Pomysły na kanapki dla dzieci | nestlé baby&me
Odkryj nasze pomysły na wesołe i kolorowe kanapki dla dzieci, którym nie oprze się żaden niejadek! Sprawdź przepisy na Nestlé Baby&me.
Kanapki dla dzieci
Kanapki to świetna propozycja na główne posiłki – śniadania i kolacje, ale też pomysł na wartościową przekąskę. Sprawdzą się już w przypadku starszych niemowląt i maluszków po 1. roku. Kolorowe kanapeczki dla dzieci to sposób, by w atrakcyjnej formie podać im produkty dostarczające ważnych składników, np. różnorodne warzywa.
Czy warto podawać dzieciom kanapki?
To zależy wyłącznie od… Ciebie! Kanapki możesz łatwo dopasowywać do potrzeb swoich i swojego dziecka. Jeśli skomponujesz je z wartościowych składników, mogą być cennym elementem jadłospisu maluszka i źródłem ważnych witamin. Ich przygotowanie jest szybkie i pozwala wykorzystać to, co zwykle i tak masz w domu, nie potrzebujesz więc niczego planować i robić specjalnych zakupów. Wystarczy pieczywo, źródło pełnowartościowego białka i kolorowe warzywa, by maluszek otrzymał smaczne i wartościowe danie.
Od kiedy kanapki dla niemowlaka?
Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt pieczywo można podawać maluszkowi, który skończył 8. miesięcy. Od tego momentu w jego jadłospisie mogą pojawić się pierwsze mini kanapki dla dzieci. Początkowo warto ograniczyć ilość składników, które się na nich znajdą, pozwalając niemowlęciu zapoznać się z nową formą serwowania pokarmów. Wystarczy, że pieczywo posmarujesz pastą lub twarożkiem, by stworzyć kanapki dla dzieci. Później, w miarę jak maluszek będzie rozwijał małą motorykę i koordynację ręka-oko, coraz lepiej będzie radził sobie z przenoszeniem jedzenia do buzi. Wtedy przyjdzie pora na coraz bardziej złożone kanapkowe propozycje.
Pieczywo na kanapki dla dzieci
W jadłospisie maluszka bardzo ważne jest urozmaicenie i ta zasada obowiązuje także w tym przypadku. Kanapki dziecięce można więc przygotowywać wykorzystując zarówno bułki jak i chleb. Zaletą tych pierwszych jest to, że są miękkie, więc nawet niemowlę, które nie ma jeszcze zębów nie powinno mieć problemu z odgryzaniem kęsów. Z kolei chleb pozwala przygotować kanapki bardziej „stabilne”, które łatwiej będzie przenieść do buzi w całości, bez upuszczania poszczególnych składników, może więc sprawdzić się szczególnie w przypadku nieco starszych dzieci.
Na pierwsze kanapki dla dzieci odpowiednie będzie jasne pszenne pieczywo – jest lekkostrawne, więc nie będzie powodować problemów z brzuszkiem. Gdy maluszek już je zaakceptuje, warto zacząć podawać także chleb z domieszką mąki żytniej. Istotne jest też, by już w pierwszym roku życia wprowadzać stopniowo pełne ziarno, w tym pieczywo pełnoziarniste. Zawiera ono więcej cennego błonnika pokarmowego oraz ważnych składników odżywczych. Po pierwszym roku życia już przynajmniej połowa zbóż w diecie dziecka powinna być pełnoziarnista, a warto dążyć do tego, by ta ilość była większa. Aż do 5. urodzin w jadłospisie dziecka przynajmniej część zbóż powinna być jednak podawana w formie oczyszczonej, np. jasnego pieczywa.
Zdrowe kanapki dla dzieci - składniki
Kiedy wybierzesz już pieczywo, które będzie podstawą Twojej kanapki, przychodzi pora na pozostałe składniki.
