Zobacz o co pytali inni rodzice
Jeżeli nie znalazłaś/eś odpowiedzi na swoje pytania - zachęcamy do kontaktu z naszymi Ekspertkami!
Skąd wiedzieć, w którym tygodniu ciąży jestem?
Najprostszym sposobem na to, aby na własną rękę dowiedzieć się, który to tydzień, jest skorzystanie z kalkulatora ciąży – takiego, jaki znajdziesz u góry strony. Wystarczy wpisać datę ostatniej miesiączki, a program poda Ci nie tylko informację o tygodniu ciąży, lecz także orientacyjny termin rozwiązania. Najdokładniejszą metodą będzie jednak wizyta u ginekologa i wykonanie USG. Podczas niego lekarz zmierzy pęcherzyk żółciowy i na tej podstawie określi wiek płodu, a więc także to, w którym tygodniu ciąży jesteś. Takie badanie wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży.
Jak obliczyć tydzień ciąży, znając datę poczęcia?
Obliczanie tygodnia ciąży według daty poczęcia nie jest bardzo popularne. Można to jednak zrobić samodzielnie – wystarczy policzyć, ile dni upłynęło od tamtego czasu, a następnie podzielić otrzymaną liczbę przez siedem.
Kiedy zajść w ciążę, żeby urodzić w maju?
Aby urodzić dziecko w maju, w ciążę trzeba zajść w sierpniu.
Kiedy zajść w ciążę, żeby urodzić w lipcu?
Aby urodzić dziecko w lipcu, w ciążę trzeba zajść w październiku.
Kiedy można zajść w ciążę?
Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zachodzi w okolicach owulacji – dzień przed, w trakcie i 3-4 dni po jej wystąpieniu.
Chciałam zapytać o dietę matki karmiącej piersią. A konkretnie czego nie powinnam jeść, żeby zmniejszyć możliwość występowania kolki u mojego Maluszka? Dziś płakał aż 15 godzin 😭 Dziękuję za pomoc. Ilona.
Dietetyk
Magdalena Włodarczyk:
Częstotliwość występowania kolki niemowlęcej jest zbliżona zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Oznacza to więc, że nie ma potrzeby, aby profilaktycznie unikała Pani w swojej diecie produktów powszechnie uznawanych za wzdymające czy alergizujące. Pamiętaj, aby wszystkie niepokojące Cię objawy zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym Twojego maluszka.
1. Czy jeśli niemowlę prawie od początku rozszerzania diety (6,5msc) jadło gluten to mając już 11 msc wciąż może wystąpić alergia na niego?
2. Czy zdarza się, że alergia pokarmowa wystąpi tylko raz po zjedzeniu jakiegoś produktu i już nigdy więcej?
Dziękuję bardzo, pozdrawiam 🙂
Dietetyk
Magdalena Włodarczyk:
Wcześniejsze wprowadzanie potencjalnych alergenów do diety nie daje gwarancji, że u Twojego maluszka nie wystąpi alergia pokarmowa. Alergię pokarmową czasami można pomylić z łagodnym zatruciem pokarmowym, które może wystąpić jednorazowo. Alergia na białka mleka krowiego czy jajka u większości dzieci ma charakter przejściowy, a jej objawy mijają wraz z wiekiem
Jakie są sposoby na przekonanie przedszkolaka do jedzenia w przedszkolu razem z dziećmi? Nie chce jeść w przedszkolu, a w domu je normalnie.
Dietetyk
Magdalena Włodarczyk:
W pierwszej kolejności należy poprosić przedszkolanki, by nie zmuszały dziecka do jedzenia. Warto porozmawiać z personelem przedszkola i maluszkiem, by dowiedzieć się jak dziecko zachowuje się podczas posiłków i z czego wynika jego niechęć do jedzenia - może siedzi obok nielubianej koleżanki, posiłki w przedszkolu różnią się smakiem i konsystencją od domowego jedzenia albo jest zestresowane i czuje się niepewnie?
Czy muszę dodatkowo suplementowac roczniaka witaminą D, jeśli znajduje sie ona w mm?
Dietetyk
Magdalena Włodarczyk:
Mleko modyfikowane może nie pokrywać w pełni zapotrzebowania Twojego maluszka na witaminę D. Sposób suplementacji oraz odpowiednią dawkę powinien dobrać pediatra prowadzący Twojego maluszka.
Czy jeśli 3,5 latka je przed snem, to może to wpłynąć na jej sen? Wydaję mi się, że nie powinno się jeść tuż przed snem, ale córka bardzo protestuje jeśli nie zje czegoś... a każdej nocy mam 2-3 pobudki i już sama nie wiem co wpływa na jej sen 😕
Dietetyk
Magdalena Włodarczyk:
W pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednią higienę snu - pokoik maluszka powinien być przewietrzony i odpowiednio zaciemniony, a temperatura w nim nie powinna przekraczać 21 st. Celsjusza. Na sen wpływ może mieć także wieczorne oglądanie bajek, ponieważ niebieskie światło, które emitują ekrany komputerów, telefonów czy telewizorów, zaburzają wydzielanie melatoniny. Uczucie głodu tuż przed snem może pojawiać się, gdy ilość spożywanych posiłków (a więc kalorii) w ciągu dnia jest niewystarczająca. Zadbaj, by ostatni posiłek przed snem był dobrze zbilansowany, czyli złożony z białka którego źródłem są np. jajka, ser żółty czy chude mięso, pełnoziarnistych produktów zbożowych i odrobiny zdrowych tłuszczów. Unikać należy podawania do picia przed snem czarnej i zielonej herbaty czy kakao, ponieważ działają rozbudzająco