Jak rozpoznać cukier w napojach?
Cukier zawarty w produktach może mieć różne nazwy. Warto je poznać, by podczas zakupów móc dokonywać świadomych wyborów.
Jak rozpoznać cukier w napojach?
Głównymi płynami w diecie dziecka powinno być mleko, mamy lub modyfikowane, i woda. Jeśli chcesz podać maluszkowi inne napoje, wybieraj produkty stworzone specjalnie z myślą o niemowlętach i małych dzieciach. Podlegają one rygorystycznym normom w zakresie jakości wykorzystywanych surowców, ale również ograniczeniom w zakresie składników, które mogą się w nich znaleźć – zgodnie z przepisami prawa nie ma w nich barwników ani substancji konserwujących. Jeśli decydujesz się na inne propozycje, szczegółowo przeanalizuj ich skład – tu nie obowiązują tak ścisłe wymagania dopasowane do potrzeb i możliwości najmłodszych.
Soki owocowe w diecie dziecka
Soki mogą stanowić element diety dziecka, jednak ważne by były to produkty z ikonką wieku podawania, czyli należące do kategorii żywności dla niemowląt i małych dzieci. Ich ilość powinna być kontrolowana – to tylko jedna z form serwowania owoców, a w jadłospisie musi być miejsce na owoce w całości lub w formie musu. Łączna ilość soków spożytych przez dziecko w ciągu dnia może więc wynosić do 120ml w przypadku maluszków 1-3 lata lub 180ml u dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Co ważne, soki nie powinny być popijane między posiłkami, ale traktowane jako element posiłku lub przekąski.
Cukry dodane w napojach
Niektóre płyny zawierają naturalnie występujące cukry, jak fruktoza występująca w sokach owocowych, czy laktoza obecna w mleku. Inne cukry mogą być dodawane do napojów w procesie obróbki lub przygotowania. Dodatek cukru poprawia smak produktu, jednak nie dostarcza maluchowi składników odżywczych.
Kupuj mądrze
Poniżej znajdziesz listę cukrów, które mogą pojawiać się w składzie produktów. Weź ją ze sobą do sklepu przy okazji najbliższych zakupów spożywczych i świadomie wybierz produkty, które znajdą się w Twoim koszyku.
- Cukier, w tym cukier brązowy, nierafinowany i inwertowany
- Syropy, w tym syrop kukurydziany i wysokofruktozowy syrop kukurydziany
- Glukoza
- Maltoza
- Sukroza
- Dekstroza
- Koncentraty soków owocowych
- Miód
- Melasa Najważniejsze wskazówki
Najważniejsze wskazówki
- Szukaj pozycji, których nazwa kończy się na „-oza” - pod nimi często kryją się cukry.
- Jeśli na liście składników pojawia się słodzik, zdecydowanie nie jest to produkt odpowiedni dla maluszka.
Ile cukru zawiera dieta Twojego malucha?
Cukier może być elementem zbilansowanej diety dzieci i dorosłych, jednak jego ilość powinna być kontrolowana. Jeśli będzie go zbyt dużo, istnieje ryzyko, że jadłospis nie będzie dostarczał odpowiedniej ilości składników odżywczych lub będzie zbyt bogaty w energię. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, by cukry dostarczały maksymalnie 10% kalorii spożywanych przez dziecko. Oznacza to, że zdrowy 11-miesięczny niemowlak powinien dostawać średnio nie więcej niż 4 łyżeczki (20 g) cukru dziennie. W tę ilość wlicza się cukier używany w trakcie przemysłowej obróbki żywności oraz podczas gotowania w domu (w przypadku dzieci nie jest zalecane dodawanie cukru podczas przygotowywania potraw i napojów). W tym limicie mieści się także cukier zawarty w napojach, w tym w sokach owocowych i sokach zagęszczonych. Rekomendowana ilość nie bierze pod uwagę cukrów występujących naturalnie w mleku matki, czy świeżych owocach i warzywach. Warto przeanalizować etykiety produktów i sprawdzić, ile cukru spożywa codziennie Twoje dziecko.
*Miód jest wartościowym składnikiem i może być częścią zdrowej diety, także u dzieci.
Produkt ten może jednak zawierać bakterie, które mogą powodować botulizm niemowlęcy. Dlatego miód nie powinien być wprowadzany przed ukończeniem 12 miesięcy, chyba że zarodniki Clostridium botulinum zostały inaktywowane odpowiednimi metodami wykorzystującymi wysokie ciśnienie i temperaturę, stosowanymi w produkcji żywności.
Jeśli miód jest składnikiem naszych produktów, przechodzi zewnętrznie zwalidowaną obróbkę cieplną, która gwarantuje, że nasze produkty są bezpieczne do spożycia.
Źródła
Duyff, RL (2017). Academy of Nutrition and Dietetics. Complete food and nutrition guide (5th ed.). Boston, MA: Houghton Mifflin Harcourt.
Jequier E, Constant F. Water as an essential nutrient: the physiological basis of hydration. Eur J Clin Nutr 2010; 64(2):115-23.
Shelov SP & Altmann TR (Eds.). (2009). American Academy of Pediatrics. The complete and authoritative guide Caring for your baby and young child birth to age 5 (5th ed.). USA: Bantam Books.
World Health Organization. Guideline: Sugars intake for adults and children. Geneva: World Health Organization; 2015.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.