Źródło białka
Elementem głównych posiłków – śniadania i kolacji, powinno być źródło pełnowartościowego białka. Kanapki dla dzieci można przygotować z mięskiem, np. pieczonym lub w formie pasty. W przypadku dzieci ta druga forma jest szczególnie przydatna – kanapka z pastą jest łatwa do pogryzienia nawet przez młodsze maluchy, a dodatkowo dobrze „trzymają się” jej pozostałe składniki, przede wszystkim warzywa. Źródłem białka może być też pasta z rybą, ale też twarożek czy jajko – w plasterkach lub także w formie pasty. Możesz sięgnąć również po plasterek sera, ważne jednak, by nie korzystać z tej opcji zbyt często ze względu na dużą ilość soli, która zawarta jest w tym produkcie.
Źródło białka na kanapce możesz pominąć w przypadku przekąski lub jeśli w danym posiłku podajesz też np. mleko następne lub formułę odżywczą na bazie mleka dla starszych dzieci.
Warzywa
Kanapki są świetnym sposobem, by „przemycić” do diety maluszka różnorodne warzywa. Warto łączyć te różniące się od siebie kolorem i teksturą oraz należące do różnych grup – ogranicza Cię tylko… Twoja wyobraźnia! Przygotowując zdrowe kanapki dla dzieci można sięgnąć po pomidory, również te koktajlowe, ogórki, paprykę, rzodkiewkę, szczypiorek, sałatę, roszponkę czy rukolę.
Jak przygotować mini kanapeczki dla dzieci?
Jeśli wiesz już, co znajdzie się na kanapce, pora ją stworzyć. Pieczywo posmaruj pastą lub twarożkiem. Warzywa odpowiednio pokrój. To bardzo ważny etap szczególnie w przypadku twardych warzyw – odpowiedniej wielkości kawałki ograniczają ryzyko zadławienia się maluszka. Składniki ułóż na kanapce i jeśli to konieczne, podziel ją na mniejsze części, dopasowane do wielkości dłoni dziecka oraz sprawności małych rączek.
Kolorowe kanapki dla dzieci
Nie od dziś wiadomo, że jemy także oczami. Jeśli posiłek zostanie podany w atrakcyjny sposób, znacząco wzrasta szansa, że maluszek zje go w całości. Może być to jeszcze bardziej istotne, gdy przygotowujesz kanapki dla niejadka, czyli maluszka, który odmawia spożywania wielu pokarmów. Także kanapeczki na urodziny dziecka warto przygotować skupiając się nie tylko na ich smaku, ale również wyglądzie. Znaczenie będą miały w takim przypadku ciekawe połączenia kolorów oraz fantazja w tworzeniu z poszczególnych elementów zaskakujących obrazków. Pomysłem na wesołe kanapki dla dzieci może być np. stworzenie uśmiechniętej buzi czy ułożenie z pokrojonych kawałków pieczywa pociągu z wagonami.
Ważnym elementem, który warto tu wykorzystać jest sezonowość – gdy pojawią się pierwsze młode warzywa, możesz zaprosić starsze dziecko do wspólnego przygotowania posiłku. Wiosenne kanapki dla dzieci są nie tylko smaczne - to też świetna okazja, by opowiedzieć, jak rośnie pomidor czy szczypiorek. Jeśli planujesz przyjęcie na kilka osób i chcesz stworzyć ciekawe kanapki dla dzieci, zwróć uwagę także na talerze, na których je podajesz – warto, by były kolorowe, mogą stanowić nawet część kompozycji, np. zielone tło oznaczające łąkę. W takim przypadku sprawdzą się też serwetki z motywem kwiatowym, które będą świetnie pasowały do całości.
Pasty Gerber – w sam raz na pierwsze kanapeczki i… nie tylko!
Niezależnie od tego, czy planujesz podanie maluszkowi pieczywa po raz pierwszy, czy jest już ono stałą częścią jego jadłospisu, przygotowując kanapki dla dzieci warto sięgnąć po pasty Gerber. Powstały specjalnie z myślą o niemowlętach i małych dzieciach - pod względem składu oraz konsystencji dopasowane są do ich potrzeb i możliwości. Jedno opakowanie to aż 3 porcje produktu, a różnorodność użytych składników sprawia, że kanapki mogą być ciekawe i jeszcze bardziej atrakcyjne dla maluszka.
