najedzenia. Dzięki temu będziesz mogła kontrolować ilość i częstotliwość karmień. Bardzo ważne jest karmienie o stałych porach. Jednak ta zasada nie dotyczy dzieci karmionych piersią. W ich przypadku mówimy wówczas o karmieniu na żądanie.
- Przed podaniem posiłku poznaj dekalog prawidłowego przygotowania mleka w butelce.
- Zawsze pamiętaj o najważniejszych zasadach:
• porcję mleka modyfikowanego przygotowuj tuż przed karmieniem, za każdym razem świeżą,
• do przygotowania mleka używaj wyłącznie wody przegotowanej i przestudzonej,
• pozostałości po każdym karmieniu wyrzuć,
• nie przechowuj gotowego mleka modyfikowanego w termosach lub podgrzewaczach do butelek,
• zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu. - W miarę, gdy maluszek rośnie, odpowiednio zwiększaj ilość mleka, ale zmniejszaj częstotliwość karmień.
Poznaj mleka następne NAN 2, które stworzyliśmy z myślą o niemowlętach i małych dzieciach!
Konsultacja merytoryczna:
Lek. MARTA RAKOWSKA
Pediatra
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.