1. Kiedy występują zielone kupki u dziecka i kiedy są a kiedy nie są martwiące?
2. Czy można przekarmić dziecko karmione piersią i jak rozpoznać przekarmienie? Jak sobie radzić z przekarmieniem?
3. Jakie zachowania lub ich brak powinien martwić rodziców 11 tygodniowego dziecka? Co taki bobas powinien już umieć?

Pediatra

Ekspertka pediatra

Dr. n. med. Anna Ratajczak :
1. Kolor kupy niemowlaka zależy od jego diety, a przy karmieniu poersią również od diety mamy. Samo zielone zabarwienie (przy braku innych objawów) nie powinno budzić niepokoju rodzica. Z pediatrą lub lekarzem rodzinnym nalezy się natomiast skontaktować  w przypadku stwierdzenia w stolcu krwi lub śluzu.
2. Dziecko karmione pierisą, szczegolnie w pierwszych 2-3 miesiącach życia może przybierać więcej, niż przewidziane na ten okres 700 g. W tym wieku nie ogranicza się pokarmu mamy. Zdarza się natomiast, że błednie rozpoznajemy niepokój dziecka jako głód i przystawiamy je do piersi za każdym razem gdy jest niespokojne lub płacze - w takiej sytuacji kiedy dziecko otrzymuje więcej pokarmu , niż potrezbuje i de facto chce zaczyna ono nadmiernie ulewać, gdyż "nadwyżki" pokarmu się cofają i dziecko je ulewa. Natomiast w przypadku niemowląt karmionych sztucznie o przekarmieniu mówimy wtedy jeśli dziecko otrzymuje więcej (niż to wynika z zaleceń producenta danego preparatu, i tym samym przybiera więcej, niż powinno. W takiej sytuacji należy skonsultowac się z lekarzem, ponieważ nie dziecko nie powinno otrzymwać zbyt dużo pokarmu, ale nie może też być głodne ;-)
3. Dziecko 3 -miesięczne zaczyna głużyć (gruchać)- czyli wydawac pojedyncze dźwięki, dłużej utrzymuje głowę nad podłożem (przez około 1 minutę), podejmuje próby przewracania się na boki, bawi się swoimi dłońmi, paluszkami a także wodzi wzrokiem za zabawką.