Dostępne są 3 warianty past Gerber dla najmłodszych:
- Dla dzieci po 10. miesiącu życia – odpowiednie na pierwsze kanapeczki
- Pasta warzywna z batatem i oregano. Jest źródłem błonnika pokarmowego, którego w diecie dzieci często brakuje, a warzywa stanowią tu aż 59%.
- Pasta warzywna z mintajem i koperkiem. Zawiera mięsko z dziko żyjącego mintaja złowionego w północnej części Oceanu Spokojnego. Może być w jadłospisie dziecka źródłem białka.
- Dla Juniora po 12. miesiącu życia – sposób, by kanapeczki dla dzieci były jeszcze bardziej urozmaicone
- Pasta z kurczakiem, cielęciną i gruszką. Łączy 2 rodzaje wysokiej jakości mięsa i gruszkę, która nadaje całości ciekawy smak. Źródło pełnowartościowego białka zwierzęcego.
Jak zachęcić dziecko do jedzenia zdrowych kanapek?
Sposobów jest mnóstwo! Możesz np. spróbować wyciąć kanapki w zabawne kształty przy pomocy foremek do ciastek. Warto też użyć kolorowych składników, jak serek z dodatkami czy warzywa, albo przedstawiać kanapki jako małe obrazkowe dzieła sztuki – to także może zachęcić malucha do jedzenia.
Gdzie mogę znaleźć pomysły na kreatywne kanapki dla dzieci?
Szukaj na stronach internetowych związanych z żywieniem dzieci, na tablicach tematycznych czy w książkach kulinarnych dedykowanych dzieciom. Pomysłami na kreatywne kanapki dla dzieci możecie też dzielić się w gronie znajomych rodziców, przesyłając sobie nawzajem zdjęcia stworzonych przez siebie kanapeczek.
Jakie składniki sprawdzą się do wesołych kanapek dla niejadków?
Jeśli maluszek odmawia spożywania wielu produktów, przygotowując posiłki warto sięgać po składniki, które lubi, by chciał je zjeść, ale łącząc je z tymi szczególnie wartościowymi pod kątem odżywczym, np. do serka możesz dodać zmielone orzechy lub nasiona. Tworzenie ciekawych, wesołych kanapek dla niejadków może zwiększyć szansę, że posiłek w całości zniknie z talerza. Jeśli maluszek prawidłowo rośnie i rozwija się, warto jednak zaufać jego odczuciom głodu i sytości, unikając nadmiernego przekonywania go do jedzenia.
Jakie są najlepsze pomysły na kanapki dla dzieci?
Nie ma jednego wzorca, który sprawdzi się w każdym przypadku. ajlepsze pPomysły na kanapki dla dzieci znajdziesz na wielu stronach internetowych, planując posiłek weź jednak pod uwagę porę roku i to, jakie świeże warzywa są w danym momencie dostępne oraz to, co lubi i czym interesuje się Twoje dziecko te, które oprócz atrakcyjnego wyglądu są także pożywne, zdrowe i smaczne, aby maluch mógł cieszyć się nimi całym dniem.
Jakie są pomysły na kreatywne lunchboxy dla dzieci?
Możesz przygotować lunchboxy z różnorodnymi kanapkami, przekąskami i owocami, np. wyciąć kanapki w kształcie serca, przedstawiać warzywa jako postaci z bajek czy zestawiać różne kolory i smaki.
Jaką rolę odgrywa zabawne jedzenie w diecie dziecka?
Zabawne jedzeniePosiłki podawane w atrakcyjny sposób mogąże zachęcić dzieci do eksperymentowania z nowymi smakami, zachęcać pozytywnie nastawiać do zdrowego jedzenia oraz rozwijać kreatywność i ciekawość dziecka malucha w kuchni. Zabawne jedzenie możecie przygotowywać razem – to sposób na miłe wspólne spędzenie czasu.
Jakie są pomysły na kreatywne lunchboxy dla dzieci?
Możesz przygotowywać lunchboxy z różnorodnymi kanapkami, przekąskami i owocami, np. wyciąć kanapki w kształcie serca, przedstawiać warzywa jako postaci z bajek czy zestawiać różne kolory i smaki.