W co bawić się z 8-10 miesięcznym niemowlakiem?
Czas spędzony na wspólnej zabawie z maluchem jest niezwykle cenny i daje wam obojgu mnóstwo radości. Ale zabawa to nie tylko świetny sposób na to, by być razem. To także idealna okazja do tego by wspierać rozwój umiejętności motorycznych malucha, jego kreatywność i zdolność rozwiązywania problemów.
Jeśli Twoje dziecko jeszcze nie raczkuje, z pewnością wkrótce zacznie to robić. Raczkowanie to umiejętność, którą maluchy opanowują między 7. a 10. miesiącem życia. W tym czasie Twoje dziecko zaczyna też coraz lepiej radzić sobie z chwytaniem przedmiotów. Być może już zaczęło przekładać je z rączki do rączki? Niedługo będzie w stanie, podczas siedzenia, złapać się za nóżki. Kreatywne, pobudzające wyobraźnię zabawy, które wypełniają wspólnie dni, pomogą szlifować fizycznie umiejętności malucha i wesprzeć rozwój jego mózgu.
Każde dziecko jest wyjątkowe i rozwija się w swoim tempie. Poczekaj, aż Twój maluch da Ci znać, że ma wystarczająco dużo siły i umiejętności, które potrzebne są do udziału w proponowanych aktywnościach. Oto pięć ciekawych propozycji wspólnych gier.
1. Co? Wspólne gotowanie
Jak? Pozwól maluchowi zabawić się w szefa kuchni: podsuń mu do zabawy drewniane łyżki, plastikowe miski i inne, bezpieczne przedmioty kuchenne.
Dlaczego? Twoje dziecko uwielbia poznawać nowe przedmioty, uważnie badając je przy pomocy obu rączek. Coraz lepiej radzi sobie z chwytaniem, dlatego z chęcią będzie podnosić i bawić się przedmiotami o różnych kształtach i rozmiarach. Nigdy nie jest za wcześnie na wprowadzanie dziecka w świat zdrowych nawyków żywieniowych. Na późniejszym etapie możesz dodać elementy odgrywania ról i zabawy, podczas których „gotujecie” wspólne posiłki.
2. Co? Ułóż w stos
Jak? Zachęć dziecko do układania klocków jeden na drugim, by zbudować z nich wieżę. Z pewnością tyle samo radości przyniesie mu jej konstruowanie, co niszczenie! Do budowania takich budowali nadają się różne lekkie przedmioty - drewniane klocki, plastikowe obręcze, puste kubeczki po jogurcie czy plastikowe pojemniki.
Dlaczego? Układanie wieży wspiera rozwój małej i dużej motoryki niemowlaka oraz pomaga ćwiczyć koordynację ręka-oko. Pozwoli też zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe, kiedy wieża się rozpadnie.
3. Co? Potrząsaj, grzechocz i uderzaj
Jak? Włącz muzykę i obserwuj, jak maluch zaczyna kołysać się i poruszać w jej rytm. Zachęć dziecko do potrząsania przedmiotami lub wystukiwania rytmu - butelka wypełniona suchym ryżem świetnie zastępuje grzechotkę, a w roli zestawu perkusyjnego sprawdzą się łyżki i miski. Wszystko, czym można potrząsać, grzechotać, uderzać lub wydawać inne dźwięki okaże się idealnym instrumentem muzycznym!
Dlaczego? Wspólny taniec, ruch i wydawanie dźwięków to świetna okazja zarówno dla Ciebie, jak i dziecka by puścić wodze fantazji i dobrze się bawić. W tym wieku Twój maluch uwielbia poruszać się, odpychać i kołysać. Zabawy przy muzyce wspierają rozwój mowy u dziecka, ponieważ dzięki niej maluchy uczą się rozpoznawać i reagować na zmiany rytmu. Ta umiejętność przynosi efekty na długi czas, jeśli odpowiednio wcześnie się ją przyswoi.
4. Co? Przygodowy plac zabaw
Jak? Kiedy dziecko potrafi już raczkować, przy pomocy poduszek i koców zbuduj „górki” i tunele, po których będzie mogło się wspinać, wchodzić pod nie i omijać je bokiem.
Dlaczego? Ta zabawa to świetna i przyjemna okazja do szlifowania znanych dziecku ruchów. Pomaga również ćwiczyć równowagę, siłę i umiejętności rozwiązywania problemów.
5. Co? Ruchy pod kontrolą
Jak? Przysuń sofę do ściany, najlepiej w pomieszczeniu z miękkim podłożem lub dywanem. Pomóż dziecku stanąć na jednym jej końcu i zachęć je, by przesuwało się wzdłuż mebla, aż do drugiego końca. Jeśli nie ma na to ochoty, potrzymaj malucha za rączki i zachęć do wykonania kilku kroków. Albo spróbuj jeszcze raz za kilka tygodni.
Dlaczego? Kiedy Twoje dziecko jest już mistrzem raczkowania, lada chwila zacznie stawać w pozycji wyprostowanej i przemieszczać się dookoła. Dzięki temu maluch zyskuje pewność siebie i ćwiczy mięśnie, które przydadzą mu się podczas nauki chodzenia.
Źródła
Shelov SP & Altmann TR (Eds.). (2009). American Academy of Pediatrics. The complete and authoritative guide Caring for your baby and young child birth to age 5 (5th ed.). USA: Bantam Books.
Zhao TC, Kuhl PK. Musical intervention enhances infants’ neural processing of temporal structure in music and speech. Proc Natl Acad Sci USA 2016; 113(19); 5212-7.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.