Moje dziecko nie chce jeść. jadłospis dla dwulatka
Twoje 2-letnie dziecko nie chce jeść i za każdym razem grymasi przy posiłku? Zamiast się zamartwiać, sprawdź, jak przygotować zbilansowany jadłospis, aby mały niejadek w ciągu dnia spożywał odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych ważnych dla jego prawidłowego rozwoju. Z naszą pomocą to bardzo proste!
Dieta dwulatka różni się od diety osoby dorosłej, ponieważ maluszek wciąż ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż tata czy mama. Poznaj nasze przykładowe przepisy dla dwulatka niejadka!
Gdy dwulatek nie chce jeść
Przygotowując jadłospis dla dwulatka, który ma problemy z jedzeniem, musisz pamiętać o podawaniu mu niewielkich porcji. Dziecko w wieku 1-3 lata ma mniejszą pojemność żołądka niż dorosły, dlatego wielkość potraw powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb maluszka i dostarczać właściwą ilość energii. Jednocześnie zadbaj o to, aby menu było urozmaicone.
W całodziennym jadłospisie dla dwulatka uwzględnij 2 porcje mleka. Dwuletnie dziecko wciąż jeszcze możesz karmić piersią, ponieważ to tylko od Ciebie i maluszka zależy, jak długo to potrwa.
Jeżeli już zakończyłaś karmienie naturalne, z pomocą lekarza dobierz dla dziecka odpowiednie mleko modyfikowane, które zawiera witaminy i składniki mineralne, np.: żelazo, witaminę D i cynk – wspierające prawidłowe funkcjonowanie systemu odpornościowego u dzieci.
Już 2 kubki odpowiedniego mleka dla Juniora dziennie pomogą uzupełnić dietę niejadka w składniki odżywcze. Pamiętaj, aby dziecku nie serwować do picia mleka krowiego, którego skład nie jest przystosowany do potrzeb małych brzuszków. Zawiera bowiem zbyt dużo białka i nie ma odpowiednio wysokiego poziomu żelaza, witaminy C i D oraz kwasów tłuszczowych omega-3.
Czy wiesz, że...
Dziecko w drugim roku życia rośnie stosunkowo mniej intensywnie. Wiąże się to ze zmniejszeniem jego zapotrzebowania na energię w przeliczeniu na kilogram masy ciała w porównaniu do okresu niemowlęcego.
Jeśli Twoje dziecko rozwija się prawidłowo, a jego masa ciała i wzrost są odpowiednie do wieku, nie ma powodu do niepokoju. Pamiętaj, że zawsze możesz to sprawdzić na siatkach centylowych i skonsultować się z pediatrą. Czasami dwulatek może odmawiać zjedzenia posiłku. W takim przypadku nie zmuszaj maluszka, aby jadł coś na siłę. Dziecko powinno decydować o tym, czy zje i ile zje. Z kolei to rodzic decyduje o tym, co podać dziecku, a jednocześnie dba o to, by jadłospis szkraba był odpowiednio skomponowany.
Nie pozwalaj jednak, aby posiłki maluszka przeciągały się w nieskończoność. Dziecko nie powinno też oglądać bajek i rozpraszać swojej uwagi w trakcie jedzenia. Ucz swojego dwulatka już od najmłodszych lat, że posiłki są ważnym elementem dnia, a w jego życiu jest czas na zabawę odpoczynek czy właśnie na jedzenie. Daj dziecku dobry przykład. Wspólnie celebrujcie posiłki w gronie rodzinnym i zasiadajcie do wspólnego stołu podczas śniadań, obiadów i kolacji.
Sposoby na zwiększenie apetytu u dziecka
Aby zwiększyć apetyt szkraba, unikaj podawania przekąsek i słodkich napojów między posiłkami. Możesz też spróbować więcej czasu spędzić z dzieckiem na świeżym powietrzu. Zabawa, nauka pływania, bieganie czy jazda na rowerku może sprawić, że niejadek porządnie zgłodnieje i po aktywności fizycznej ze smakiem zje posiłek.
Zapamiętaj!
