Karmienie piersią – ilustracja

Karmienie piersią dla początkujących. część 2: przystawienie do piersi

0-4 miesiące
Artykuł
Sty 15, 2024
4 min.

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy dziecko prawidłowo je, i jak zapewnić wam obojgu wygodę podczas karmienia piersią?

„Przystawienie” to moment, kiedy maluszek przysysa się do piersi i układa usta w coś na kształt uszczelki. Prawidłowe przystawienie gwarantuje, że dziecko skutecznie pobiera pokarm i nierzadko jest kluczem do komfortowego, satysfakcjonującego karmienia piersią. Jednak zarówno mama, jak i szkrab potrzebują odrobiny wprawy. Wyniki jednego z badań pokazały, że ponad 50% kobiet, które zrezygnowały z karmienia piersią w pierwszych miesiącach, przyznało, że powodem tej decyzji były kłopoty z prawidłowym przystawieniem do piersi.

Dobra wiadomość jest taka, że jest to umiejętność, którą oboje możecie szlifować! Nawet jeśli początki są trudne, wystarczy odrobina cierpliwości i praktyki, żeby nabrać wprawy. Nie martw się, jeśli pierwsze próby idealnego przystawienia do piersi okazują się niełatwe. To się niedługo zmieni. Pamiętaj, że karmienie piersią wspiera zdrowy rozwój Twojego dziecka przez wiele lat, więc nauka prawidłowego przystawienia maleństwa to inwestycja w przyszłość.

Poniższe wskazówki mogą pomóc Ci przygotować się do karmienia piersią, a rysunki pozwolą sprawdzić i odpowiednio skorygować pozycję ciała:

  1. Połaskocz

    Kiedy maluch jest przy piersi i jest gotów do jedzenia, delikatnie połaskocz jego usta za pomocą sutka, aż otworzy buzię.

  2. Przytulaj

    Przytul dziecko do piersi (zamiast pochylać pierś w jego stronę) i upewnij się, że w pierwszej kolejności dotknie piersi podbródkiem i dolną wargą.

  3. Ułóż

    Dolna warga Twojego maluszka powinna znajdować się poniżej dolnej części brodawki. To ważne, bo taka pozycja pomaga przyssać się do piersi, nie tylko samego sutka.

6 oznak właściwego przystawienia do piersi

Karmienie piersią – oznaki prawidłowego przystawienia

 

  1. Jest Ci wygodnie

    Prawidłowe przystawienie do piersi to gwarancja wygody dla Ciebie. Nie powinnaś czuć szczypania ani bólu.

  2. Leżycie przodem do siebie

    Klatka piersiowa dziecka powinna przylegać do Twojej tak, by nie musiało odwracać główki w poszukiwaniu piersi.

  3. Dziecko trzyma w buzi dużą część piersi

    Podbródek i nosek maluszka dotykają piersi, a język otacza jej dolną część.

  4. Otoczka brodawki jest w całości (lub prawie w całości) zakryta

    Jeśli dziecko zassie dużą część piersi, otoczka brodawki powinna być całkiem zakryta. Jeśli nie jest to możliwe, lepiej, jeśli częściowo widoczna jest górna część otoczki, powyżej ust dziecka.

  5. Usta malucha układają się w „rybkę”

    Wargi dziecka powinny być wywinięte (jak u ryby). Może zdarzyć się, że dolna warga jest całkiem niewidoczna.

  6. Słyszysz odgłos przełykania

    Niektóre dzieci przełykają głośno, inne jedzą po cichutku. Jeśli nie słyszysz odgłosów jedzenia, sprawdź, czy uszy maluszka delikatnie się poruszają. Jeśli tak, z pewnością połyka mleko!

Ekspert odpowiada na najczęstsze pytania związane z karmieniem piersią

P: Karmienie piersią boli! Czy to normalne?

O: Na początku przygody z karmieniem piersi mogą być tkliwe, ale nie powinny boleć. Sprawdź, czy maluch dobrze zassał większy fragment piersi – jeśli chwyci sam sutek, możesz odczuwać dyskomfort. Jeśli tak się dzieje, delikatnie odsuń dziecko od piersi, wkładając mały palec do buzi maluszka, tuż przy kąciku ust. Następnie zacznij od pierwszego kroku (tj. połaskocz) i zachęć dziecko, żeby ponownie przystawiło się do piersi.

P: Nie jestem pewna, czy podczas karmienia piersią moje dziecko ssie. Czy może mieć słaby odruch ssania?

O: Jeśli Twój maluszek nie jest odpowiednio przystawiony do piersi, może mieć problem z pobieraniem pokarmu podczas karmienia. Jeśli czujesz, że jest przystawiony poprawnie, ale nadal słabo zasysa mleko i martwisz się, że nie dostaje wystarczającej ilości pokarmu z piersi, możesz skonsultować się z doradcą laktacyjnym lub innym specjalistą ochrony zdrowia.

P: Moje dziecko jest sfrustrowane karmieniem – i ja też! Co możemy zrobić?

O: Tylko spokojnie. Odetchnij głęboko, zrób małą przerwę i spróbuj jeszcze raz. Możesz wypróbować inną pozycję karmienia lub przytulić maluszka „skóra do skóry”, kładąc go na swojej piersi. Uspokój go, łagodnie do niego mówiąc lub nucąc melodię. Kiedy zgłodnieje, otworzy usta i będzie szukać sutka. Jeśli zaczyna płakać lub się kręcić, może to oznaczać frustrację spowodowaną pustym brzuszkiem. Kiedy będziecie już zrelaksowani i będzie Wam wygodnie, sposób ponownie przystawić dziecko do piersi. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Bądź dla siebie wyrozumiała. Świetnie Ci idzie!

P: Mam wrażenie, że moje piersi są bardzo pełne i dziecko ma problem z odpowiednim złapaniem sutka. Co mogę zrobić?

O: Przed karmieniem możesz odciągnąć odrobinę pokarmu ręcznie lub za pomocą laktatora. Dzięki temu piersi będą mniej nabrzmiałe i bardziej miękkie, więc maluszek łatwiej się do nich przyssie. Uczucie przepełnionych piersi określa się mianem obrzęku. Jeśli czujesz go między karmieniami, spróbuj co dwie godziny przystawić dziecko do piersi lub odciągnij mleko za pomocą laktatora. Co ważne, noworodek powinien jeść 8 do 12 razy na dobę!

 

Ekspertka Nestlé odpowiada na pytania o karmienie piersią

 

Zapytaj eksperta

Edukator laktacyjny Aleksandra Godlewska chętnie odpowie na Twoje pytania dotyczące prawidłowego przystawienia do piersi – skorzystaj z naszej Strefy Eksperta.

Źródła

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.