MyFeed Personalized Content
Uśmiechnięta lekarka

Zobacz o co pytali inni rodzice

Jeżeli nie znalazłaś/eś odpowiedzi na swoje pytania - zachęcamy do kontaktu z naszymi Ekspertkami!

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Imię powinno pasować do nazwiska i zgodnie z prawem nie może ośmieszać Maluszka.

Jakie były najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2021 roku?

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2021 roku to: Zuzanna, Zofia, Hanna, Julia, Maja.

Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2021 roku to: Antoni, Jan, Aleksander, Franciszek, Jakub.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona dla dzieci?

Nietypowe imiona dla chłopców to na przykład Javier i Fabien. Jeśli interesuje Cię nietypowe imię dla dziewczynki, możesz postawić na Mercedes lub Gajusza – Ministerstwo Cyfryzacji podaje je jako najrzadziej nadawane w 2021 roku.

Jakie są rzadkie imiona dla dzieci?

Rzadkie imiona dla chłopców to na przykład: Alfred, Alojzy, Gaweł czy Lesław.

Rzadkie imiona dla dziewczynek to na przykład: Honorata, Wirginia, Telimena czy Kunegunda.

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Staropolskie imiona dla dzieci zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Są one nadawane od wieków, wiele z nich pochodzi z czasów przedchrześcijańskich, gdy na ziemiach polskich dominowała tradycja słowiańska.

Przykładami staropolskich imion dla dziewczynek mogą być Bogna, Dobromiła czy Stanisława. Wśród propozycji dla chłopców znajdziemy m.in. Wojciecha, Mieszka czy Ziemowita

Czy alergia może dotyczyć także niemowląt i małych dzieci bez dodatniego wywiadu rodzinnego w tym kierunku?

Tak, Twój Maluszek może mieć alergię nawet wtedy, gdy nikt z jego najbliższych (rodziców, rodzeństwa, dziadków) nie boryka się z tą dolegliwością. Ryzyko wystąpienia alergii u dzieci, w których nikt z rodziny nie zachorował, waha się w granicach 5-20 proc. Alergię mogą bowiem powodować także inne czynniki środowiskowe, np.: zanieczyszczone powietrze, dym tytoniowy ale również to, czy Dziecko urodziło się o czasie, jaką drogą przyszło na świat lub czy Mama w ciąży stosowała antybiotyki.

Jak zmniejszyć ryzyko alergii pokarmowej u Dziecka?

Jedną z najlepszych metod zapobiegania alergiom pokarmowym jest karmienie piersią przez co najmniej pierwsze 6. miesięcy życia Dziecka. Bardzo ważną rolę odgrywa również odpowiednie żywienie Maluszka, kiedy już w jego menu zaczną pojawiać się produkty stałe. Podejmując decyzję o rozszerzaniu diety, wspieraj się obowiązującym schematem, ale również obserwuj Maluszka czy swoim zachowaniem (stabilnie trzyma główkę, oblizywanie rączek, duże zainteresowanie tym, co jedzą inni) wskazuje, że jest już gotowy na przyjęcie pierwszych posiłków stałych. Warto zwracać też uwagę na to, aby podawać najmłodszym produkty pochodzące ze sprawdzonych źródeł i unikać negatywnych czynników środowiskowych (np. przebywania w miejscach zadymionych).

Kiedy pokazywać Dziecku karty kontrastowe?

To, od kiedy powinniśmy pokazywać Dziecku karty kontrastowe, zależy wyłącznie od nas samych. Pierwsze próby można podjąć już w pierwszych tygodniach życia Maluszka.

Jak używać kart kontrastowych dla noworodków i niemowląt?

W przypadku noworodka najlepszym wyjściem jest pokazywanie kart w odległości około 20-30 cm od jego oczu. To, co znajduje się dalej, jest dla niego jeszcze bardzo zamglone i niewyraźne. Gdy Dziecko zacznie podnosić główkę, możesz ułożyć je na brzuszku, a karty postawić przed nim. Warto zmieniać ich położenie, przybliżać je i oddalać, aby Maleństwo mogło ćwiczyć wyostrzanie obrazu i uczyć się odróżniania, które przedmioty są blisko (np. w zasięgu rączek), a które daleko. Kiedy niemowlę już urośnie na tyle, że zacznie się interesować zabawkami, z powodzeniem będzie mogło samodzielnie trzymać karty w rączkach i z ciekawością je oglądać.