Czasami dzieci wywołują zamieszanie w czasie posiłków, aby skupić na sobie uwagę rodziców. Nie wprowadzaj nerwowej atmosfery podczas jedzenia. Nie denerwuj się, nawet jeśli dziecko pluje zupką lub rozrzuca warzywa z talerza. Nerwowa atmosfera przy stole może jedynie pogłębić problem i zachęcić dziecko do dalszych psot.
Przykładowe menu dla dwulatka
Jadłospis dla dwuletniego dziecka nie musi być skomplikowany. Z myślą o Twoim maluszku przygotowaliśmy przykładowy jadłospis na cały dzień! Zainspiruj się nim i skorzystaj z naszej książki kucharskiej, w której znajdziesz mnóstwo propozycji na różnorodne śniadania, obiady i kolacje!
I śniadanie dla dwulatka:
- Kakao na mleku modyfikowanym, np. kubek mleka modyfikowanego + 1 łyżeczka naturalnego kakao + opcjonalnie łyżeczka miodu
Kanapka z dobrej jakości szynką, sałatą i pomidorem:
◦ 1 kromka pieczywa pszenno-żytniego,
◦ niecała łyżeczka masła,
◦ 1 plaster szynki,
◦ ½ pomidora,
◦ liść sałaty.
II śniadanie dla dwulatka:
- Zupa krem z marchewki (220 ml, czyli niepełna szklanka)
Obiad dla dwulatka:
Pieczony dorsz z ryżem i surówką z kapusty kiszonej:
◦ 35 g dorsza,
◦ 2 łyżki ryżu po ugotowaniu,
◦ 3 łyżki surówki z kapusty kiszonej.
- Niesłodzony kompot z owoców – np. jabłek (250 ml, czyli szklanka)
Podwieczorek dla dwulatka:
- Pieczone jabłko (½ jabłka)
Kolacja dla dwulatka:
- Płatki jaglane na mleku z dodatkiem połówki startej gruszki (200 ml ciepłego mleka 2% tłuszczu, 2 łyżki płatków jaglanych, połówka startej gruszki)
Jeśli Twoje dziecko cały czas jest jeszcze karmione naturalnie, na śniadanie lub kolację może otrzymać mleko mamy.
Pomysły na śniadania dla dwulatka
- Omlecik z szynką drobiową i groszkiem oraz zieloną sałatką,
- Chrupiące naleśniczki,
- Placuszki ryżowe,
- Koktajl mleczny z bananów i jabłek.
Obiady dla dwulatka
- Potrawka z królika z kładzionymi kluseczkami,
- Kawałki wędzonego kurczaka z bulionem z buraków,
- Filet ze schabu z gruszką i kluskami kładzionymi,
- Kotleciki rybne,
- Filet z miętusa z estragonem.
Obiady dla dzieci bez mięsa
- Makaron z serem i wiśniami,
- Makaron z sosem pomidorowym,
- Kasza kuskus z warzywami,
- Bananowe kluski kładzione.
Kolacje dla dwulatka – lista pomysłów
Zapamiętaj!
W trosce o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecko przez cały dzień powinno mieć zapewniony dostęp do wody niegazowanej.
Jak dodatkowo urozmaicić jadłospis dwulatka?
Jeżeli Twój dwulatek nie chce jeść, możesz zachęcić go do spożywania posiłków, uatrakcyjniając formę ich podania. Zamiast tradycyjnych kanapek przygotujcie razem bajkową kompozycję, ozdabiając kanapki cząstkami warzyw. Jeśli dziecko nie chce jeść tartej marchewki, podaj mu do rączki całe uprzednio umyte i oskrobane warzywo. Pomocna może się też okazać dziecięca zastawa z bohaterami ulubionych bajek.
*Miód jest wartościowym składnikiem i może być częścią zdrowej diety, także u dzieci.
Produkt ten może jednak zawierać bakterie, które mogą powodować botulizm niemowlęcy. Dlatego miód nie powinien być wprowadzany przed ukończeniem 12 miesięcy, chyba że zarodniki Clostridium botulinum zostały inaktywowane odpowiednimi metodami wykorzystującymi wysokie ciśnienie i temperaturę, stosowanymi w produkcji żywności.
Jeśli miód jest składnikiem naszych produktów, przechodzi zewnętrznie zwalidowaną obróbkę cieplną, która gwarantuje, że nasze produkty są bezpieczne do spożycia.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.